Prace ogrodowe w lutym nie są zbyt wymagające, ale jednak konieczne. To, że opiekujemy się naszymi roślinami w zimę ma ogromy wpływ na to, jak będą wyglądać w sezonie wiosenno-letnim. A zatem przed Tobą lutowa lista prac w pigułce.


Lutowe prace w ogrodzie ozdobnym

 1. Jeżeli nie zająłeś się jeszcze "szklarniową piątką" to czas, żeby przygotować rozsady. Wysiewamy nasiona lobelii przylądkowej, begonii stale kwitnącej, petunii ogrodowej, szałwii błyszczącej i żeniszka meksykańskiego.

 2. Kontrolujemy kłącza i cebule przechowywane przez zimę. Te części, które są zgniłe, chore lub wysuszone - usuwamy.

 3. Jeśli przyszła już odwilż to podlewamy iglaki, aby nie doszło do tzw. zjawiska suszy fizjologicznej. Te, które zimowały w pojemnikach również potrzebują podlania.

 4. Jeśli dodatnia temperatura utrzyma się to pod koniec miesiąca przycinamy krzewy, które kwitną latem - budleje, krzewuszki, hortensje bukietowe.

 5. Jeśli mróz cały czas się utrzymuje to musimy upewnić się, że zimowe okrycia roślin są w dobrym stanie, jeśli nie to poprawiamy je. Oprócz tego uzupełniamy ściółkę wrażliwych gatunków na rabatach - krzewinki i byliny.

 6. Jeżeli pokrywa śniegowa będzie zalegać na roślinach iglastych to należy ją strząsnąć.

 7. Pod koniec miesiąca, jeśli temperatury utrzymają się powyżej zera, możemy powoli zacząć pielęgnacje rabat. Przede wszystkim wycinamy suche pędy bylin. Robimy to bardzo ostrożnie, ponieważ spod ziemi mogą już kiełkować wiosenne rośliny cebulowe.


Luty w ogrodzie warzywnym

 1. Jeśli pojawiają się jeszcze bardzo mroźne dni to okryj folią lub agrowłókniną wczesne odmiany warzyw, które rosną w gruncie np. sałata czy szpinak warzywny

 2. Jeśli jesienią zostawiliśmy na grządkach liście, które pełniły rolę ściółki to usuwamy je - mogę one jeszcze posłużyć jako kompost.

 3. Produkcje rozsad dla wczesnych odmian warzyw mogliśmy zacząć już w styczniu, ale jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś to możesz to nadrobić. Wysiewamy m.in. cebulę zwyczajną, por, seler, sałatę czy warzywa kapustne, a produkcję pomidorów rozpoczynamy w kiełkowniku.

Wszystkie informacje o tym jak przygotować rozsady wczesnych warzyw znajdziesz w naszym tekście: https://www.gardenflora.pl/blog/jakie-warzywa-siac-w-styczniu-czy-wysiew-w-styczniu-to-dobry-pomysl

Co z drzewami w ogrodzie zimą?
 • Jeżeli trafisz na słoneczny i ciepły lutowy dzień to możesz wykonać zimowe cięcie drzew - jabłoni, grusz, krzewów jagodowych.

Wszystkie informacje na temat przycinania drzew znajdziesz w naszym tekście: https://www.gardenflora.pl/blog/przycinanie-drzew-i-krzewow-zima-wszystko-co-musisz-wiedziec-kiedy-po-co-i-jak

 • Jeśli temperatura wzrośnie i zacznie się utrzymywać na poziomie 8 stopni lub powyżej, wykonaj oprysk brzoskwini i nektarynek przeciwko kędzierzawości liści. Co ciekawe, te same opryski będą również działać na torbiel śliwy.

 • Sprawdź czy drzewa są nadal odpowiednio zabezpieczone, jeśli nie to koniecznie popraw ich osłony. Im szybciej będzie wzrastać temperatura tym szybciej mogą je zaatakować niebezpieczne szkodniki. Ponadto będą narażone na atak zająców i obgryzanie przez gryzonie.

 • Możliwe, że intensywne opady zmyły wapno z pni drzew, jeśli tak się stało to bielenie musisz powtórzyć.

Wszystko o bieleniu znajdziesz w naszym tekście: https://www.gardenflora.pl/blog/bielenie-drzew-owocowych-na-zime-dlaczego-kiedy-i-czym-bielic-pnie-drzewek


Trawnik w lutym, a prace w ogrodzie

Unikaj chodzenia po trawniku, ale jeśli znajduje się na nim duża ilość śniegu to staraj się go odgarniać. Duże mrozy sprawiają, że trawa łamie się, co z kolei może prowadzić do powstawania pleśni. Z kolei jeśli będziesz chodzić po trawie w czasie roztopów to stworzysz zagłębienia. które bardzo trudno będzie wyrównać.
Co z roślinami doniczkowymi?

Te, które zimują w domu zaczną powoli budzić się do życia. Musisz je przyciąć i przełożyć do większych doniczek. Oprócz tego częściej je podlewaj i przenieś do cieplejszych pomieszczeń. Koniecznie sprawdź czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki, jeśli tak to wykonaj opryski.
Pamiętaj o ptakach!

Pamiętaj, że niektóre gatunki ptaków nie opuszczają naszego kraju na zimę. Nasi ptasi przyjaciele potrzebują odrobiny naszej pomocy, żeby przetrwać najtrudniejsze warunki. Wystarczy mały karmnik, a do tego odpowiednia karma - mieszanka ziaren, słonecznik czy wysokoenergetyczne kule tłuszczowe.


Produkty, które mogą Ci się przydać: