• Kategorie
  • Szukaj
  • Fytoftoroza iglaków - opryski

Długo działajacy środek grzybobójczy, zwalcza i zapobiega fytoftorozie na iglakach, oraz zwalcza mączniaka rzekomego na roślinach ozdobnych.
Wysyłka w 2 dni robocze + czas doręczenia przez przewoźnika
Zatowarowanie: Duża dostępność
Waga 0.1 kg.
30.02
szt. Do przechowalni
SAPROL - profesjonalny preparat, który ograniczy brązowienie Thuji spowodowane zamieraniem łusek i pędów.
Wysyłka w 2 dni robocze + czas doręczenia przez przewoźnika
Zatowarowanie: Duża dostępność
Waga 0.13 kg.
32.42
szt. Do przechowalni
Substral Saprol - długo działajacy środek grzybobojczy przezanczony do roślin ozdobnych: krzewów, róż, roślin zilonych, kwitnacych i iglastych. Zwalcza plamistość liści, rdze i mączniaka prawidziwego. Jest odpornny na deszcz, zwalcza choroby i chroni od wewnątrz do 3 tygodni.
Wysyłka w 2 dni robocze + czas doręczenia przez przewoźnika
Zatowarowanie: Średnia dostępność
Waga 0.03 kg.
12.41
szt. Do przechowalni
Substral Saprol - Gotowy do użycia długo działajacy środek grzybobojczy przezanczony do roślin ozdobnych: krzewów, róż, roślin zilonych, kwitnacych i iglastych. Zwalcza plamistość liści, rdze i mączniaka prawidziwego. Jest odpornny na deszcz i zwalcza choroby i chroni od wewnątrz do 3 tygodni. Działa natychmiast po zastosowaniu, do stosowaniu w domu i ogrodzie.
Wysyłka w 2 dni robocze + czas doręczenia przez przewoźnika
Zatowarowanie: Średnia dostępność
Waga 0.8 kg.
26.90
szt. Do przechowalni
Jest środkiem grzybobójczym w formie rozpuszczalnego koncentratu do sporządzania roztworu wodnego o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin warzywnych i ozdobnych przed chorobami grzybowymi.
Ten produkt jest aktualnie niedostępny

Czym jest fytoftoroza?

Fytoftoroza to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych atakujących rośliny w naszych ogrodach. Wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora i atakuje nie tylko iglaki! Zagrożone są również rododendrony, bukszpan, wrzosy, a także jabłonie i rośliny warzywne. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz zbyt obfite podlewanie, bardzo wilgotne podłoże.

Jak rozpoznać chorobę?

W przypadku iglaków na początku możemy zaobserwować matowienie, żółknięcie, następnie brunatnienie igieł, po czym następuje całkowite zamieranie porażonych pędów. Fytoftoroza może zaatakować pojedynczy pęd, podczas gdy pozostałe wyglądają zdrowo – należy wówczas natychmiast interweniować, ponieważ choroba postępuje bardzo szybko.
Zainfekowane rośliny liściaste także żółkną, więdną i obumierają, liście rododendronów zwijają się łódeczkowato, pojawia się plamistość liści.

Objawy widoczne są także na łodydze/pniu – można zauważyć ciemnobrązowe plamy, zgniliznę, a po wykopaniu widać, że korzenie również są osłabione, zniszczone, z początkami gnicia, a ich końcówki brunatnieją.

Zwalczanie fytofrorozy

Nie będziemy owijać w bawełnę – walka z tą chorobą jest bardzo trudna. W pierwszej kolejności atakuje ona system korzeniowy, nie widzimy więc objawów, a kupując nowe rośliny nie jesteśmy świadomi czy są one zarażone. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i gdy objawy są już wyraźnie widoczne na pędach, zwykle jest już za późno i rośliny niestety nie da się uratować.
Gdy zauważymy, że roślina jest już silnie porażona fytoftorozą w większości przypadków należy ją wykopać i spalić. Przy mniej zainfekowanych należy najpierw usunąć chore pędy, następnie podlać i opryskać całą roślinę środkiem grzybobójczym. Wszystkie rośliny sąsiadujące należy potraktować w podobny sposób. Ważne jest to, aby zadziałać zarówno dolistnie jak i doglebowo, zapewniając dzięki temu kompleksowe zwalczanie patogenów zarówno zalegających w glebie, jak i rozwijających się na roślinie.