
Wrzesień to świetny czas do prac ogrodowych. Nie męczą już nas upały, sprzyjają opady deszczu, które zapewniają odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Dlatego często rośliny posadzone jesienią lepiej rosną, nie usychają, nie wymagają też takiej opieki i częstego doglądania jak te posadzone na wiosnę. Dlatego zachęcamy do sadzenia i jesiennej pielęgnacji ogrodu. Z całą pewnością ogród odwdzięczy się podwójnie wiosną i latem, kiedy będzie można podziwiać rozkwit kwiatów i zbierać plony z wcześniej posadzonych roślin. Tak więc pozostaje pytanie, co robić w ogrodzie we wrześniu? Jak zadbać o ogród przed zimą? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Co się robi w ogrodzie we wrześniu?
Warto we wrześniu przygotować się do sadzenia krzewów owocowych i drzew iglastych. To jest najlepszy czas na przesadzanie drzewek.
Jest też dobra pora na zakładanie trawnika. Można także zrobić dosiewkę i pozbyć się ubytków. Oczywiście na bieżąco zgrabiamy trawnik, dbając, aby nie leżały na nim owoce i liście. Mogą bardzo zaszkodzić, więc jest to zabieg niezbędny we wrześniu w ogrodzie. Kosimy murawę w słoneczne dni i jeśli nie ma wystarczających opadów, to dbamy o odpowiednie nawodnienie. Ważnym elementem jest jesienne nawożenie trawnika nawozami, które wzmacniają trawnik przed zimą i powodują dobry wzrost na wiosnę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o jesiennym wysiewie trawnika, zapraszamy do poczytania wpisu na ten temat TUTAJ

Jeśli mamy oczko wodne, to zbieramy z dna opadłe liście drzew i krzewów. Przenosimy do domu wodne rośliny, które nie są w stanie przezimować np. pistia, hiacynt wodny, salwinia. Warto też usuwać martwe liście roślin wodnych oraz ściąć przekwitłe kwiaty. Zbyt mocno rozrośnięte egzemplarze dzielimy i sadzimy w nowych miejscach.
Wrzesień w ogrodzie warzywnym
Natomiast w drugiej połowie września można już sadzić cebulę dymkę. Należy tylko pamiętać, aby zasadzić ją głębiej i gęściej niż na wiosnę. Na pewno jeszcze się przyda do jesiennych potraw. Jest to też odpowiednia pora na rozmnażanie rabarbaru. Wykopujemy matczyną roślinę, a karpy dzielimy ostrym szpadlem na kilka mniejszych części. Przy rozdzielaniu sadzonek, warto zwrócić uwagę, żeby każda miała 1-2 dobrze wykształcone pączki i korzenie. Następnie po rozdzieleniu kępy, trzeba odczekać 2- 3 godziny aż rany po cięciu obeschną. Sadzonki wsadzamy w dołki, które mają nawóz taki jak kompost lub dobrze rozłożony obornik.

Do uprawy możemy wykorzystać jeszcze wolne inspekty i tunele foliowe. Możemy pomimo pogody wysiać tam rzodkiewkę, wczesne odmiany rzodkwi, roszponkę, buraki liściowe, szpinak, koper ogrodowy, rzeżuchę, sałatę. Przed przymrozkami można je chronić agrowłókniną. Szpinak wysiewamy na przełomie września i października, a zbieramy w kwietniu.
W naszym sklepie mamy szeroki wybór agrowłóknin i agrotkanin.
Agrowłóknina GF na Chwasty UV P-50 1,6x50m Czarna


Cały czas należy pamiętać, aby dbać o nawodnienie i odchwaszczaniu grządek. Pomimo opadów deszczu, często wody jest za mało do prawidłowego wzrostu roślin, dodatkowo, jeśli nie zmagazynuje odpowiedniej ilości przed zimą, może być jej ciężką ją przetrwać.
Co można ciąć we wrześniu?
Przed przymrozkami przycinamy pędy malin oraz jeżyn. Pod koniec września możemy przyciąć orzecha włoskiego. Nawet jest to korzystniejsze, niż przycinanie wiosenne, ponieważ jest mniejsze ryzyko infekcji.
Jesienne przycinanie jest ważne, bo pozytywnie wpływa na rozwój roślin wiosną.
Ważne!
- azalii,
- rododendronów,
- forsycji,
- hortensji,
- bzu,
- kaliny koralowej.
Jakie rośliny kwitną we wrześniu?
Rośliny kwitnące we wrześniu:
- floks,
- astry,
- goździk chiński,
- komos podwójnie pierzasty,
- lobelia,
- stokrotka afrykańska,
- nasturcja,
- nagietek,
- szałwia błyszcząca.
- dalia,
- mieczyk,
- begonia,
- krokus jesienny,
- zimowit.

Jak widać, wrzesień to prace na działce, które są bardzo istotne przed kolejnym sezonem wiosenno — letnim. Można też jednocześnie cieszyć się urodą kwiatów i jeszcze przez chwilę nacieszyć się ogrodem.