Kilka słów o autorach

Jako GardenFlora istniejemy od 1997r., prowadzimy Centrum Ogrodnicze, Hurtownie Ogrodniczą oraz sklepy internetowe. Zajmujemy się zaopatrzeniem sklepów ogrodniczych oraz firm działających w branży ogrodniczej, zakładających tereny zielone i ogrody, producentów traw z rolki.

Współpracujemy z wieloma sklepami i centrami ogrodniczymi na terenie całego kraju. Jesteśmy dystrybutorem nasion traw gazonowych i pastewnych holenderskiej firmy Royal Barenbrug Group, GF Grass, Greenato, Trawnik Polski. W naszym sklepie znajdziesz produkty firm takich jak: Cellfast, WOLF-Garten, MTD, AL-KO, Florovit, Substral, Agrecol, Kwazar, Marolex i wielu innych.
Książeczka, którą właśnie czytasz powstała po to, aby pomóc Ci przy tworzeniu pięknego trawnika, z którego z pewnością będziesz dumny! Jesteśmy oczywiście świadomi tego, że temat jest bardzo obszerny, ale postaraliśmy się zawrzeć tutaj wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Pamiętaj też, że jeżeli w trakcie zakładania trawnika pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji. Sztab naszych ekspertów z przyjemnością doradzi i odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Ale dosyć gadania! Przejdźmy do sedna – stwórzmy razem najpiękniejszy trawnik! Stwórzmy wspólnie ogród naturalny!

Ale dość o nas. Usiądź wygodnie, przechodzimy do sedna.

Od czego zacząć ?

Od oceny terenu, na którym planujesz założyć trawnik. Powinien być możliwie płaski, bez skarp czy pagórków – wszelkie nierówności terenu będą dużym utrudnieniem zarówno przy zakładaniu trawnika, jak i w późniejszych pracach pielęgnacyjnych.
Warto też zadbać o odpowiednią przepuszczalność gleby. Jeżeli podłoże w Twoim ogrodzie jest gliniaste, zbite, warto wymieszać wierzchnią, ok. 20cm warstwę z piaskiem – to znacznie poprawi jakość gleby.
Kolejna kwestia – odczyn podłoża. Prawidłowa, optymalna wartość pH mieści się w granicach 5,5-6,5. Jeśli odczyn ten znacznie różni się od powyższych wartości, należy zastosować odpowiednie nawozy, aby ustabilizować odczyn na odpowiednim poziomie.
Bez wody ani rusz, tak wiec dobrze byłoby też pomyśleć o nawodnieniu – odpowiednie podlewanie to gwarancja pięknego, soczyście zielonego trawnika nawet podczas upalnego lata. Jeśli chcesz zamontować w ogrodzie automatyczne nawodnienie, rozplanuj całą instalację, którą należy zamontować przed siewem.
Świetnym pomysłem jest także montaż siatki na kreta. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc warto działać zanim ten nieproszony gość zawita do Twojego ogrodu. Siatka skutecznie zabezpieczy Twój trawnik przed pojawieniem się na nim nieładnych kopczyków.

A teraz ciężka fizyczna praca...

ciezka praca Barenbrug

To bardzo ważny (jeśli nie najważniejszy) etap zakładania trawnika, który warto wykonać bardzo dokładanie. Niezależnie od rodzaju i przeznaczenia trawnika, etapy przygotowania terenu są identyczne.

Zacznij od starannego oczyszczania podłoża - usuwamy wszelkie kamienie, liście korzenie po wyciętych roślinach i chwasty (najlpeiej pozbyć się ich przy użyciu środków chemicznych, zwracając jednak uwagę na to , po jakim czasie użycia preparatu możesz wysiać nasiona).

Następnie glebę należy przekopać na głębokość ok. 20 cm (przy uzyciu szpadla, lub glebogryzarki), dobrze spulchnić i rozbić wszystkie większe grudki ziemi.

Teraz ubicie podłoża - na niewielkim można je po prostu udeptać przy większym wygodniej będzie użyć walca, który dodatkowo dobrze wyrówna powierzchnię.

Jaką mieszankę wybrać ?


Tutaj musisz zwrócić uwagę na dwie sprawy: ekspozycja na słońce oraz sposób w jaki zamierzasz użytkować trawnik.
Jeśli Twój ogród jest mocno nasłoneczniony i nie masz w nim instalacji nawadniającej, wybierz jedną z mieszanek odpornych na suszę, na przykład: GF Sun Grass, Trawnik Polski Desert, Greenato Dryland.
W przypadku gdy w Twoim ogrodzie rośnie sporo drzew, jest spore zacienienie, najlepsza będzie trawa, która świetnie poradzi sobie bez dużego nasłonecznienia, na przykład GF Shady Grass lub Barenbrug Shadow Sun.
Teraz kwestia użytkowania – jeżeli Twój trawnik będzie intensywnie użytkowany, idealna będzie jedna z wytrzymałych, trwałych mieszanek sportowych, takich jak Greenato Sport, Trawa SAMO Zagęszczająca Sportowa RPR Substral, Barenbrug Play&Sport. Pamiętaj trawy sportowe potrzebują odpowiedniego nawadniania.
Jeśli natomiast zależy Ci na pięknym efekcie trawnika dywanowego, reprezentacyjnego, wybierz jedną z traw ozdobnych. Przykłady: Trawnik Polski Gazon, GF Premium Grass.Kliknij i sprawdź pełną ofrtę traw do Tojego orodu.

Siejemy


Najlepiej wysiewać nasiona w okresie od początku Najlepszy czas na założenie trawnika to wiosna (kwiecień/maj/do połowy czerwca) i koniec lata (koniec sierpnia/początek października). Ważne, żeby było już ciepło, ale nie upalnie! Optymalna temperatura powietrza to 15-20°C, podłoże powinno mieć temperaturę ok. 10°C . Pamiętaj też, że siewki są bardzo wrażliwe na suszę – nawet krótkotrwały brak wody może je zniszczyć, a to zniweczy całą Twoją pracę. Istotna jest też odpowiednia wilgotność gleby.

Podczas przygotowywania podłoża, dwa tygodnie przed wysiewem warto zastosować pierwsze nawożenie – zapewni to zdrowy wzrost trawy już od momentu kiełkowania. Pamiętaj, żeby nawóz dokładnie wymieszać z glebą. Użyj jednego z nawozów startowych na przykład: Nawóz do Siewu Substral, Nawóz Barenbrug BarFertile Wiosenny Start.
Przejdźmy do sedna – czas na wysiew trawy! Nasiona warto wymieszać w worku, ponieważ odmiany traw mają różną wagę i wielkość. Wysiew możesz zrobić ręcznie, jednak znacznie wygodniej i skuteczniej wykonasz to siewnikiem. Najlepszym sposobem jest wysiew „na krzyż” - najpierw idąc wzdłuż terenu (rząd przy rzędzie), następnie w poprzek. Miejsca, w których źdźbła są szczególnie narażone na uszkodzenia (brzegi trawnika, zwłaszcza przy ścieżkach) warto obsiać gęściej.
Wysiane nasiona wymieszaj z podłożem przy użyciu grabi i przysyp 1 cm warstwą ziemi – zapobiegnie to wywiewaniu, rozproszeniu nasion. Pamiętaj, że warstwa nie powinna przekraczać 1,5 cm – utrudni to bowiem kiełkowanie.
Następnie teren trzeba zwałować i podlać rozproszonym strumieniem wody.

Podlewamy !


Regularne podlewanie świeżo wysianej trawy to bardzo ważna sprawa! Przez pierwsze trzy tygodnie podlewaj go codziennie, niewielką ilością wody, zabieg ten najlepiej wykonywać wczesnym rankiem. Nasiona dla dobrego kiełkowania potrzebują dużo wilgoci, więc istotne jest to, aby zachować odpowiednią wilgotność w wierzchniej warstwie podłoża.
Z reguły nasiona kiełkują po 2-3 tygodniach, dla traw odpornych na suszę kiełkowanie to 4-6 tygodni jeśli jednak wysiew robisz wiosną, uzbrój się w cierpliwość – zimne noce mogą ten czas znacznie wydłużyć.
Gdy Twój trawnik zaczyna przypominać już zielony dywan, możesz stopniowo ograniczyć podlewanie. Zaleca się nawet kilkukrotne ograniczenie podlewania podczas sezonu wegetacyjnego – intensyfikuje to rozwój systemu korzeniowego trawy.

Trawnik trzeba karmić !


Nawożenie czyli tak naprawdę karmienie Twojego trawnika nie jest skomplikowaną sprawą. Od wczesnej wiosny, do połowy maja, kiedy trawnik potrzebuje wielu składników pokarmowych aby szybko zregenerować się po zimie, używasz nawozu Barfertile Late.
Powyższe nawozy wysiewasz średnio raz na 2-3 miesiące. Jeśli zamierzasz wykonać zabieg wertykulacji, pamiętaj, aby wzmocnić darń nawozem Barfertile Regeneration, który zintensyfikuje wzrost strefy korzeniowej, czyli spowoduje, że trawnik szybciej "dojdzie" do siebie po tym zabiegu.

A co z koszeniem ?


Dla kondycji nowo założonego trawnika bardzo istotne jest jego pierwsze koszenie. Nie można się z tym spieszyć – kosimy dopiero gdy trawa osiągnie ok. 10-12 cm. Przy pierwszych trzech koszeniach skracamy same wierzchołki o 1-1,5 cm. Pamiętaj, że nóż kosiarki powinien być bardzo ostry – w innym przypadku będzie wyrywał siewki.
Przy następnych koszeniach możesz już skracać trawę do porządanej wysokości, w naszym klimacie najlepiej rosną trawy wysokie na ok. 4-6 cm.