Nawożenie obornikiem

Obornik jest nawozem organicznym powstającym z odchodów zwierząt oraz ich ściółki. Od lat wykorzystuje się je w rolnictwie jako nawóz naturalny. Aktualnie coraz częściej wykorzystują go także amatorscy ogrodnicy. Dużą popularnością cieszą się formy granulowane i suszone.
 
Obornik podobnie jak kompost skutecznie polepsza jakość gleby i wzbogaca je w mikro i makroelementy, a także mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną z obornika i tworzą z niej cenną próchnicę.
 
Główną zaletą obornika jest to, że rozkłada się wolno. Dzięki temu zaopatruje glebę w składniki pokarmowe. Pełne ich wykorzystanie następuje w przeciągu, trzech, czterech lat. Ponadto obornik wpływa na strukturę gleby – poprawia przepuszczalność oraz zdolność do magazynowania wody.


Świeży obornik

Świeży obornik składa się z odchodów zwierząt gospodarskich – krów, koni, świń i drobiu, a także słomy, która jest ich ściółką. Najczęściej stosowanym i dostępnym jest obornik bydlęcy. Świeży obornik ma wysoką zawartość azotu w formie amonowej. Dodatkowo zawiera wapń, magnez, bor i żelazo.
 
Obornik dobrze przekompostowany można stosować wczesną wiosną, podczas przygotowywania gleby pod uprawę. Natomiast obornik świeży wykorzystuje się jesienią. 

Problem z nawożeniem

Niestety obornik świeży jest dość problematyczny jeśli chodzi o jego stosowanie w praktyce. Ze względu na nieprzyjemny zapach i ilość, ciężko go przechowywać. W szczególności na małych działkach. Nie jest też łatwy w stosowaniu, gdyż należy go rozprowadzić widłami. Później należy przekopać szpadlem z wierzchnią warstwą ziemi. Nieprzekopany obornik traci dużo azotu.
 
Dlatego dla potrzeb amatorskiej uprawy na działce lub w ogrodzie przydomowym można zakupić gotowy do użycia obornik suszony, lub granulowany. Stosuje się go wczesną wiosną oraz w czasie trwania sezonu wegetacyjnego.

Obornik granulowany

Obornik w formie granulatu jest wygodny w użyciu. Na neutralne pH, dzięki czemu jest produktem uniwersalnym. Podczas nawożenia nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.Dodatkowo:

  • jest bardzo wydajny,
  • całkowicie naturalny,
  • nie zbryla się,
  • można go stosować wiosną, latem i jesienią,
  • nie zawiera nasion chwastów.