Przez cały sezon troskliwie dbałeś o swój trawnik. Podlewałeś go w upalne dni, kosiłeś na odpowiednią wysokość i nawoziłeś właściwymi nawozami. Wypowiedziałeś wojnę wszystkim chwastom i kretom niszczącym murawę. Jesienią cierpliwie grabiłeś spadające na trawę liście. Zrobiłeś wszystko, żeby mieć najładniejszy trawnik w całej okolicy.
Kiedy spadł pierwszy śnieg miałeś absolutną pewność, że Twój trawnik przetrwa wszystkie kaprysy zimy. Czekałeś spokojnie na nadejście wiosny, kiedy trawa wybuchnie zielenią i kiedy będzie można pierwszy raz odpalić kosiarkę.
Aż w końcu wiosna nadeszła, a spod stopionego śniegu wyłonił się dramatyczny widok. Śnieg odsłonił wielkie placki spleśniałej trawy w kolorze wypłowiałej słomy. Wielkie, spleśniałe placki na Twoim zadbanym trawniku. Tak atakuje pleśń śniegowa.

Co to jest pleśń śniegowa?

Pleśń śniegowa jest chorobą grzybową, która atakuje wszystkie trawy zimujące przez pewien okres czasu w ujemnej temperaturze i pod pokrywą śniegową. Często pleśń śniegowa jest pierwszą chorobą, którą należy zwalczyć na początku nowego sezonu w ogrodzie. Niekiedy pleśń śniegowa rozwija się w trawie nawet wtedy, kiedy nie leży na niej śnieg. Choroba może wówczas wystąpić podczas chłodnej, deszczowej pogody.
Pleśń śniegową wywołuje głównie patogenny grzyb Microdochium nivale, który jest przyczyną także innych chorób roślin, np. zgorzeli siewek.

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa

Objawy pleśni śniegowej

W trawie widoczne są koncentryczne odbarwienia występujące pojedynczo lub w dużych, zlewających się ze sobą skupiskach. Jak fala tsunami grzybnia rozrasta się stopniowo na obrzeżach każdego okręgu pochłaniając coraz więcej źdźbeł i zostawiając za sobą martwą trawę. Przeciętnie okręgi mają do 20 cm średnicy. Trawa, która padła ofiarą pleśni śniegowej przypomina wyglądem wypłowiałą słomę, jest wyschnięta i miękka w dotyku. Posklejane, martwe źdźbła pokryte są białą, kremową lub różowawą grzybnią. W miejscu wystąpienia pleśni śniegowej trawa zamiera.

Przyczyny rozwoju pleśni śniegowej

Niektóre gatunki traw są bardziej podatne na pleśń śniegową, a inne mniej, ale choroba ta może wystąpić na każdym rodzaju trawnika, jeśli tylko warunki będą dla niej sprzyjające. Pleśń w pierwszej kolejności rozwija się w mokrych miejscach, tam gdzie trawa jest osłabiona i wątła, a jej długie źdźbła posklejały się ze sobą pod ciężarem śniegu. W tym wilgotnym środowisku, kiedy temperatura pod śniegiem rośnie, pleśń śniegowa znajduje idealne warunki do rozwoju. Najczęściej można zaobserwować pleśń śniegową na przedwiośniu, w miejscach gdzie trawie wyczerpały się składniki odżywcze i mikroelementy. Obecność filcu (resztki organiczne i ścinki skoszonej trawy gromadzące się po każdym sezonie pomiędzy źdźbłami) i brak wertykulacji sprzyjają rozwojowi pleśni śniegowej. Nadmierne nawożenie trawnika jesienią nawozem o wysokiej zawartości azotu pobudza trawę do wzrostu i zmniejsza jej odporność, również przyczyniając się do występowania pleśni śniegowej.

Zapobieganie pleśni śniegowej

Prawidłowa pielęgnacja jest zazwyczaj najlepszą metodą zapobiegania większości chorób. Dotyczy to także pleśni śniegowej.
 • Regularnie usuwaj z trawnika wszystkie zanieczyszczenia, w tym skoszoną trawę i opadłe z drzew i krzewów liście.
 • Jesienią skoś trawnik bardzo nisko, na wysokość od 2,5 do 5 cm podczas ostatniego koszenia w sezonie. Koś stopniowo coraz niżej, aż trawa będzie naprawdę krótka. Zapobiegnie to wyleganiu murawy, które zwiększa ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej.
 • Stosuj prawidłowe i zrównoważone nawożenie, które dostarczy trawie niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich porach roku. Jesienią nawieź trawnik jesiennym nawozem do trawników o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, a obniżonej zawartości azotu.
 • Usuwanie filcu, wiosenna wertykulacja i napowietrzanie przyczyniają się do zapobiegnięcia wystąpienia pleśni śniegowej.
Zwalczanie pleśni śniegowej

Prawidłowo koszony i podlewany, dobrze ukorzeniony i założony na zasobnym w składniki odżywcze podłożu trawnik ma największe szanse oprzeć się atakowi pleśni śniegowej. Jeśli jednak choroba znalazła sposób rozwoju i na trawniku widać już pleśniowe wykwity, należy natychmiast zastosować środki zaradcze:
 • Delikatnie zagrab spleśniałą trawę grabiami wachlarzowymi. Staraj się rozluźnić źdźbła, nastroszyć je i podnieść do góry. Grab ostrożnie, ponieważ po stopieniu się śniegu ziemia jest zwykle bardzo mokra i można z niej łatwo wyrwać kępki i tak już osłabionej trawy.
 • Kiedy trawa rozpocznie wzrost (pojawią się pierwsze nowe źdźbła) zastosuj niewielką dawkę  nawozu wieloskładnikowego do trawników. Pamiętaj, że zbyt duża dawka nawozu może tylko pogorszyć sytuację i zabić i tak już silnie osłabioną trawę.
 • Słoneczna, ciepła pogoda wiosną sprzyja odrastaniu trawy i zatrzymuje rozwój pleśni śniegowej.
 • Uniesienie trawy grabiami umożliwi lepszy dostęp promieni słonecznych, które osuszą ziemię oraz usprawni przepływ powietrza niezbędny do zatrzymania rozwoju grzyba.
 • Unikaj grabienia zdrowej trawy grabiami, których przed chwilą użyłeś do trawy porażonej pleśnią, aby nie przenieść ognisk chorobowych w nowe miejsca.
 • Miejsca, w których rozwinęła się pleśń śniegowa możesz opryskać fungicydem, np. AMISTAR 250sc

Kup w sklepie
 • Tam, gdzie trawa jest zupełnie martwa usuń resztki murawy i wierzchnią warstwę ziemi na głębokość około 5cm. Uzupełnij ubytki świeżą, żyzną ziemią i wysiej regeneracyjną mieszankę traw.
Sprawdź ofertę traw regeneracyjnych

Przy odpowiedniej pielęgnacji trawnika możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej do minimum. Jeśli jednak choroba zaatakuje Twoją murawę kluczem do jej zwalczenia będzie szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych.

Życzymy powodzenia!