• Systemy Nawadniające

  • Parametry

Systemy nawadniające

Systemy nawadniające w ogrodach pozwolą na oszczędzenie czasu i wody. Dobrze wykonany projekt systemu nawadniającego zapewnia równomierne podlewanie bez względu na kształt i wielkość ogrodu. Systemy nawadniające można stosować przy uprawach różnorodnej roślinności w ogrodach, rolnictwie i dużych polach uprawnych. Do założenia systemu nawadniającego niezbędne są rury montażowe, różnego rodzaju złączki, zawory ręczne lub elektrozawory oraz sterowniki, a także zraszacze statyczne względnie rotacyjne, linie kroplujące, mikrozraszacze, czujniki - deszczu, wilgotności gleby, przepływu wody. Już dziś zapoznaj się z ofertą na naszej stronie internetowej i zadbaj o nawadnianie ogrodów – automatyczne systemu nawadniające oraz części do systemów dostępne w naszej ofercie pozwolą Ci cieszyć się odżywionym ogrodem przez cały czas. Nasz sklep oferuje wiele akcesoriów niezbędnych do budowy systemów nawadniających. Zapraszamy do zakupów.

Systemy nawadniające do ogrodu – czym są?

Systemy nawadniające pozwalają na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu i pieniędzy, jeśli są prawidłowo zaprojektowane. Dzięki temu, że zastosujemy systemu nawadniające, ogrody będą równomiernie podlane bez względu na swój kształt i wielkość. Gotowe systemu nawadniające do szklarni lub do ogrodu to jednak spory wydatek. Można go jednak wykonać samodzielne! W skład systemu nawadniania wchodzą takie elementy jak:

  • Programator

Jest niezbędnym elementem każdego automatycznego systemu nawadniania. Umożliwia zaplanowanie częstotliwości i czasu podlewania ogrodu. 

  • Instalacja

W jej skład wchodzi zawór główny instalacji, skrzynka zaworowa, kolektor oraz elektrozawory. Skrzynki zaworowe zapewniają łatwy dostęp do elektrozaworów i zaworów ręcznych. Kolektor z kolei jest jednym z kluczowych elementów instalacji, ponieważ odpowiada za otwieranie i zamykanie dopływu wody. Za jego pomocą, woda przepływa przez elektrozawory zarządzane sterownikiem i zasila poszczególne sekcje.

  • Złącza

Złącza są niezbędne do połączenia całej instalacji. Mogą być to złącza proste, kolankowe a także trójniki i czwórniki. Do zamknięcia danej części niezbędne mogą okazać się zatyczki, zwane inaczej korkami. Pomocne w budowie instalacji mogą okazać się także złącza gwintowane i szybkozłączki.

  • System doprowadzający wodę

To nic innego jak rury, puszki podłączeniowe i przedłużki regulowane, za pomocą których woda będzie przepływać do każdej części systemu. Rury powinny być koniecznie wykonane z polietylenu.

  • Zraszacze

Efektywność każdego systemu zraszającego będzie w dużej mierze zależała od odpowiednich zraszaczy. Są to najważniejsze elementy w całym systemie nawadniania – niezależnie od tego czy budujemy systemy nawadniające do doniczek czy też systemy nawadniające trawnik. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są zraszacza wynurzalne, które znajdują się zazwyczaj pod ziemią i wyłaniają się jedynie na czas pracy. Doskonałym wyborem są także zraszacze liniowe oraz przewody kropelkowe – montowane są bezpośrednio przy glebie, dlatego za ich pomocą możemy dostarczyć wodę szybko i bezpośrednio do korzeni roślin. Ich zastosowanie cechuje się o wiele większą efektywnością niż podlewanie roślin za pomocą węża ogrodowego lub konewki.

Systemy nawadniające – rodzaje rozwiązań

Na rynku możemy znaleźć wiele rozwiązań, które z powodzeniem posłużą jako systemy nawadniające do doniczek, trawników i całych ogrodów. Konkretne rodzaje zraszaczy czy części automatycznych systemów nawadniających różnią się jednak od siebie – niektóre modele będą przeznaczone do niewielkich ogrodów o nieregularnych kształtach, inne sprawdzą się najlepiej w przypadku dużych, równych powierzchni, takich jak pola czy boiska. Jakie zraszacze są dostępne na rynku?

Zraszacze statyczne

Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów ogrodowych. Odznaczają się one niewielkim zasięgiem i instalowane są przeważnie na niewielkiej powierzchni o zróżnicowanym kształcie.

Zraszacze rotacyjne

Są bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, ponieważ posiadają regulację zasięgu i kąta podlewania. Niektóre z nich mogą wytwarzać kurtyny deszczowe. Doskonale sprawdzą się w przypadku ogrodów o nieregularnych kształtach.

Mikrozraszacze

Jest to stosunkowo nowy rodzaj dostępnych na rynku zraszaczy – stosuje się je pod koronami drzew i krzewów. Doskonale sprawdzą się jako systemy nawadniające do szklarni.

Zraszacze kropelkowe

Ich sposób działania opiera się na dostarczeniu wody do korzenia rośliny. Swoje zastosowanie znajdą głównie jako systemy nawadniające do ogrodu – szczególnie do podlewania żywopłotów, drzew oraz krzewów. Straty wody w tym systemie wynoszą maksymalnie 10%, dlatego jest on uważany na jeden z najbardziej precyzyjnych systemów nawadniania.

Zraszacze młoteczkowe

Najczęściej instalowane są one w ogrodach o dużej powierzchni, na polach uprawnych lub boiskach sportowych. Ich zasięg sięga do nawet 50 metrów. Mogą wynurzać się pod wpływem ciśnienia lub być zamontowane na bezpośrednio na zewnątrz.

Systemy nawadniające – wybierz rozwiązania najwyższej jakości

Odpowiedni system nawadniający do ogrodu jest w stanie wygenerować spore oszczędności wody, pieniędzy i czasu – jest to jedna z tych inwestycji, z którymi nie warto zwlekać. Już dziś zapoznaj się z bogatą ofertą dostępną na naszej stronie internetowej i wybierz akcesoria, za pomocą których zbudujesz własne systemy nawadniające do ogrodu, roślin doniczkowych lub do szklarni. Znajdziesz u nas wyłącznie sprawdzone produkty pochodzące od renomowanych producentów. Wysoka jakość nie idzie u nas w parze z wysoką ceną – wszystkie dostępne u nas akcesoria są w atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach. Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie, które sprawi, że już nigdy więcej nie będziesz przejmować się nawadnianiem ogrodu!