Już za kilka dni rozpoczyna się marzec. Sezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami, aura powoli zaczyna sprzyjać miłośnikom prac w ogrodzie. Zaplanujmy zadania ogrodnicze na najbliższe tygodnie.

W marcu wciąż możemy spodziewać się przygruntowych przymrozków. Jest to jednak czas, kiedy ze spokojem możemy rozpocząć sadzenie krzewów ozdobnych, a także drzewek owocowych. Drzewa i krzewy liściaste, które na zimę zrzucają liście, takie jak np. graby, buki, ligustry czy róże z powodzeniem możemy posadzić już w marcu. Dla krzewów owocowych – m.in. maliny i jeżyny również jest to odpowiedni czas.

Rośliny charakteryzujące się odsłoniętym systemem korzeniowym powinniśmy posadzić szybko, aby zminimalizować ryzyko obeschnięcia bryły korzeniowej. Rośliny uprawiane w doniczkach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny, jeżeli gleba nie jest zamarznięta. Przygotowujemy wówczas dołki o wymiarach co najmniej 2-3 krotnie większych od rozmiaru doniczki. Rośliny o gołym korzeniu sadzimy w dołkach na tyle głębokich i szerokich, abyśmy swobodnie mogli rozłożyć korzenie. Nie zapomnijmy, że dno dołka warto podsypać nieco żyzną ziemią ogrodową lub kompostem. Posadźmy rośliny trochę głębiej niż rosły w doniczce. Korzenie rośliny umieszczonej w przygotowanym dołku obsypujemy delikatnie ziemią. Przed uzupełnieniem dołka glebą obficie podlewamy roślinę. Następnie dosypujemy gleby i dokładnie ją udeptujemy.

Jest to czas, w którym możemy rozpocząć wysiewanie w naszym warzywniku. Z uwagi na ryzyko wystąpienia marcowych przygruntowych przymrozków, nie wszystkie warzywa możemy wysiewać w tym czasie. Które z warzyw możemy posiać już teraz, bez obawy przed chłodem?

Dla większości kiełkujących nasion warzyw marzec nie jest najlepszym czasem. Tylko nielicznym gatunkom warzyw sprzyja wzrost w tym właśnie, jeszcze chłodnym miesiącu. Wczesnowiosenne przymrozki nie utrudniają im bezpiecznego kiełkowania, a siewki są odporne na zamarzanie. Marzec jest czasem, w którym bez obaw możemy wysiewać, bezpośrednio do gruntu, nasiona cebuli, pora, marchwi, pietruszki, kopru, bobu, grochu, rzodkiewki, a także szpinaku. W dobrej jakości nasiona możemy zaopatrzyć się w hurtowni ogrodniczej. Dzięki wczesnemu siewowi tych warzyw, uzyskamy wczesne zbiory.

Warzywa preferują stanowiska wyeksponowane na promienie słoneczne, ale jednocześnie osłonięte przed silnym wiatrem. Zapewnienie jak najwyższej temperatury będzie sprzyjało szybszemu kiełkowaniu i zdrowszemu wzrostowi roślin. Proces siewu rozpocznijmy od przygotowania grządek z porządnie przekopanej, spulchnionej i oczywiście odchwaszczonej gleby. Późniejszą pielęgnację roślin zdecydowanie ułatwi wysiewanie ich w rzędach. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą ziemi i niezbyt obficie podlać. Kiełkowaniu warzyw towarzyszy pojawianie się chwastów, które musimy regularnie usuwać, aby nie zaburzały kondycji naszego warzywnika.

Zastosowanie kilku powyższych zasad podczas wysiewu zaproponowanych roślin w marcu, pozwoli nam cieszyć się wczesnym zbiorem świeżych i smacznych warzyw.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl