Akcesoria basenowe - co będzie potrzebne?

Nie ma nic lepszego niż czysta, błyszcząca, niebieska woda basenu w samym środku letniego upału. Posiadanie własnego basenu to prawdziwy luksus, dający nie tylko ulgę w gorące dni, ale również stanowiący centrum rodzinnej zabawy i relaksu. Ale aby utrzymać ten domowy raj w doskonałym stanie, potrzebujesz odpowiednich akcesoriów do czyszczenia i środków do zachowania czystości wody.

Właściciele basenów powinni zaopatrzyć się między innymi w siatki, odkurzacze i szczotki. Niezbędna jest także chemia basenowa i testery, dzięki którym skontrolujesz poziom pH wody. Sprawdź, co dokładnie powinno znaleźć się na liście zakupów posiadaczy basenów domowych i poznaj nasze rekomendacje. 

Jakie akcesoria do basenu należy mieć na początek?

Baseny są fantastycznym sposobem na ucieczkę od upalnego lata - aby pływanie było bezpieczne, wymagają one regularnej pielęgnacji i kontroli czystości wody. Jakie akcesoria do basenu są potrzebne, aby utrzymać w nim porządek?

1. Siatka do czyszczenia basenu

Chociaż przykrycie basenu to konieczność, często nie wystarczy ono do ochrony wody przed  liśćmi oraz owadami. Siatka do czyszczenia basenu będzie więc niezbędna do usunięcia tych drobnych zanieczyszczeń. 

Wybierz siatkę z teleskopowym trzonkiem, aby móc łatwo dosięgnąć każdego miejsca w basenie. Warto zainwestować w dużą siatkę ze skrobakiem , która przyśpieszy usuwanie zanieczyszczeń. Jeżeli jednak posiadasz niewielki basen lub chcesz wyposażyć się w podstawowe akcesoria, mała siatka powierzchniowa zupełnie Ci wystarczy.

2. Odkurzacz do basenu

Nie tylko podłogi w domu wymagają odkurzania! Baseny również zbierają brud i osady, które osiadają się na dnie - do ich usunięcia niezbędny jest odkurzacz do basenu . W Gardenflora.pl znajdziesz dwa rodzaje odkurzaczy : ze szczotką i odpowietrzaczem oraz szczotką i siatką. 

Odkurzacze basenowe AquaStar dostosowane są do różnego rodzaju basenów. Lekkie i poręczne. Działają po podłączeniu do nich węża ogrodowego. Niewielki rozmiar ułatwia ich przechowywanie. 


3. Szczotka do basenu

Szczotka do basenu usuwa silne zanieczyszczeń, takie jak glony czy osady mineralne, które mogą gromadzić się na ściankach i dnie basenu. Wysokiej jakości szczotki basenowe AquaStar mają mocne, trwałe włókna i drążek, który można dostosować do basenu o różnych rozmiarach. Różnią się od siebie wielkością, jednak do większości basenów wystarczające są modele 45 cm.

4. Testery wody

Czystość wody w basenie to nie tylko kwestia braku widocznych zanieczyszczeń. Regularne testy poziomu chloru, pH i innych składników chemicznych są kluczowe, by pływanie w basenie pozostało bezpieczne. W tym celu wykorzystaj dedykowane testery wody - produkty łatwe w obsłudze, pozwalające szybko zidentyfikować i skorygować wszelkie niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Sprawdź kilka polecanych testerów wody: 

Tester kolorometryczny tabletkowy do pomiaru wolnego chloru i pH w wodzie basenowej Pooltest Kit Palintest

Testery kolorometryczne w sposób wizualny przedstawiają stopień zanieczyszczenia wody basenowej. Produkt polskiej firmy Gotix daje natychmiastowy wynik, a dzięki dużemu opakowaniu tabletek testujących jesteś w stanie wykonać wiele testów przez cały sezon letni.  

Tester kolorometryczny tabletkowy GAMIX

Testery do wody w formie tabletek są jednym z najwygodniejszych sposobów na kontrolę czystości wody. Dzięki nim w łatwy sposób skontrolujesz, czy czyszczenie jest już niezbędne. 


5. Środki chemiczne do basenu

Czystość w basenie utrzymasz stosując odpowiednie środki chemiczne. Co stosować w basenie ogrodowym? Chlor, aktywny tlen, środek na glony, regulator pH i inne podstawowe środki chemii basenowej to klucz utrzymania zdrowej i czystej wody, w której z przyjemnością będziesz spędzać czas na pływaniu.


6. Ogrzewacz basenu i osłony

Podczas gdy nie są one konieczne dla utrzymania czystości basenu, ogrzewacze i osłony basenowe pomagają utrzymać stałą temperaturę wody i minimalizują ilość zanieczyszczeń wpadających do basenu.


7. Rękawica z gąbką AquaStar

Oprócz standardowych akcesoriów do czyszczenia warto wyposażyć się także w poręczną rękawicę. To produkt, który umożliwia dokładne doczyszczenie basenu - rękawica z powłoką wykonaną z połączenia gąbki, lateksu i włóknistej gąbki usuwa brud i sprawia, że czyszczenie jest wygodniejsze. Idealny przyrząd do ręcznego usuwania glonów. W przeciwieństwie do ścierek i innych przyrządów rzadziej wysuwa się z rąk. Uniwersalny rozmiar sprawdzi się na dłoń każdej wielkości. Rękawiczki są produktem wielofunkcyjnym, ponieważ z równą skutecznością myją zanieczyszczenia z wyposażenie w kuchni oraz łazience. 

Chemia basenowa i akcesoria do zachowania czystości wody w basenie

Chcesz utrzymać czystość w basenie? Zadbaj o niego przy użyciu zarówno akcesoriów, jak i środków chemicznych. Sprawdź, co potrzebne do basenu ogrodowego i koniecznie wyposaż się w te produkty, póki wciąż pogoda nas rozpieszcza!


·       Chlor

Chlor jest głównym środkiem dezynfekującym używanym do utrzymania czystości wody w basenie. Niszczy bakterie i inne mikroorganizmy, zapobiegając tym samym powstawaniu chorób przenoszonych przez wodę. Dostępny jest w różnych formach, takich jak tabletki, granulki, ciecze i gazy, które są wprowadzane do basenu w regularnych odstępach czasu. Skorzystaj ze środków producenta Gotix – oprócz samego chloru, możecie także kupic wygodny dozownik.

·       Regulator pH

Utrzymanie odpowiedniego poziomu pH pozwala zachować skuteczność chloru i komfort osób przebywających w basenie. Jakie są skutki nieodpowiedniego poziomu pH?

Zbyt niski poziom pH może powodować podrażnienie skóry i oczu, a także przyspieszyć korozję sprzętu basenowego - zastosuj wówczas środek pH PLUS. Natomiast nadmierny poziom pH utrudnia działanie chlorku - wówczas potrzebny będzie środek pH MINUS. Regulator pH, który jest zazwyczaj dostępny w formie proszku lub cieczy, pomaga utrzymać poziom pH w odpowiednich granicach.

·       Środek przeciwko glonom

Glony pojawiają się w basenach zwłaszcza w cieplejszych klimatach lub gdy basen nie jest odpowiednio pielęgnowany. Środek przeciwglonowy, na przykład Glon Fighter -  zapobiega powstawaniu glonów i pomaga utrzymać wodę w basenie krystalicznie czystą.

·       Środek koagulujący

Woda w basenie może czasem stać się mętna z powodu drobnego brudu, który jest zbyt mały, aby mógł go usunąć filtr. W takim przypadku używa się środka koagulującego, który łączy drobne cząsteczki w większe skupiska, które można łatwo usunąć - polecamy Floktix firmy Gotix.

Pełen poradnik dotyczący stosowania chemii basenowej znajdziecie tutaj -> KLIK!

Sprawdź pełną ofertę akcesoriów do czyszczenia basenu i chemii basenowej w Gardenflora.pl . W ofercie rekomendowane przez nas propozycje od najlepszych producentów!

Ciesz się czystym basenem nim nadejdą chłodne dni!