Podlewanie trawnika jest jednym z ważniejszych zabiegów w naszym ogrodzie. Od tego zależy prawidłowy rozwój roślin, trawy oraz ogólny wygląd. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór węży, systemów nawadniających, zraszaczy itp. Który będzie odpowiedni ? W dzisiejszym poradniku skupimy się na wężach ogrodowych. Postaramy się ułatwić ten ciężki wybór i rozjaśnić różnicę między poszczególnymi produktami.

Przed zakupem węża ogrodowego

Musimy się zastanowić do jak dużej powierzchni potrzebny nam wąż ogrodowy. Długość działki jest bardzo istotna, zwłaszcza odległość od poboru wody do najdalej wysuniętego miejsca na działce. Od tego zależy długość naszego węża. Pamiętajmy o dodatkowym zapasie ok. 2m potrzebnym przy omijaniu krzewów, drzewek znajdujących się na terenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze węża ogrodowego?

Wyodrębniliśmy 3 główne cechy naszego „idealnego” węża ogrodowego:

  1. Materiał, ilość warstw - trwałość węża jest zależna od materiału z którego został wykonany. Najpopularniejszym tworzywem jest tworzywo sztuczne PCV, które jest odporne na promieniowanie UV. Poprzez nieprzepuszczanie światła w środku węża nie tworzą się glony. Na rynku dostaniemy jedno, dwu-warstwowe węże które są w niskich cenach ale co za tym idzie w niskiej jakości. Ilość warstw decyduje o trwałości. Im więcej warstw ma wąż tym jest on mocniejszy i bardziej odporny na zniszczenia. Wysokiej jakości węże mają trzy a nawet cztery warstwy. Cena jest wyższa lecz jakość rekompensuje wysoką cenę produktu. Również bardzo istotny jest oplot, mocne węże posiadają oplot spiralny. Na rynku dostępne są tez oploty krzyżowe.
  2. Odporność na ciśnienie/średnica węża - rozróżniamy dwa rodzaje ciśnienia; ciśnienie robocze oraz ciśnienie rozrywające. Ciśnienie robocze węży ogrodowych wynosi od 4 do 12 barów. Ciśnienie rozrywające ma wartość od 8 do 48 barów. przekroczenie może spowodować zniszczenie węża. Ważnym elementem związanym z ciśnieniem wody jest średnica węża. Wielkość ogrodu odpowiada wielkości średnicy, im teren podlewany większy tym większa powinna być średnica. Dla dużych ogrodów przyda się wąż o średnicy 19mm, do mniejszych 12,5mm. Pamiętajmy, że im dalej do punktu wody tym mniejsze ciśnienie wody. Tak samo ma wpływ długość węża. Lepiej zainwestować w dwa węże, trójnik jeżeli nasz teren jest spory.
  3. Elastyczność – na dobrą elastyczność oraz rozciągliwość ma wpływ jakość materiału z którego został wykonany wąż oraz ilość warstw. Dzięki odpowiedniej jakości zyskujemy wąż który jest rozciągliwy, wytrzymały i elastyczny, nie ma tendencji do załamań oraz skręceń.

Gdy już znamy podstawowe cechy węża czas na wybór odpowiedniego. Rekomendujemy wybór węża od profesjonalnych producentów specjalizujących się w tej dziedzinie. W naszym asortymencie znajdziemy węże zaufanej marki Cellfast. Aby dodatkowo ułatwić wam zadanie przedstawiamy listę węży przez nas polecanych dostępnych na naszym sklepie internetowym.

Wąż ogrodowy Cellfast ECONOMIC

Wąż Ogrodowy 3 Warstwowy ECONOMIC 1" 20mb Cellfast

Węże Cellfast Economic to najtańsze wężę w ofercie dedykowane do nawadniania mniejszych ogrodów. Są odporne na osadzanie się glonów wewnątrz a maksymalne ciśnienie rozrywające to 20 bar.

Wąż ogrodowy Cellfast BASIC
Wąż Ogrodowy 3 Warstwowy BASIC 3/4" 20mb Cellfast

Węże Cellfast BASIC to wytrzymały i elastyczny wąż ogrodowy odporny na osadzanie się glonów. Odporny na ciśnienie rozwyjające 25 bar.

Wąż ogrodowy Cellfast GREEN
Wąż Ogrodowy GREEN 5 ATS2 1/2" 25mb UV Cellfast

Węże Cellfast GREEN to elastyczny i wytrzymały 5 warstwowy wąż ogrodowy posiadający system ATS, który jest odporny na skręcanie. Odporny na osadzanie się glonów. Odporny na ciśnienie rozrywające 30 bar.

Wąż ogrodowy Cellfast HOBBY
Wąż ogrodowy HOBBY 6 ATS2 5/8" 25mb UV Cellfast

Węże Cellfast HOBBY to bardzo wytrzymały elastyczny wąż 6 warstwowy posiadający system ATS, który chroni wąż przed skręcaniem i załamywaniem się. Odporny na ciśnienie rozrywające 30 bar.

Czytelniku, dziękujemy że dotrwałeś z nami do końca. Jako dowód naszej wdzięczności dajemy Ci kod rabatowy na wszystkie węże marki Cellfast dostępne na naszej stronie www. Kod rabatowy: CELLFAST5 ważny do 01.09.2021