Zimą, niskie temperatury, brak światła i opadów powodują, że trawa traci swoją zieloną barwę i staje się bardziej podatna na choroby i uszkodzenia. Wraz z nadejściem wiosny, gdy temperatura wzrasta i dni stają się dłuższe, trawa zaczyna się regenerować i odzyskiwać swoją siłę. 

Przeczytaj i dowiedz się, jakie czynniki wpływają na regenerację trawy po zimie oraz jakie kroki należy podjąć, aby pomóc trawie w powrocie do pełnej kondycji. Opiszemy również, jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać, aby uzyskać piękny i zdrowy trawnik już na początku sezonu wiosennego.

Trawnik po zimie - jak wygląda pielęgnacja?

Poznaj najważniejsze metody, dzięki którym zregenerujesz trawnik po zimie. 

   • Wertykulacja 

Po zimie trawę pokrywają pożółkłe i przyschnięte źdźbła. Blokują dostęp wody do korzeni, przez co młoda trawa nie ma szans na prawidłowy wzrost. Wertykulacja polega na usunięciu obumarłych roślin za pomocą grabi lub wertykulatora. Po usunięciu chwastów do gleby przedostanie się więcej tlenu i zostanie ona nawilżona. Korzenie rozrosną się i dotrze do nich zdecydowanie więcej światła. 

   • Aeracja 

Nakłuwanie gleby to powszechna metoda regeneracji gleby po zimie. Dzięki niej korzenie dotlenią się, a gleba przestanie być zbita. Wykonaj aerację nakłuwając ziemię na głębokość maksymalnie 15 cm, piaskując wgłębienia i przegrzebując glebę. 

  • Wałowanie 

Z pewnością chcesz, by Twój trawnik rósł równomiernie i stale się rozrastał. Po zimie te procesy mogą być osłabione, dlatego wspomóż wzrost trawy, dociskając darń – wykonasz tę pracę za pomocą specjalnego wała. 

   • Uzupełnienie trawnika 

Zaopatrz się w dodatkową ilość mieszanki, która została użyta do założenia trawnika jeszcze przed zimą. Uzupełnij nią obszary, w których trawa nie prezentuje się tak okazale lub jest wybrakowana. Przygotuj ziemię do wysiewu w standardowy sposób i wysyp mieszankę – na koniec obficie podlej. Możesz skorzystać z mieszanki traw regeneracyjnych Barenburg, składających się z traw szybko kiełkujących. 


Jak zregenerować trawnik na wiosnę?

Trawnik pozostanie zdrowy, gdy dostarczysz mu niezbędne makroelementy takie jak azot, fosfor i potas. Azot pobudza regenerację i wzrost, a także wpływa na intensywny, ciemnozielony kolor murawy. Fosfor natomiast wzmacnia system korzeniowy trawy, co zwiększa jej odporność na mróz i suszę. Potas sprzyja krzewieniu się trawy. Wieloskładnikowe nawozy mineralne są bogate we wszystkie te makroelementy, a także zawierają inne niezbędne do prawidłowego wzrostu minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez.

Wybierz nawozy o długotrwałym działaniu. Dzięki temu składniki odżywcze są uwalniane stopniowo i w małych ilościach przez długi czas, co eliminuje konieczność częstego nawożenia. Takie nawozy umożliwiają jedno lub dwa nawożenia przez cały sezon. Ponadto, wybierając nawozy o długotrwałym działaniu, można uniknąć przenawożenia trawnika, co może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak np. nadmierny wzrost trawy czy uszkodzenie korzeni. 


Regeneracja trawnika krok po kroku

Marzec to idealny moment na regenerację trawnika – wykorzystaj ten czas na wykonanie kilku prostych prac, dzięki którym już niedługo Twój trawnik zregeneruje się, zyska głęboką zieleń i rozrośnie się. Sprawdź, jak przygotować trawnik na wiosnę w kilku krokach. 

 • Regeneracja trawnika po zimie rozpoczyna się od dokładnego uprzątnięcia gleby ze wszystkich pozostałości po zimie i jesieni. Wykop chwasty, zgrab zeschłe liście – trawa zyska lepszy dostęp do światła i lepszej cyrkulacji powietrza. Porządki zakończ delikatnym przycięciem trawy nie więcej niż o połowę.  • Kolejnym krokiem jest wspomniana wcześniej wertykulacja. Możesz wykonać ją przy użyciu grabi, jednak ta metoda sprawdza się najlepiej na małych powierzchniach. Przyśpiesz pracę korzystając z wertykulatora elektrycznego lub spalinowego o dużych szerokościach roboczych. Szybko zbierze zeschłe źdźbła traw i pozbędzie się mchu, co mogłoby być trudne przy pracy ręcznej. Wertykulacja trawnika – kiedy po zimie? Najlepiej przeprowadź prace w marcu.  • Pomóż korzeniom w ich rozwinięciu się i lepszemu pobieraniu wody oraz składników odżywczych pochodzących z nawozów. Aeracja, czyli nakłuwanie gleby grabiami lub aeratorem zwiększa zdolność trawy do regeneracji – koniecznie przeprowadź tę pracę wczesną wiosną. Rekomendujemy korzystanie z aeratorów elektrycznych AL-KO z ręcznym ustawieniem głębokości roboczej.  • Na koniec nie zapomnij o podlaniu trawnika, dosypaniu świeżej ziemi i mieszanek regeneracyjnych. Dobrym rozwiązaniem są nawozy długodziałające ze składnikami stopniowo uwalniającymi się do gleby. Trawa zyska długotrwałe wsparcie 


Kiedy zacząć nawozić trawnik po zimie?

Przyjęło się, że nawożenie trawnika po zimie powinno być wykonane, jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji - przypada on na marzec lub kwiecień, gdy temperatury rzadko przekraczają 10 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że trawa przy nawożeniu nie może być zbyt mokra. 


Kiedy można zacząć podlewać trawnik?

Trawnik podlej tuż po wysiewie traw, gdy gleba zostanie oczyszczona z chwastów, mchu i suchych liści. 

Z kolei regularne podlewanie lub zraszanie rozpocznij, gdy trawa jest w fazie wzrostu. Dobrym czas na pierwsze nawadnianie to okres między kwietniem, a majem. Należy zakończyć je jesienią. W lecie gleba szybko straci swoją wodę, dlatego zadbaj o jej stałe dostarczanie. Kluczowa jest pora podlewania, ponieważ w nawadnianie w trakcie upałów spowoduje szybkie wyparowanie wody. Podlewaj wieczorem lub rano, gdy nie ma jeszcze ostrego słońca. 

Podsumowując – jak przygotować trawnik na wiosnę?

Podstawowe prace, jakie warto przeprowadzić po zimie to wertykualcja, aeracja, wałowanie, uzupełnianie trawnika oraz jego podlanie. Przytnij trawę nie więcej niż o połowę, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie dotrą większe urządzenia. Do pracy wykorzystaj aerator i wertykulator w jednym urządzeniu producenta AL-KO. Zaopatrz się w nowoczesne urządzenia do regeneracji trawnika i mieszanki regenerujące dostępne w sklepie online Gardenflora.pl.