Ziołolecznictwo jest działem farmakologii i medycyny, który zajmuje się pozyskiwaniem środków leczniczych z naturalnych lub przetworzonych surowców pochodzenia roślinnego. Na całym świecie znanych jest ponad dwadzieścia tysięcy gatunków roślin wykorzystywanych w medycynie i kosmetyce. Leki te stosowane są w terapii różnych chorób. Jest to bardzo popularne podejście do leczenia.

Leki wytwarzane z naturalnych składników wykorzystywane są w leczeniu niemal wszystkich chorób. Terapie są skuteczne i bezpieczne, muszą jednak być prowadzone przez lekarza, bo chociaż leczenie ziołami to medycyna naturalna, ich nadużywanie lub niewłaściwy dobór może być groźny. Zioła stosuje się w formie herbatek ziołowych, naparów, wyciągów, wywarów, nalewek oraz maści.

Zdrowa dieta, sięganie po naturalne produkty jest bardzo modne. Wśród tych obecnie najpopularniejszych można znaleźć na przykład:

- jagody acai – bogate źródło błonnika;

- nasiona chia o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy;

- jagody goji, które wśród swoich właściwości leczniczych mają obniżanie poziomu złego cholesterolu oraz glukozy we krwi;

- sok z brzozy, łagodzący ból reumatyczny i objawy choroby wrzodowej;

- stewię cukrową, wzmacniającą serce;

- olej kokosowy, stosowany dla łagodzenia różnych problemów skórnych.

Współcześnie zastosowanie leków, suplementów diety oraz kosmetyków pozyskiwanych z ziół ma bardzo duże znaczenie. Farmakologia zajmuje się badaniem i poszukiwaniem nowych składników roślinnych, które mogą być szeroko wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Wiele popularnych gatunków roślin uznawanych za lecznicze możemy hodować w warunkach domowych, zaopatrując się we wszystkie niezbędne materiały w hurtowni ogrodniczej.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl