Najczęstsze choroby monstery. Jak sobie z nimi radzić?

Monstera to stosunkowo łatwa w uprawie roślina, która świetnie radzi sobie z adaptacją w różnych warunkach. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja monstery. Na szczęście większość problemów widoczna jest gołym okiem, dzięki czemu możesz szybko zareagować i z łatwością poradzić sobie z często występującymi chorobami roślin doniczkowych, takimi jak niechciane szkodniki, plamy na liściach czy choroby grzybowe.


Dlaczego liście żółkną?

Żółknięcie liści monstery zazwyczaj spowodowane jest nieprawidłowym sposobem nawadniania. Monstera zdecydowanie nie lubi nadmiaru wody. Chociaż jej podlewanie, tak jak w przypadku większości roślin, powinno być regularne, to niezbyt częste. Bardzo duże znaczenie ma to, by w doniczce nie zalegał nadmiar wody. W tym celu wybierz taką, która posiada otwory. Przelanie grozi tym, że liście żółkną, a z czasem przybierają nawet brunatny kolor. Ponadto zalegająca woda może doprowadzić do zgnicia korzeni. Zatem pamiętaj, że monstera lubi jedynie lekko wilgotne podłoże! Jeżeli dojdzie do przelania monstery, a jej korzenie zaczną gnić, możesz spróbować przesadzenia do nowego podłoża. Zacznij od oczyszczenia korzeni i usunięcia tych zgniłych, poznasz je po ciemnym kolorze i miękkiej konsystencji, a następnie umieść monsterę w świeżym podłożu, bogatym w składniki odżywcze.


Skąd biorą się brązowe plamy na liściach monstery?

Najczęstszą przyczyną brązowych plam jest niski poziom wilgoci, który w skrajnych warunkach wpływa bardzo negatywnie na rozwój rośliny. Mimo że monstery nie lubią przelania w doniczce to najlepiej czują się w wilgotnym środowisku. Jeśli zauważysz brązowe plamy na liściach monstery, regularnie zraszaj liście miękką wodą w temperaturze pokojowej. Możesz również umieścić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza lub podstawić pod doniczkę podstawkę z wodą. 

Grzyb na liściach. Jak rozpoznać grzybową plamistość i jak jej zapobiegać ?

Ciemnobrązowe plamy na liściach monstery z charakterystyczną żółtą obwódką mogą świadczyć o chorobach grzybowych. Przyczyny plam grzybiczych mogą być różne: przelanie monstery i duża ilość zalegającej w doniczce wody, zbyt duża wilgotność otoczenia lub zarodniki pochodzące od innych roślin. W leczeniu i zapobieganiu plamom przy użyciu odpowiedniego środka nie jest konieczne rozpoznanie grzyba, ponieważ preparat będzie działał kompleksowo.


W leczeniu chorób grzybowych polecamy:

1. Agrecol - Miedzian 50 WP2. Protect Garden - Magnicur Energy grzybobójczy Fytoftoroza 

Magnicur Energy Grzybobójczy Fytoftoroza 15ml

3. Agrecol - Miedzian Extra 350 SC Środek grzybobójczy

Miedzian Extra 350 SC Środek Grzybobójczy 50ml

4. Zielony Dom - Pałeczki nawozowe grzybobójcze 

Pałeczki Nawozowe Grzybobójcze 20szt


Niechciane szkodniki monstery

Choroby dotykające monsterę mogą być spowodowane szkodnikami. Jest ona na nie narażona pomimo odpowiedniej pielęgnacji. Większość z nich zasysa sok roślinny, co skutkuje uszkodzeniem. Najczęściej występującymi szkodnikami są:

 1. Mszyce: małe owady, które mogą powodować deformacje liści, zakręcanie się i skręcanie młodych pędów,

 2. Przędziorki: małe pajęczaki, których obecność może objawiać się plamami na liściach i utratą naturalnego blasku rośliny,

 3. Wciornastki: małe owady, które mogą powodować srebrzenie liści i pozostawiać czarne punkty (odchody) na liściach,

 4. Wciornastki korzeniowe: małe muchy, których larwy mogą uszkadzać korzenie rośliny, szczególnie, gdy gleba jest zbyt mokra,

 5. Czerwone pająki: małe pajęczaki, które zasysają soki roślinne, co prowadzi do zakręcania się i plam na liściach,

 6. Wełnowce: niewielkie owady pokryte białym lub szarym woskiem, które sprawiają, że monstera zwija liście, a jej młode pędy zostają zdeformowane.


Jeśli zauważysz objawy ataku szkodników na Twojej monsterze możesz podjąć kilka kroków, żeby je zwalczyć:

 1. Odizoluj ją od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników,

 2. Jeśli niechcianych szkodników jest mało spróbuj usunąć je ręcznie za pomocą miękkiej szczoteczki lub wilgotnej gąbki,

 3. Spróbuj spłukać roślinę wodą pod ciśnieniem z użyciem mydła potasowego:

  Mydło potasowe 500 ml

 4. Jeżeli atak szkodników jest zaawansowany skorzystaj z preparatów chemicznych, które pomogą Ci skutecznie się ich pozbyć.

Środki chemiczne, które polecamy: 

1. ABC - Spray na mszyce Obsydian

Spray na Mszyce 600ml Obsydian

2. E! Mszyca - Płyn na mszyce, przędziorki i tarczniki

E! Mszyca Płyn na Mszyce, Przędziorki, Tarczniki 250ml

3. Mospilan - Środek Owadobójczy 20 SP

Mospilan 20SP Środek Owadobójczy 10g

Dlaczego monstera płacze?

Płacz roślin to tak naprawdę "gutacja", czyli proces, w którym wydzielają krople wody z krawędzi liści lub zakończeń korzeni. To naturalne zjawisko, którym nie musisz się martwić. Twoja monstera po prostu usuwa nadmiar wody, co pokazuje, że łatwo adaptuje się w środowisku, w którym przebywa. W przypadku roślin doniczkowych jest to łatwo zauważalne, natomiast ten fenomen dotyczy również innych liściastych występujących w naturze. Chociaż sporadyczna gutacja nie jest problemem to warto obserwować monsterę. Zbyt częste występowanie tego procesu może sprzyjać rozwojowi grzybów, zwłaszcza jeśli roślina pozostaje w niskiej wentylacji.