Co jest najważniejsze w pielęgnacji KWIATÓW?

Drenaż, podłoże: absorpcja wody i przepuszczalność powietrza, ciągłość nawożenia.

Uprawa roślin w pojemnikach daje możliwość posiadania ogrodu na
balkonie lub tarasie. Szeroka gama roślin pozwala na tworzenie przeróżnych kompozycji.

POJEMNIKI

JAKIEJ WIELKOŚCI POJEMNIKI STOSOWAĆ?
Zaleca się stosowanie nieco większych pojemników, aby uniknąć przesuszania torfu i zapewnić dłuższe utrzymanie wilgoci oraz ograniczyć konieczność zbyt częstego nawożenia.

DLACZEGO POWINNIŚMY STOSOWAĆ DRENAŻ W SKRZYNKACH?
Najistotniejszą rzeczą jest odpowiedni drenaż. W stojącej wodzie kwiaty słabo rosną i są narażone na choroby, a korzeniom brakuje powietrza potrzebnego do wzrostu. Dlatego nadmiar wody musi swobodnie wyciekać. W tym celu należy zrobić dziurki tak, aby poziom wody nie przekraczał 1-2cm.

CO TO JEST DONICZKA Z PODWÓJNYM DNEM?
Podwójne dno pozwala na dostarczanie wilgoci, nawozu oraz powietrza bezpośrednio od spodu doniczki. Korzenie mają wówczas większy dostęp powietrza i wody, która nie wyparuje z podłoża. Dzięki temu rośliny lepiej rosną i dorodniej kwitną.

KUPUJEMY PODŁOŻE
Odpowiednie podłoże jest szczególnie ważne, gdyż tworzy roślinom
warunki podobne do naturalnych (cyrkulacja wody i powietrza, rozrost
korzeni).

JAKIE CECHY POSIADA DOBRE PODŁOŻE?
Dobrze przygotowane podłoże powinno:
   - być wolne od grzybów, owadów i nasion chwastów,
   - posiadać zdolność gromadzenia wody i składników pokarmowych,
   - dostarczać korzeniom powietrza niezbędnego do ich rozwoju,
   - jak najmniej „osiadać”,
   - utrzymywać pH na odpowiednim poziomie (z reguły odczyn lekko kwaśny).

JAK ROZPOZNAĆ DOBRE PODŁOŻE?
Podstawowy warunek to odpowiednia struktura. Należy poszukiwać mieszanek torfu wysokiego, włóknistego, który zapewnia powietrze i niskiego, rozdrobnionego, zapewniającego wilgoć. Tego typu podłoża są naturalnie droższe od jednoskładnikowych, ale nie przesuszają się i przynoszą dużo lepsze efekty.

JAKIE KORZYŚCI DAJE GOTOWE PODŁOŻE ZAWIERAJĄCE NAWÓZ?
1. Nie trzeba zastanawiać się, jaki nawóz zastosować,
2. Nie trzeba mieszać go z nawozem – podłoże zawiera już odpowiednią dawkę,
3. Nie trzeba nawozić – tylko podlewać.

UWAGI
Nie można przesuszyć podłoża z torfu wysokiego (większość podłoży na rynku), gdyż po ponownym podlaniu nie odzyska już swoich zalet.

JAKIE KWIATY POSADZIĆ NA BALKONIE WCZESNĄ WIOSNĄ?

Wiosną można posadzić w pojemnikach rośliny odporne na panujące jeszcze w tym czasie chłody, czyli: bratki, stokrotki, niezapominajki lub pierwiosnki.

KIEDY PODLEWAĆ KWIATY WIOSENNE?
W przeciwieństwie do większości roślin kwiaty wiosenne lepiej zawsze podlewać rano, gdyż noce są jeszcze chłodne.

PO CO HARTUJEMY PELARGONIE, FUKSJE?
Te rośliny zostały wyhodowane w szklarniach i stres zimnych nocy może spowodować złe przyjęcie się w nowych warunkach. Należy wtedy wystawiać kwiaty na dzień i chować na noc, aby przyzwyczaić je do nowych, mniej cieplarnianych warunków.

JAK PODLEWAĆ?
Rośliny lepiej znoszą lekkie przesuszenie niż zalanie systemu korzeniowego. Należy dostraczać im wodę w takiej ilości, aby mogła dotrzeć aż do najniżej położonych korzeni. Nadmiar wody wycieknie przez otwory w dnie doniczki.

CO ZROBIĆ, JEŻELI PODŁOŻE ODSTAJE OD BRZEGU POJEMNIKA?
Przenieść całą roślinę do większego pojemnika napełnionego wodą i w całości zanurzyć, aż do całkowitego nasączenia podłoża (brak wydostających się pęcherzyków powietrza).

NA POWIERZCHNI RÓŻNYCH ROŚLIN, TAKICH JAK BEGONIA, DALIA, WERBENA, ASTER CHIŃSKI POJAWIA SIĘ BIAŁY MĄCZYSTY NALOT. JAK MOŻNA TEMU ZAPOBIEGAĆ?
Jeżeli nalot łatwo schodzi pod paznokciem to mamy do czynienia z chorobą grzybową,
jaką jest mączniak prawdziwy, pojawiający się na roślinach postawionych w cieniu. Należy zastosować specjalistyczny preparat SUBSTRAL.

KTÓRE ROŚLINY WYMAGAJĄ SPECJALNEGO PODLEWANIA?
Pamiętajmy, że istnieją pewne rośliny, które wymagają specjalnego sposobu dostarczania im wody, np. bromelia czy echmea. W takiej sytuacji, poza zwilżeniem podłoża, woda powinna również stać w lejku utworzonym ze szcztowych liści.

NAWOŻENIE

DLACZEGO NAWOZIMY?
Komponenty, z których przygotowuje się podłoża, są zazwyczaj ubogie w składniki pokarmowe. Ponadto ziemie przeznaczone do uprawy roślin w pojemnikach są bardziej porowate i przepuszczalne. Intensywne podlewanie przy ograniczonej pojemności doniczki przyczynia się do
wymywania składników pokarmowych. Również wyższa temperatura w pojemnikach powoduje szybszy wzrost roślin, a zatem ich zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego, aby precyzyjnie i efektywnie odżywiać rośliny, wszystkie pokarmy muszą być dostarczane wraz z nawozami.

JAK ROZPOZNAĆ DOBRZE PRZYSWAJALNY I WYDAJNY NAWÓZ?
Należy sprawdzić na etykiecie poziom rozpuszczalności składników pokarmowych – 100% świadczy o najwyższej jakości. Nawóz płynny nie może się rozwarstwiać, gdyż powoduje to różnice stężeń w roztworze roboczym, którym podlewamy.

CO JEST GORSZE DLA ROŚLIN: BRAK NAWOZU CZY PRZENAWOŻENIE?
Niewielka pojemność doniczek stwarza ryzyko szybkiego przenawożenia, czyli zbyt wysokiego stężenia soli w obrębie korzeni roślin, co powoduje przypalenie brzegów liści, zahamowanie wzrostu i słabsze kwitnienie. Nawozy należy dostarczać regularnie, w odpowiedniej ilości i jakości.
W wyniku stosowania nawozów słaborozpuszczalnych następuje nagromadzenie związków balastowych.

JAK MOŻEMY OGRANICZYĆ CZĘSTOTLIWOŚĆ NAWOŻENIA?
Najlepiej jest zastosować nawóz o długotrwałym działaniu, który będzie się uwalniał codziennie i sam kontrolował dokarmianie roślin przez kilka miesięcy.

JAK UZYSKAĆ NAJLEPSZE EFEKTY DZIĘKI NAWOŻENIU?
1. Zastosować nawóz bazowy o długotrwałym działaniu (wymieszać z podłożem), który będzie nawoził korzenie.
2. Dodatkowo zastosować nawożenie dolistne nawozem w płynie lub nawozem rozpuszczalnym typu Magiczna Siła. Dostarczamy w ten sposób składniki pokarmowe bezpośrednio do liści.

CZY MOŻNA ZASTOWAĆ NAWÓZ O DŁUGOTRWAŁYM DZIAŁANIU JUŻ PO POSADZENIU KWIATÓW?
Tak. Nawóz Osmocote występuje w postaci koreczków, które można umieścić w podłożu.

Kup w sklepie

KOMPOZYCJE KWIATOWE – JAKIE SĄ ZASADY PRZY TWORZENIU?
Wybór roślin musi być dokonany pod względem miejsca wystawienia:
   - rośliny światłolubne mogące rosnąć w cieniu,
   - rośliny tolerujące półcień,
   - rośliny wymagające osłonięcia od wiatru,
   - rośliny, którym wiatr nie szkodzi.

CZY MOŻNA ZABEZPIECZYĆ ROŚLINY PRZED SZKODNIKAMI I CHOROBAMI?
Można i należy, aby nasze wydatki i trud nie poszły na marne, a nasze kwiaty pięknie rosły. Profi laktyka jest tańsza i skuteczniejsza niż zwalczanie problemu, gdy już wystąpi.

INSEKTY

Tabletki Tarcznik umieszczamy w podłożu w czasie sadzenia lub po pojawieniu się insektów. Preparat jest przemieszczany do rośliny dzięki sokom i w czasie żerowania szkodniki są nim zatruwane. Działa przez dwa miesiące.
Substral tarcznik
Kup w sklepie

UWAGI
Aby Tarcznik Tabletki mógł zadziałać skutecznie, przed jego zastosowaniem podłoże powinno zostać lekko przesuszone, aby po podlaniu umożliwić roślinie efektywne pobranie i rozprowadzenie insektycydu.

W przypadku już żerujących mszyc, przędziorków, wełnowców, mączlików należy zastować oprysk dolistny Polysect’em. Preparat działa w wyższych temperaturach, do 25° C. Oprysk wykonujemy wieczorem.
Substral Polysect
Kup w sklepie

CZY SPULCHNIAĆ PODŁOŻE?
Naturalnym zjawiskiem, które występuje w podłożach przeznaczonych do uprawy roślin w pojemnikach jest ich zagęszczanie. Na powierzchni gleby tworzy się wtedy warstwa uniemożliwiająca dotarcie powietrza do korzeni. Od czasu do czasu należy więc ostrożnie spulchnić górną warstwę podłoża. Czynność tę powinno się wykonywać z dużym wyczuciem tak, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni.

JAK POBUDZIĆ PĘDY DO ROZKRZEWIANIA?
Należy tego dokonać poprzez uszczykiwanie wierzchołków pędów głównych.

JAKIE IGLAKI NADAJĄ SIĘ DO UPRAWY W POJEMNIKACH?
Jeżeli zależy nam na zielonych balkonach przez cały rok, warto zainteresować się uprawą roślin iglastych w pojemnikach. Można w nich uprawiać praktycznie wszystkie te rośliny iglaste, które charakteryzują się wolnym wzrostem. Szczególnie godne polecenia są iglaki małe i karłowe, jak np.:
Cyprysiki (Chaemacyparis) Elwood’s Pillar, Green Globe, Minima Aurea, Minima Glauca, Lutea Nana.
Jałowce (Juniperous) Echiniformis, Compressa, Gold Cone, Green Carpet.
Świerk biały (Picea glauca) Alberta Globe, Conica Laurin.

CZY MOŻNA ZABEZPIECZYĆ JEDNYM PRODUKTEM NAWOŻENIE I WILGOĆ W DONICZCE?
Takim produktem jest nawóz Osmocote wzbogacony hydrożelem, który długotrwale zabezpieczy potrzeby pokarmowe rośliny i utrzymanie wody w doniczce.
Substral hudrożel
Kup w sklepie

KIEDY LEPIEJ PODLEWAĆ,RANO CZY WIECZOREM?
Kwiaty na balkonie powinno się podlewać rano, ale gdy mamy mało czasu o tej porze to pozostaje wieczór. Wtedy należy unikać podlewania liści, aby wodą nie została na nich na noc (ryzyko wystąpienia chorób). Najlepiej podlać tylko podłoże.

KOMPOZYCJE BALKONOWE

W aranżacji roślin na balkonach powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak: wielkość roślin, ich kolor i symetrię. Jednakże krytycznym elementem jest zapewnienie roślinom światła w zależności od ich zapotrzebowania.

1. Lantana Goldsome,
2. Pelargonia Zonale czerwona,
3. Pelargonia bluszczolistna,
4. Surfi nia Lime,
5. Surfi nia Hot Pink,
6. Surfi nia Blue Vein,
7. Sunsatia Banana.

1. Cyprysik lawsona,
2. Narcyz ‘Tete-a-tete’,
3. Szachownica cesarska Lutea.


1. Różowe duże kwiaty – Petunie ogrodowe [Petunia], mieszanka kolorów.
2. Pomarańczowe między nimi – Aksamitki [Tagetes], mieszanka kolorów.
3. Poniżej (niebieskie, fi oletowe, białe) – Lobelie [Lobelia erinus].