Tak długo czekaliśmy na wiosnę, a ona powoli się pakuje i za trzy tygodnie opuści nas, zrobi miejsce, aby lato mogło się wprowadzić. Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas jeszcze trochę prac w ogrodzie, żeby przygotować się do tak ważnego momentu. Jeszcze nieraz odwiedzimy hurtownię ogrodniczą w celu zakupu odpowiednich nawozów, bo nie możemy zapomnieć, że czerwiec to czas, w którym śmiało możemy jeszcze sadzić, zarówno krzewy i drzewa, które są dostępne w specjalnych pojemnikach.

Teraz jest idealny okres, żeby skorzystać z nawozu wieloskładnikowego oraz kompostu. Nie możemy oczywiście pominąć róż, bo to je powinniśmy otoczyć specjalną opieką, aby później móc je podziwiać relaksując się na hamaku. Dzięki ciężkiej pracy teraz, będziemy mogli później poleniuchować. Róże muszą mieć przycięte pędy z przekwitłymi kwiatami.

Musimy pamiętać, żeby krzewy zawsze miały odpowiednią warstwę ściółki, jeśli już przekwitną. Można do tego celu użyć kory sosnowej. Natomiast jeśli chodzi o suche i pożółkłe części roślin, to należy je wyciąć, podobnie jak chwasty, które będą się cyklicznie pojawiać. Jest to zajęcie wybitnie żmudne i nudne, ale niezbędne, szczególnie podczas początkowej fazy wzrostu.

Polecamy stale kontrolować, czy żadne choroby czy szkodniki nie interesują się naszymi roślinami. Im wcześniej zauważymy, możemy szybciej reagować, więc zwalczanie będzie łatwiejsze do wykonania. Konieczne jest również systematyczne koszenie trawy, co pozwoli ją zagęścić. Istotne jest także obfite podlewanie, żeby trawa się nie przesuszyła, a czerwcowe upały temu sprzyjają.

Jeśli chodzi o warzywnik, to można zbierać już pierwsze plony, czyli m.in. marchewkę, sałaty czy koper. Pierwszy szczypiorek także prosi się o zerwanie, ale ostrożnie, żeby nie osłabić rośliny. Podlewać trzeba też balkonowe rośliny, które umieszczone w pojemnikach błyskawicznie tracą wilgoć. Zalecane jest podlewanie w takim przypadku nawet 2 razy dziennie. Niektóre rośliny, takie jak begonie czy surfinie dodatkowo wymagają działania nawozem naturalnym albo sztucznym. Warto sugerować się instrukcją na opakowaniu, żeby użyć go odpowiednią ilość.