• Agrotkanina

  • Parametry

Czym właściwie są agrotkaniny?

Współczesne technologie ogrodnicze to nie tylko odpowiednio dobrane narzędzia czy preparaty wspomagające uprawę, ale także nowoczesne rozwiązania ułatwiające utrzymanie ogrodu czy sadu w stanie idealnym. Jednym z takich rozwiązań jest agrotkanina ogrodowa. Jest to mocna i bardzo trwała tkanina wykonana z polipropylenu, która sprawdza się doskonale w rolnictwie, ogrodnictwie i szkółkarstwie. W zależności od swojej gramatury może być używana wyłącznie do ściółkowania, do zapobiegania wzrostowi chwastów lub jako zabezpieczenie roślin przed mrozem. Agrotkanina jest chemicznie obojętna dla gleby, dlatego nie wpływa na zmianę pH ziemi. Jest to materiał, który przepuszcza w głąb podłoża wodę i składniki mineralne i jednocześnie pozwala zachować optymalną wilgotność. Nie pozwala na zbyt szybkie nagrzewanie się podłoża, ani na nadmierne wysychanie ziemi. Poza tym agrotkanina ogrodowa nie przepuszcza pleśni, ani grzybów, ani też sama nie ulega gniciu, dzięki czemu chroni glebę przed erozją.

Po co stosować agrotkaniny?

Agrotkanina zielona, czarna lub brązowa położona bezpośrednio na ziemi przyczyni się do lepszego rozwoju korzeni oraz szybszego wzrostu roślin co przełożyć się może na większe plony. Jest ona idealnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o głuszenie chwastów w szkółkach roślin iglastych oraz na plantacjach roślin owocowych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie obszar upraw zdecydowanie utrudnia ręczne usuwanie chwastów, a chce się uniknąć stosowania oprysków. Agrotkanina ogrodowa przyda się więc na przykład w gospodarstwach ekologicznych, w których wyklucza się używanie środków chemicznych. Stosując agrotkaninę antychwastową można zdecydowanie zredukować ilość czasu potrzebnego na pozbycie się niechcianych roślin. To także obniżenie kosztów uprawy, w przypadku prywatnych ogrodów czy niewielkich plantacji nie będzie to może tak widoczne, jak w przypadku szkółek, sadów czy dużych plantacji roślin owocowych. Zastosowanie agrotkaniny to możliwość zrezygnowania z zakupów herbicydów, zmniejszenie zapotrzebowania na ilość pracowników zajmujących się uprawą, a nawet obniżenie kosztów eksploatacji maszyn rolniczych.

Agrotkanina w ogrodzie i na działce

Agrotkanina przydaje się nie tylko podczas upraw, ponieważ może ona pełnić szereg dodatkowych funkcji. Przydaje się podczas zakładania ogrodów, zwłaszcza na terenach nierównych, oraz w sytuacji gdy zechcesz zadarnić lub obsadzić roślinami stromą skarpę. Pokrycie jej agrowłókniną czarną, zieloną lub brązową zapobiegnie zsuwaniu się ziemi i zabezpieczy korzenie roślin przed wysychaniem. W ten sposób możesz łatwo zagospodarować dowolny fragment ogrodu. Kamienie, drobny żwir lub kora mogą stanowić dodatkowy element wystroju ogrodu, jeżeli chcesz, żeby zaprojektowana przez Ciebie dekoracja oparła się wpływowi deszczu lub śniegu to właśnie rozłożenie jej na agrotkanine ogrodowej będzie doskonałym pomysłem. Dzięki niej ani kamienie, ani kora nie będą mieszały się z ziemią. To także dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o zabezpieczenie ścieżek czy brzegów rabat.

Gdzie jeszcze przyda się agrotkanina?

Zastosowanie agrotkaniny antychwastowej jest dość szerokie, poza zapobieganiu rozrostowi chwastów i ochronie roślin przyda się ona także na przykład do wykładania oczek wodnych, basenów czy zielonych dachów. To doskonały sposób na zabezpieczenie folii czy geomembrany przed uszkodzeniem mechanicznym pod wpływem korzeni, czy kamieni. Jest to także świetny element oddzielający warstwę pylastą lub piaszczystą od pozostałej części nawierzchni. Agrotkanina ogrodowa sprawdzi się więc podczas zakładania trawników, budowy boisk, placów zabaw czy ścieżek oraz chodników. W ofercie sklepu gardenflora.pl agrotkanina dostępna jest w wielu rozmiarach i w kilku kolorach takich jak biały, czarny, brązowy i zielony. Mamy do wyboru agrotkaninę o gramaturze od 70 do 100 g/m2, dzięki temu z łatwością dobierzesz produkt dopasowany do Twoich potrzeb. To produkt wysokiej jakości, charakteryzujący się wysoką trwałością co sprawia, że posłuży Ci ona przez wiele sezonów.