Zmorą wszystkich osób zajmujących się, czy to zawodowo czy też hobbystycznie, uprawą roślin są chwasty. Jak powszechnie wiadomo, obniżają one plony hodowanych roślin – zabierając im miejsce, światło, wodę i składniki pokarmowe mogą nawet doprowadzić do całkowitego ich wygłuszenia. Nie dziwi więc, że nieustannie trwają poszukiwania jak najlepszego i najskuteczniejszego sposobu na radzenie sobie z niepożądaną roślinnością, który jednocześnie nie będzie zakładał wykorzystania środków chemicznych, by nie „faszerować” nimi owoców i warzyw.

Jednym z topowych dostępnych na rynku rozwiązań są agrotkaniny, z racji swego przeznaczenia nazywane czasem antychwastowymi, a także matami ściółkującymi czy szkółkarskimi. Są to mocne i trwałe tkaniny, wykonane z cienkich nitek polipropylenowych, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością oraz odpornością mechaniczną. Zabezpieczenie UV zapewnia większą trwałość – to dzięki niemu agrotkaniny układane są nie na jeden sezon, a na kilka lat. Znajdują powszechne zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie i szkółkarstwie, szczególnie przy ściółkowaniu owoców i warzyw oraz roślin iglastych.

Agrotkaniny posiadają wysoką gramaturę (na poziomie od 70 g/m2 do 100 g/m2), przez co skutecznie wygłuszają chwasty, które nie są w stanie przebić się przez mocny materiał. A wszystko bez konieczności stosowania choćby niewielkiej ilości herbicydów, dzięki czemu hodowane rośliny pozostają zdrowsze i bardziej naturalne.

Niwelując zagrożenie wywołane przez chwasty, agrotkaniny poprawiają warunki dla rozwoju roślin, wskutek czego znacznie zwiększając ich plonowanie. Regulując przepływ wody i powietrza utrzymują one odpowiednią wilgotność gleby, a także podnoszą jej temperaturę. Jednocześnie w kontakcie z wodą nie ulegają procesowi gnicia. Agrotkaniny dostępne są w naturalnych kolorach: czarnym, białym, zielonym i brązowym, a dzięki wzdłużnym, zielonym pasom ułatwiają równomierne wykonanie nasadzeń.

Pozdrawiamy