Trawnik rośnie sam? Nic bardziej mylnego. Jeśli oczekujemy znakomitych efektów – musimy odpowiednio go pielęgnować. Wtedy śmiało można pochwalić się nim wszystkim znajomym. Jednak zanim się to stanie, koniecznie trzeba przestrzegać kilku niezbędnych zasad dotyczących nawożenia. Ale najpierw musimy wygrabić z trawnika wszystkie zaschnięte resztki. Dodatkowo polecamy przeprowadzić wertykulację, czyli naciąć darń ostrzami wertykulatora, dzięki czemu dostęp powietrza i wody do korzeni będzie łatwiejszy. Jednocześnie dotrze tam również bohater naszego artykułu – nawóz.

Zanim zabierzemy się za nawożenie, musimy zwrócić na podłoże, na którym będziemy pracować. Np. żywne i próchnicze podłoże nie wymaga dużego nawożenia, ale nie można całkowicie o nim zapomnieć. Bardziej skomplikowana sytuacja jest, kiedy mamy do czynienia z podłożem piaszczystym. W takim wypadku nawóz może okazać się zbawiennym rozwiązaniem. Ponadto, obowiązkowo należy podlewać, szczególnie podczas wyższym temperatur, które z czasem będzie przynosiła nam wiosna.

Czym nawozić? Wiele jest możliwości. Można stosować nawozy organiczne (kompost, obornik) i mineralne. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję (mniej popularną), nawóz trzeba rozsypać na krótko przystrzyżonej trawie cienką warstwą. Konieczne jest mocniejsze podlanie, dzięki czemu elementy nawozowe precyzyjniej opadną na ziemię.

Częściej korzysta się jednak z nawozów mineralnych, które można bez problemu kupić w każdej hurtowni ogrodniczej czy markecie. Dla osób, które pierwszy raz będą pielęgnować trawnik, przygotowane są gotowe nawozy do trawnika, na każdą porę roku. Takie nawozy do trawy mają w swoim składzie mają potas, fosfor oraz azot. Szczególnie ten ostatni składnik jest istotny, gdyż odpowiada za bujny wzrost trawy, a jego brak sprawia, że trawa żółknie. Przy korzystaniu z niego należy jednak zachować ostrożność, ponieważ możemy zwyczajnie zniszczyć trawnik jego nadmiarem. Natomiast fosfor odpowiada za właściwy rozwój korzeni i zwiększa odporność trawy na złe warunki. Potas działa korzystnie na krzewienie się trawy. A kiedy go stosować nawóz? Najlepiej przed wiosennym deszczem, żeby nawóz miał szansę wniknąć w ziemię.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl