Po nieśmiałych podchodach zima zawitała u nas na dobre. Nadeszły mrozy, w nocy nawet do kilkunastu stopni poniżej zera, a także spadło sporo śniegu. Oznacza to trudności na drogach, skrobanie szyb samochodowych, odśnieżanie chodników, ale również fakt nadejścia zimy nie jest bez znaczenia dla naszych roślin ogrodowych.

Pokrywa ciężkiego śniegu na gałęziach może deformować, a nawet rozłamywać korony krzewów i drzew. Ze względu na stosunkowo płytki system korzeniowy, drzewom iglastym o kolumnowym pokroju zagraża przewrócenie pod wpływem ciężaru śniegu. Należy więc regularnie usuwać warstwę śniegu gromadzącą się w koronach. Jeśli śnieg wykrzywił gałęzie ku ziemi, należy je ciasno obwiązać sznurkiem. Roślina powinna odzyskać pożądany kształt.

W sytuacji wyłamania gałęzi, powinna zostać ona jak najszybciej odcięta, istnieje bowiem ryzyko, że będzie prowadziła do rozrywania drzewa. Wiosnę należy rozpocząć obcięciem kikuta pozostałego po gałęzi oraz usunięciem postrzępionej kory. Na ranę powstałą w miejscu odciętej gałęzi najkorzystniej jest rozprowadzić preparat przyspieszający gojenie.

Niekorzystny wpływ na drzewa i krzewy ma również mróz. Jest on szczególnie poważnym zagrożeniem kiedy następuje po bardzo słonecznym dniu, zwłaszcza dla roślin o gładkiej korze. Duże amplitudy temperatur powodują pękanie kory i powstanie ran zgorzelinowych, o których pisaliśmy tutaj. Przez rany mogą przedostawać się wirusy, grzyby oraz bakterie, wywołując choroby drewna. Ochronę przed tym zjawiskiem, poza bieleniem pni, zapewni osłonięcie ich słomą bądź tekturą. Polecanym sposobem jest posadzenie wiosną bluszczu wokół drzewek owocowych. Zimozielone liście bluszczu, okrywając stopniowo pień, będą stanowiły dodatkową ochronę przed słońcem.

Jeśli mimo zastosowania zabiegów ochronnych zaobserwujemy, że rany zgorzelinowe powstały, należy posmarować te miejsca preparatem przyspieszającym gojenie, co pozwoli uniknąć wdania się infekcji. Na wiosnę rana powinna być już zarośnięta młodą tkanką. Może zdarzyć się również, że kora wokół pęknięcia odstaje od pnia. Sprawdzenie tego polega na opukanie pnia – głuchy dźwięk będzie świadczył o wystąpieniu uszkodzenia. Odstającą korę można przybić do drzewa nierdzewnymi, drobnymi gwoździami.

W nieodpowiednio zadbanym ogrodzie zima może pozostawić wiele niekorzystnych zmian. Jeśli jednak wiemy jak przeciwdziałać jej wpływowi, nasz ogród na wiosnę będzie piękny, a drzewa i krzewy zdrowe.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl