Surfinia, a petunia

Surfinia to jeden z najpiękniejszych kwiatów ozdobnych. Często nazywamy surfinie petunią i na odwrót. Nie jest to do końca poprawne. Surfinia to rodzaj petunii. Kiedyś była nazywana zawieratką. Nazwa petunia wywodzi się od słowa petum, które używane było na terenie dorzecza Amazonki. Rośliny te początkowo rosły tylko w krajach Ameryki Południowej. Później wyhodowano odmiany, które mogą rosnąć w klimatach północnych.

Jak odróżnić petunie od surfinii?

Surfinia ma dłuższe pędy i pełno zachwycających pięknych kwiatów, często także cudnie pachnących. Charakterystyczną cechą surfinii jest jej zwisający pokrój. Można z nich tworzyć kompozycje kaskadowe. Petunie mają zdecydowanie mniej opadające łodygi. Lepiej prezentują się w stojących donicach.

Jak sadzić Surfinie?

Do sadzenia surfinii potrzebna jest żyzna i przepuszczalna ziemia. Można zakupić ziemię dedykowaną dla tych roślin lub użyć podłoża uniwersalnego dla kwiatów ozdobnych i doniczkowych. Dobrze jest zadbać o odpowiedni drenaż. Na dnie donicy można nasypać keramzytów lub kamyczków. Przy wsadzaniu sadzonek należy uważać, aby nie przykryć ziemią serca rośliny.

Surfinie – wymagania i pelengacja

Surfinie mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o temperaturę i nasłonecznienie. Uwielbiają miejsca nasłonecznione i dobrze znoszą nawet bardzo wysokie temperatury. Jeżeli usadowimy ją w cieniu, będzie narażona na choroby grzybowe, a kwitnienie będzie zdecydowanie mniejsze. Surfinie należy też intensywnie podlewać, w duże upały nawet dwa razy dziennie. Dobrze jest także nawozić je, szczególnie intensywnie podczas kwitnięcia.

Polecamy:


Uwaga! Po wsadzeniu sadzonek należy odczekać minimum dwa tygodnie do pierwszego nawożenia.

Przy pielęgnacji ważne jest też, aby na bieżąco usuwać zaschnięte kwiaty i liście. Dzięki temu surfinia będzie miała piękne kwiaty.

Najczęściej występujące choroby

Szara pleśń – powoduje porażenia liści, pierwszym objawem są plamy i przebarwienia. Później szara pleśń nachodzi na liście i jest bardzo dobrze widoczna. Należy pozbyć się chorych liści i kwiatostanów. Warto wykonać oprysk.
Rdza – na liściach pojawiają się charakterystyczne plamy, które od spodu mają pomarańczową barwę. Podobnie jak w walce z szarą pleśnią należy usunąć chore liście i spryskać roślinę substancją grzybobójczą. W tym czasie należy też zmniejszyć częstotliwość podlewania.
Mączniak prawdziwy – objawia się białym nalotem na liściach i kwiatach. Na zdrowych liściach z czasem pojawiają się szaro-brązowe plamy. W tym przypadku także należy wyciąć zainfekowane części oraz zastosować oprysk.

Surfinie to wyjątkowo piękne i wdzięczne kwiaty. Stanowią piękną ozdobę balkonów i trasów. Pięknie kwitną, czasami nawet do pierwszych przymrozków. Dodatkową zaletą jest jej dość spora odporność na choroby, szczególnie nowe odmiany.