Dlaczego warto założyć trawnik jesienią?

Zakładanie trawnika z nasion jesienią ma wiele zalet w porównaniu do wiosennego siewu trawy. Oto 6 powodów, dla których warto założyć trawnik jesienią:
 1. Lepsze warunki. Ziemia jest jeszcze ciepła od letniego słońca, a noce są chłodne. Często występują poranne mgły i opady deszczu. W takich warunkach nasiona trawy bardzo szybko kiełkują.
 2. Mniej chwastów. Wiosną chwasty rosną szybciej i bujniej niż jesienią. Nasiona trawy mają przez to mniejszą konkurencję i nie trzeba tak często odchwaszczać młodego trawnika, co bywa kłopotliwe.
 3. Gotowy na wiosnę. Trawnik założony z jesiennego siewu zdąży się zazielenić i zagęścić przed nadejściem zimy. Będziesz się mógł nim cieszyć od wczesnej wiosny następnego roku.
 4. Odporny na suszę. Trawa, która wykiełkuje jesienią, zagęści się do końca roku, a wiosną szybko rozpocznie wzrost. Dzięki temu będzie bardziej odporna na letnie upały niż trawnik założony wiosną.
 5. Oszczędzasz wodę. Jesienią częściej pada deszcz, a słońce nie jest już tak ostre jak wiosną czy latem, więc ziemia dłużej utrzymuje wilgoć. Jesienią nie trzeba tak często podlewać nowo założonego trawnika.
 6. Brak ptaków. Wiele ptaków odżywiających się m.in. nasionami traw odlatuje na zimę, a te, które zostają, mają wokół dużo pożywienia. Trawnik założony jesienią nie będzie wydziobywany przez ptaki.

  Jesienny trawnik – termin siewu

  Jesienna aura sprzyja zakładaniu trawnika. Nie jest już tak gorąco jak latem, ale jeszcze nie tak chłodno jak pod koniec jesieni. Nasiona trawy kiełkują przeciętnie od 7 do 10 dni. Najlepszym terminem do założenia trawnika jesienią jest wrzesień, a jeśli pogoda na to pozwala, to trawę można siać jeszcze do końca października. Nowy wysiany trawnik zazieleni się i zagęści przed zimą, a na wiosnę będzie już wyglądał jak gęsty, zielony dywan.

  Jakie nasiona traw wybrać do siewu?

  W centrach ogrodniczych i sklepach ogrodniczych on-line znajdziesz wiele różnych mieszanek nasion traw dostosowanych do sposobów korzystania z trawnika oraz do warunków, w których trawa będzie rosła. Do najpopularniejszych mieszanek należą nasiona na trawnik dekoracyjny, rekreacyjny i sportowy, a także mieszanki traw pastwiskowych oraz z dodatkiem nasion polnych kwiatów na łąki kwietne. Oprócz tego mieszanki przygotowane są do zakładania trawników w miejscach zacienionych lub nasłonecznionych oraz na terenie suchym lub wilgotnym. Powstały także mieszanki nasion do zadań specjalnych, np. na trawniki koszone przez roboty koszące. Jeśli nie masz szczególnych wymagań co do swojego przyszłego trawnika, wybierz uniwersalną mieszankę nasion. Zawsze wybieraj nasiona od sprawdzonych dostawców, ponieważ tanie mieszanki mogą być zanieczyszczona nasionami chwastów lub zawierać dużą domieszkę traw pastewnych, które nawet przy regularnym koszeniu nie utworzą zwartej, dekoracyjnej murawy.

  Jak wysiać trawnik jesienią?

  Przy zakładaniu trawnika z wysiewu nasion najważniejsze jest dokładne przygotowanie terenu. Dokładnie oczyść ziemię z kamieni, chwastów jednorocznych oraz mięsistych korzeni chwastów wieloletnich. Usuń je ręcznie lub zastosuj odpowiedni środek chwastobójczy do chwastów dwuliściennych (nie może to być jednak herbicyd doglebowy, który zniszczy także nasiona trawy).

  usuwanie chwastów z trawnika
  Kolejno przekop cały teren na głębokość 20-25 cm używając szpadla (na mniejszym terenie) lub glebogryzarki separacyjnej (na większych powierzchniach). Podczas przekopywania wzbogać ziemię domowym kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Dodatek materii organicznej do piaszczystej ziemi zwiększy jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych, które z lekkiej gleby są łatwo wymywane. Ciężką, gliniastą ziemię możesz rozluźnić dodając do niej piasku lub żwirku, co zapobiegnie powstawaniu kałuży na trawniku po ulewnym deszczu.

  Przekopanie terenu pod trawnik
  Przekopany teren należy dokładnie udeptać, aby pozbyć się powietrza spomiędzy skib ziemi. Posuwaj się miarowo depcząc ziemię stopami, albo użyj walca ogrodowego, który znacznie przyspieszy pracę. Po zwałowaniu wyrównaj większe nierówności terenu.

  walec ogrodowy wałowanie
  Następnie skrupulatnie zagrab działkę grabiami rozbijając wszystkie bryły ziemi. Zniweluj nierówności terenu, aby uniknąć wzniesień i dolin, które po wykiełkowaniu trawy będą trudne do usunięcia. Jeśli możesz, pozwól ziemi osiąść przez kilka dni zanim przystąpisz do wysiewu nasion. W tym wypadku im dłużej zaczekasz, tym lepiej – w tym czasie wykiełkują nasiona chwastów, które przed wysiewem trawy trzeba ponownie usunąć. Dzięki temu ograniczysz liczbę chwastów, które będą później kiełkować w wysianej trawie. Małe chwasty możesz zniszczyć zagrabiając ponownie całą powierzchnię. Dla uzyskania jak najlepszego efektu zagrab teren najpierw w jednym kierunku, a później w przeciwnym. Wielokrotne grabienie rozbije grudki ziemi i ułatwi nasionom trawy kiełkowanie. Podczas grabienia możesz użyć wieloskładnikowy nawóz jesienny do trawnika, który wymieszasz z wierzchnią warstwą ziemi (jeśli ziemia nie została wcześniej użyźniona kompostem). Jesienne nawozy do trawy mają mniejszą zawartość azotu, który przyspiesza bujny wzrost trawy, co o tej porze roku nie jest wskazane (byłaby mniej odporna na mróz). Użycie długodziałającego nawozu o powolnym uwalnianiu składników zapewni kiełkującej trawie odpowiednie odżywienie aż do końca roku.

  grabienie terenu
  Oblicz ile nasion trawy będziesz potrzebował do obsiania całego terenu. Na opakowaniu mieszanki znajdziesz informację jaką powierzchnię możesz nią obsiać – zazwyczaj potrzeba od około 15 do 30 gram nasion na jeden metr kwadratowy. Następnie weź sznurek i wyznacz w dowolnym miejscu kwadrat o powierzchni 1m x 1m. Odmierz odpowiednią ilość nasion i rozrzuć je równomiernie na wyznaczonym kwadracie. Dzięki temu wizualnie zobaczysz jak gęsto powinien być obsiany cały teren. Weź garść nasion i zamaszystym ruchem zacznij siew. Poruszaj się najpierw wzdłuż całego terenu, a następnie w poprzek starając się tak rozrzucać nasiona, aby każde miejsce było równomiernie obsiane. Większą powierzchnię możesz obsiać pomagając sobie siewnikiem.
  ręczny siew trawnika
  Zagrab powierzchnię trawnika grabiami tak, aby przykryć ziemią większość nasion. Nie przejmuj się, jeśli nie wszystkie znajdą się pod ziemią – i tak wykiełkują, szczególnie, że jesienią na nasion nie czyhają wygłodniałe ptaki. Jeśli prognoza pogody nie przewiduje opadów deszczu przez kolejne 2-3 dni, podlej lekko cały teren używając zraszacza lub węża z pistoletem ustawionym na delikatny strumień, który nie zmyje nasion. Unikaj siewu tuż przed spodziewanym silnym deszczem, który wypłucze nasiona, a te spłyną wówczas w jedno miejsce.

  podlewanie trawnika

  Pielęgnacja młodego trawnika jesienią

  Pierwsze nasiona trawy wykiełkują już po kilku dniach od wysiewu. Przez pierwszy miesiąc unikaj chodzenia po swoim nowym trawniku – małe siewki trawy są jeszcze zbyt delikatne, aby zniosły deptanie. Kiedy źdźbła osiągną przynajmniej 7 cm wysokości, możesz wykonać pierwsze koszenie. Upewnij się, czy ostrza kosiarki są naprawdę ostre i za pierwszym razem nie koś więcej niż 1/3 wysokości trawy. Pierwsze koszenie służy zagęszczeniu trawy i pobudzeniu jej do krzewienia. W późniejszym terminie, gdy murawa już się odpowiednio zagęści, będziesz mógł ją kosić niżej. Z reguły przy jesiennym wysiewie trawnika do końca roku wystarczy tylko jedno koszenie. Młoda trawa nie powinna być zbyt niska, aby w dobrej kondycji przetrwała zimę. W pierwszych miesiącach po założeniu trawnika nie użytkuj go jeszcze intensywnie. Kolejne koszenie należy wykonać wiosną, w kwietniu, kiedy zakwitną żonkile.