Tradycyjnie przygotowaliśmy dla was poradnik na nowy miesiąc w ogrodzie. Mimo że zima zbliża się wielkimi krokami i najchętniej przeczekalibyśmy ten okres w ciepłym łóżku z gorącą herbatą i pilotem od telewizora. Posiadanie ogrodu to jednak obowiązki i nie możemy zapaść w zimowy sen, jeśli chcemy wiosną podziwiać piękne rośliny, kwiaty i zajadać się smacznymi i zdrowymi owocami. Listopad to idealny moment, żeby zrobić porządki w ogrodzie, a także odpowiednio przygotować rośliny do zimowania, np. przez zainwestowanie w agrowłókniny, które skutecznie chronią przed mrozem.

Niestety rośliny, inaczej niż człowiek nie mogą schować się pod ciepłą kołdrą w oczekiwaniu na wiosnę, dlatego to mu musimy o nie zadbać, a więc czas na jesienno-zimowe zakupy w hurtowni ogrodniczej. W pierwszej kolejności zajmujemy się rabatami, a także liśćmi, które grabimy, oczywiście pod warunkiem, że są zdrowe. Wtedy można potraktować je jako składnik kompostu czy ochrony roślin. W innym wypadku – konieczne będzie spalenie.

Zanim zastanie nas mróz, polecamy posadzić jeszcze krzewy i drzewa, które zrzucają na zimę swoje liście. Następnie - dla bezpieczeństwa - najlepiej przy pniu utworzyć kopczyk z ziemi. Będzie bardzo przydatny w razie ujemnej temperatury. Ponadto, należy powstrzymać się przed przycinaniem dopiero co posadzonych roślin i zaczekać z tą czynnością do wiosny.

Nie można jednak wstrzymywać się z podlewaniem iglastych i liściastych krzewów, który wymagają wody również zimą, kiedy rosną (!). Należy nawodnić je na zapas.

Podczas przedzimowych przygotowań, nie można tez zapomnieć o różach. Liście mogą być porażone przez choroby, więc takie koniecznie trzeba usunąć, podobnie jak chore pędy.

Wspomniane okrycia roślin polecamy zasłonić matą czy specjalną włókniną, kiedy na termometrze będzie poniżej 5 stopni Celsjusza.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl