Ogród to miejsce wyciszenia, szczególnie pożądane w okresie letnim, kiedy pogoda wyjątkowo nas rozpieszcza. Kiedy już nasz trawnik już funkcjonuje prawidłowo, to możemy zająć się kolejnymi elementami naszego wyjątkowego zakątka, w którym wszystkie problemy przestają mieć znaczenie. Praca i stres przestają istnieć. Wprowadzamy się w błogi stan, który mógłby trwać wiecznie. A jeszcze przyjemniej odpoczywa się w altance, która może być świetnym schronieniem w razie problemów z pogodą. Można tam umieścić nie tylko stół i wygodne ławki ogrodowe, ale również łóżko, szafki. Taki mini domek letniskowy, który możemy urządzić według własnego uznania. Najlepiej postawić ją jak najdalej od zgiełku ulic, hałasów, żeby w spokoju można było spędzać w niej czas, spoglądając na cały ogród, który jest dziełem naszych rąk i naszej wyobraźni.

Ciekawym rozwiązaniem są pnącza oraz wysokie krzewy, dające cień, jednocześnie odizolowując nasze ogrodowe zacisze od wszelkich hałasów. Jeśli mamy na tyle dużo przestrzeni przed domem, można zbudować większą altanę, która byłaby wykonana z tych samych materiałów co dom. Poza walorem funkcjonalnym, będzie wyglądała okazale pod względem estetycznym.

Z czego zbudować altanę?

Tutaj pojawia się problem. Jeśli zależy nam na kosztach, wtedy najlepszym rozwiązaniem są altany wykonane z drewna sosnowego czy świerkowego, które niestety nie są zbyt trwałe oraz twarde. Jeżeli myślimy o altanie z prawdziwego zdarzenia, należy postawić na szlachetniejsze gatunki, takie jak jodła, modrzew czy dębina. Niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujemy należy zadbać o odpowiednią ochronę przed chorobami grzybowymi, szkodnikami oraz czynnikami atmosferycznymi. W przypadku niewielkich ogrodów, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie kutej stali czy giętych prętów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl