Nawet, gdy zimno na dobre zagości w Twoim ogrodzie, dbanie o niego niekoniecznie się kończy. To co prawda czas odpoczynku i zdecydowanie mniejsza ilość zadań, ale mimo wszystko jest kilka czynności, które warto wykonać. Jedną z nich jest bielenie drzew owocowych. Jeśli zastanawiasz się po co, kiedy i w jaki sposób to robić śpieszymy z wyjaśnieniami.

Bielenie wapnem drzew na zimę. Po co to robić?

To praktyka zabezpieczenia na zimę, która zapewni ochronę roślinom przed szkodliwymi czynnikami, na jakie narażone są w czasie zimy. Dodatkowo przygotujesz je na nadchodzący sezon, by jak najpiękniej zakwitły. Istnieje kilka czynników negatywnie wpływających na Twoje drzewko owocowe. W tych sytuacjach rozwiązaniem jest zabieg bielenia drzew.

Efekty bielenia pni drzew owocowych:

  • Ochrona kory drzew przed słońcem - w zimę, gdy liście opadają drzewo pozbywa się swojego naturalnego cienia. To sprawia, że pień jest wyjątkowo narażony na działanie promieni UV emitowanych przez słońce. Zabieg bielenia drzew sprawia, że promienie odbijają się, co w znaczący sposób zabezpiecza korę przed uszkodzeniem.

  • Zapobieganie uszkodzeniom mrozowym drzew - silny mróz może spowodować marznięcie roślin. Objawia się to przemarznięciem konarów, pionowymi pęknięciami kory i ranami zgorzelinowymi. Ten proces zachodzi głównie na przełomie stycznia i lutego, gdy w dzień słońce mocno nagrzewa konary i pnie, a w nocy, gdy temperatura spada, pobudzone do życia światłem tkanki przemarzają.

  • Ochrona roślin przed szkodnikami - chociaż specjalne wapno nie odstraszy niebezpiecznych dla drzew szkodników to sprawi, że staną się bardziej widoczne, dzięki czemu polujące na nie, pożyteczne dla człowieka zwierzęta łatwiej je dostrzegą. Pamiętaj, że bielenie wapnem nie zapewnia unieszkodliwienia szkodników zimujących w spękaniach kory - to często powtarzane błędna przekonanie.Kiedy bielić drzewka owocowe?

Bielenie pni drzew owocowych powinieneś wykonać pomiędzy grudniem a styczniem, najpóźniej do połowy stycznia. Pojawienie się pobielonej kory ma sens wtedy, gdy drzewa znajdują się w fazie zimowego spoczynku. Jeśli przegapisz odpowiedni moment do zastosowania bielenia drzewek i dopadnie Cię marzec lub kwiecień nie ma to już sensu, ponieważ kluczowa dla sprawy jest temperatura pni. Jej ciągłe wahania są największym zagrożeniem dla kondycji Twoich roślin.Czym bielić drzewa?

Najbardziej popularną techniką bielenia drzew owocowych jest użycie wapna. Wapnowanie drzew owocowych możesz wykonać samodzielnie przygotowaną przez siebie miksturą. Do 2 kg wapna palonego dodaj 10 litrów wody i dobrze wymieszaj. Mieszanka, którą otrzymasz powszechnie nazywana jest mlekiem wapiennym. Opcjonalnie możesz dodać odrobinę gliny, która zwiększy przyczepność i ściśle scali wapno do bielenia z korą.

W sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe mieszanki, które ze względu na mniejsze opakowania mogą być praktyczniejsze dla Twojego, nieco mniejszego niż sady ogrodu.


Do bielenia pni drzew polecamy: 

1. Wapno do bielenia drzew i krzewów - Sumin


2. Wapno do bielenia pni drzew - FlorovitJak wykonać malowanie drzew wapnem?

Technika bielenia w zasadzie jest jedna i bardzo prosta. Najlepiej bielić pnie drzew szerokim pędzlem z miękkim włosiem. Jego struktura ułatwi Ci pokrycie nieregularnej kory drzew. Przygotowany wcześniej roztwór nałóż na pnie i najgrubsze konary Twoich drzewek owocowych. Szczególnie przyłóż się do malowania drzew wapnem od strony południowej. To tam kora najmocniej się nagrzewa, co naraża roślinę na duże uszkodzenia mrozowe drzew.


Drzewa zdecydowanie warto bielić, pamiętaj jednak, żeby upewnić się czy Twoje drzewko owocowe tego potrzebuje. Istnieją gatunki, które naturalnie radzą sobie z warunkami atmosferycznymi lub potrzebują innego zabezpieczenia na zimę. Ten sposób ochrony może im jednak być potrzebny nie ze względu na wahania temperatury, a wyłącznie przez atakujące je szkodniki. Do gatunków drzewek owocowych, które rzadko potrzebują bielenia należą niektóre rodzaje wiśni i jabłoni.