Brzoskwinie są roślinami, które wymagają stałej troski i uwagi z naszej strony. Jednym z najczęstszych problemów, z jakim musimy się zmierzyć, jest kędzierzawość liści brzoskwini. Ta choroba, która może powodować wiele szkód, ale w artykule dokładnie opisujemy co robić, żeby drzewka nie zachorowały!

Co to za choroba? Jakie są objawy kędzierzawości brzoskwini?

Kędzierzawość brzoskwini to choroba grzybowa, wywoływana przez grzyba Taphrina deformans. Najczęściej atakuje liście, ale może także wpłynąć na pąki kwiatowe i owoce (porażone pąki kwiatowe mogą zgnić, a owoce mogą się zdeformować i opaść przed dojrzałością). Objawy kędzierzawości brzoskwini są łatwe do zauważenia:
  •  na liściach pojawiają się żółte plamy;
  •  liście deformują się, wykręcają, pojawiają się charakterystyczne pofałdowania zwykle   jest skupione na krawędziach i na górze liści);
  •  liście stają się kruche, suche, przybierają barwę od pomarańczowej, do brunatnej, są   mniejsze niż normalne.

Skuteczne metody zwalczania kędzierzawości brzoskwini

Leczenie kędzierzawości brzoskwini zależy od stopnia choroby i jej nasilenia.

Aby skutecznie leczyć kędzierzawość brzoskwini, należy zastosować kilka kroków:

  1. Usuń zainfekowane części rośliny - należy usunąć wszystkie liście, pędy i owoce, które wykazują objawy kędzierzawości brzoskwini. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowych części rośliny. Zaleca się usuwanie zainfekowanych części rośliny wczesnym latem lub jesienią. Wczesna interwencja pozwoli na zminimalizowanie rozwoju choroby i zwiększenie szans na pomyślne wyleczenie rośliny. W przypadku silnego porażenia chorobą, konieczne może być zastosowanie bardziej radykalnych metod, takich jak całkowite obcięcie pędów i gałęzi brzoskwini.

  2. Stosuj środki grzybobójcze - należy stosować preparaty grzybobójcze, aby powstrzymać dalszy rozwój choroby. Preparaty te powinny zawierać substancje aktywne, takie jak siarczan miedzi, chlorotalonil lub tebuconazole. Należy pamiętać, że niektóre preparaty mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. 

  3. Zapewniaj dobre warunki uprawy - kędzierzawość brzoskwini często rozwija się w wilgotnych i ciepłych warunkach, dlatego należy zapewnić dobre warunki uprawy. Rośliny powinny rosnąć miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru, a gleba powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna, o obojętnym pH.

  4. Przeprowadź regularne inspekcje - regularne inspekcje rośliny pomogą w wykryciu wczesnych objawów choroby i zapobiegą jej rozprzestrzenianiu się. Należy regularnie sprawdzać liście, pędy i owoce brzoskwini pod kątem występowania kędzierzawości.

Jak zapobiegać? Kiedy robić oprysk na kędzierzawość brzoskwini?

W przypadku kędzierzawości brzoskwini, bardzo istotna jest profilaktyka. Ważne jest, aby drzewo było zdrowe i dobrze nawodnione, a liście wolne od zanieczyszczeń i innych chorób. Warto również regularnie usuwać opadłe liście i inne resztki roślinne, aby ograniczyć rozwój chorób.

Najważniejszy jednak jest oprysk środkiem grzybobójczym - regularne stosowanie środków grzybobójczych zapobiega zarażaniu kędzierzawością brzoskwini. Kilka ważnych zasad:

- pierwszy oprysk -  w okresie bezlistnym (początek marca), przed pojawieniem się choroby, gdyż wtedy roślina jest najbardziej narażona na infekcję.

- oprysk powtarzamy co 7-10 dni, aż do zakończenia okresu wegetacyjnego.

- przeprowadzanie oprysków w odpowiednich warunkach pogodowych - nie powinno się opryskiwać w czasie deszczu, a także w czasie silnego wiatru, gdyż może to zmniejszyć skuteczność oprysku.

- zaleca się stosowanie różnych środków grzybobójczych na zmianę w trakcie sezonu wegetacyjnego.stosowanie jednego rodzaju środka grzybobójczego przez dłuższy czas może prowadzić do powstania odporności u patogenów, co może zwiększać ryzyko infekcji kędzierzawością brzoskwini.

Najlepsze środki na kędzierzawość liści brzoskwini:

1. Miedzian 50 WP Agrecol

Miedzian

2. Syllit 65WP Substral 

Syllit

Ekologiczne sposoby na kędzierzawość brzoskwini:


Jeżeli nie przepadamy za stosowaniem chemii w naszych ogrodach, możemy spróbować ekologicznych, naturalnych środków. Dużą skuteczność wykazuje wyciąg z:

- czosnku

- skrzypu polnego

Bardzo skutecznym środkiem jest też:

1. Miedzian Extra 350 SC Agrecol

Miedzian extra

Kędzierzawość brzoskwini