Wrzesień to świetny czas do prac ogrodowych. Nie męczą już nas upały, sprzyjają opady deszczu, które zapewniają odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Dlatego często rośliny posadzone jesienią lepiej rosną, nie usychają, nie wymagają też takiej opieki i częstego doglądania jak te posadzone na wiosnę. Dlatego zachęcamy do sadzenia i jesiennej pielęgnacji ogrodu. Z całą pewnością ogród odwdzięczy się podwójnie wiosną i latem, kiedy będzie można podziwiać rozkwit kwiatów i zbierać plony z wcześniej posadzonych roślin. Tak więc pozostaje pytanie, co robić w ogrodzie we wrześniu? Jak zadbać o ogród przed zimą? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co się robi w ogrodzie we wrześniu?

Wrzesień w ogrodzie to na pewno czas zbierania owoców, zwłaszcza jabłek i gruszek, późnych odmian śliwek. Można także zbierać winogrona, jeżyny, późną odmianę malin. Cieszy nas także orzech włoski i leszczyna. 

Warto we wrześniu przygotować się do sadzenia krzewów owocowych i drzew iglastych. To jest najlepszy czas na przesadzanie drzewek. 

Jest też dobra pora na zakładanie trawnika. Można także zrobić dosiewkę i pozbyć się ubytków. Oczywiście na bieżąco zgrabiamy trawnik, dbając, aby nie leżały na nim owoce i liście. Mogą bardzo zaszkodzić, więc jest to zabieg niezbędny we wrześniu w ogrodzie. Kosimy murawę w słoneczne dni i jeśli nie ma wystarczających opadów, to dbamy o odpowiednie nawodnienie. Ważnym elementem jest jesienne nawożenie trawnika nawozami, które wzmacniają trawnik przed zimą i powodują dobry wzrost na wiosnę. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o jesiennym wysiewie trawnika, zapraszamy  do poczytania wpisu na ten temat TUTAJ




Jeśli mamy oczko wodne, to zbieramy z dna opadłe liście drzew i krzewów. Przenosimy do domu wodne rośliny, które nie są w stanie przezimować np. pistia, hiacynt wodny, salwinia. Warto też usuwać martwe liście roślin wodnych oraz ściąć przekwitłe kwiaty. Zbyt mocno rozrośnięte egzemplarze dzielimy i sadzimy w nowych miejscach.

Wrzesień w ogrodzie warzywnym

Prace w ogrodzie warzywnym na jesień zaczynamy od zbiorów warzyw ciepłolubnych, takich jak ogórki, papryka czy pomidory. Warto to zrobić przed przymrozkami, które będą zabójcze dla roślin. Zbieramy też bób i fasolę na suche ziarno oraz cebulę na zimowe przechowanie. Do zbioru gotowe są także: buraki, marchewki, pietruszka i seler. Można zbierać jeszcze cząber i lubczyk. 

Natomiast w drugiej połowie września można już sadzić cebulę dymkę. Należy tylko pamiętać, aby zasadzić ją głębiej i gęściej niż na wiosnę. Na pewno jeszcze się przyda do jesiennych potraw. Jest to też odpowiednia pora na rozmnażanie rabarbaru. Wykopujemy  matczyną roślinę, a karpy dzielimy ostrym szpadlem na kilka mniejszych części. Przy rozdzielaniu sadzonek, warto zwrócić uwagę, żeby każda miała 1-2 dobrze wykształcone pączki i korzenie. Następnie po rozdzieleniu kępy, trzeba odczekać 2- 3 godziny aż rany po cięciu obeschną. Sadzonki wsadzamy w dołki, które mają nawóz taki jak kompost lub dobrze rozłożony obornik



Do uprawy możemy wykorzystać jeszcze wolne inspekty i tunele foliowe. Możemy pomimo pogody wysiać tam rzodkiewkę, wczesne odmiany rzodkwi, roszponkę, buraki liściowe, szpinak, koper ogrodowy, rzeżuchę, sałatę. Przed przymrozkami można je chronić agrowłókniną. Szpinak wysiewamy na przełomie września i października, a zbieramy w kwietniu. 

W naszym sklepie mamy szeroki wybór agrowłóknin i agrotkanin.

Agrowłóknina GF na Chwasty UV P-50 1,6x50m Czarna



Cały czas należy pamiętać, aby dbać o nawodnienie i odchwaszczaniu grządek. Pomimo opadów deszczu, często wody jest za mało do prawidłowego wzrostu roślin, dodatkowo, jeśli nie zmagazynuje odpowiedniej ilości przed zimą, może być jej ciężką ją przetrwać. 

Co można ciąć we wrześniu?

Prace w ogrodzie we wrześniu obejmują także cięcie drzew i krzewów owocowych. Do połowy września można prowadzić letnie cięcie drzew owocowych takich jak śliwki, czereśnie i wiśnie. Zwykle cięcia takie polegają na skróceniu pędów lub konarów krzyżujących się nadmiernie zagęszczających koronę. Najważniejsze to odciąć gałęzie chore i starsze. 

Przed przymrozkami przycinamy pędy malin oraz jeżyn. Pod koniec września możemy przyciąć orzecha włoskiego. Nawet jest to korzystniejsze, niż przycinanie wiosenne, ponieważ jest mniejsze ryzyko infekcji. 
Do późnej jesieni tniemy krzaki porzeczek i agrestu. 

Jesienne przycinanie jest ważne, bo pozytywnie wpływa na rozwój roślin wiosną. 
Najlepiej wybrać dzień lekko pochmurny, ale suchy — bez opadów. Miejsca cięcia szybciej się zabliźnia i jest mniejsze ryzyko osłabienia roślin i unikamy ryzyka infekcji. Ciecie przeprowadzamy też czystymi i ostrymi narzędziami, aby nie miażdżyć pędów i nie przenosić chorób z jednej rośliny na drugą.

Ważne!
Nie należy jednak ciąć jesienią następujących krzewów ozdobnych: 
 • azalii, 
 • rododendronów, 
 • forsycji, 
 • hortensji, 
 • bzu, 
 • kaliny koralowej. 
Rośliny te mogą przemarznąć lub nie kwitnąć w kolejnym sezonie.

Jakie rośliny kwitną we wrześniu?

Wrześniowe prace na działce to też dbanie o kwitnące jeszcze rośliny. Ogród jesienny też może zachwycać swoim urokiem i pięknymi barwami. 

Rośliny kwitnące we wrześniu:
 • floks,
 • astry,
 • goździk chiński,
 • komos podwójnie pierzasty,
 • lobelia,
 • stokrotka afrykańska,
 • nasturcja,
 • nagietek,
 • szałwia błyszcząca.
Z roślin cebulowych i bulwiastych kwitną:
 • dalia,
 • mieczyk,
 • begonia,
 • krokus jesienny,
 • zimowit.
Z całą pewnością w ogrodach królują astry: krzaczasty, nowobelgijski i nowoangielski. Z kwitnących pięknych krzewów cieszy nas jeszcze hortensja, budleja Davida, wrzos pospolity oraz niektóre odmiany róż.


Również wymagają nawodnienia i odchwaszczania. Można też przygotowywać ziemię pod kolejne sadzonki, na spokojnie zaplanować kolejny sezon i to jak nasz ogród ma wyglądać. Bardzo dobrym pomysłem jest research i zakup potrzebnych rzeczy do ogrodu. Na pewno pojawią się ciekawe promocje jesienne, z których warto skorzystać.

Jak widać, wrzesień to prace na działce, które są bardzo istotne przed kolejnym sezonem wiosenno — letnim. Można też jednocześnie cieszyć się urodą kwiatów i jeszcze przez chwilę nacieszyć się ogrodem.