Wiosna jest porą, w której przyroda budzi się do życia. W tym okresie rośliny wykazują wzmożone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Minerały są im potrzebne do wzrostu w kluczowej fazie ich życia. Z tego powodu wiosenne nawożenie ma ogromne znaczenie pod względem uzyskanych latem i jesienią plonów. Istotny jest również czas dostarczania mikroskładników roślinom oraz skład i jakość samego nawozu. Sprawdź, w jaki sposób powinieneś nawozić swój ogródek lub trawnik, by uzyskać optymalne efekty.

Kiedy rozpocząć wiosenne nawożenie?

Wyróżnia się dwa sposoby nawożenia roślin: przedwegetacyjne oraz pogłówne. Pierwszy z nich stosowany jest jeszcze przed sianiem. Pozwala przygotować glebę: uzupełnić najważniejsze składniki i tworzy przyjazne warunki do rozpoczęcia wegetacji zasianych roślin. Natomiast nawożenie pogłówne wykonywane jest już w okresie wzrostu roślin. Wspomaga ono ich rozwój oraz wzrost. W większości przypadków zaleca się wykonanie nawożenia w dwóch opisanych wyżej dawkach, aby gleba przez cały czas stwarzała idealne warunki dla trawy lub warzyw.

nawożenie wiosną

Nawożenie wiosną rozpoczyna się najpóźniej w marcu, przed pierwszymi zasiewami. Koniec marca to również dobra pora do nawożenia kwiatów, które już rosną w ogrodzie. Drugie nawożenie należy wykonać zgodnie z zaleceniami na opakowaniu zakupionego nawozu. W zależności od typu data ta może się różnić. Istnieją również nawozy stopniowo uwalniające składniki odżywcze. Tego typu preparaty wystarczy umieścić w ogrodzie tylko raz, przed siewem, a ich działanie będzie obejmować nie tylko okres wschodu roślin, ale także ich wzrostu.

Jaki nawóz na wiosnę wybrać?

Dobór najlepszego nawozu ma kluczowe znaczenie przy nawożeniu roślin. Dziś nacisk kładzie się na preparaty ekologiczne, czyli nawozy organiczne. Były one obecne na polach od wieków, jest to bowiem kompost, biohumus czy obornik. Tego typu naturalne nawozy są dziś trudno dostępne, jednak przy odrobinie chęci i zaparcia można je wytwarzać samemu na własnym ogrodzie. Pamiętać przy tym należy, że czysty obornik jest bardzo mocny i może doprowadzić do spalenia roślin. Inaczej jest jesienią, gdy zostaje rozmieszczony na polu przed mrozami. Natomiast w marcu obornik musi być odpowiednio rozcieńczony wodą.

Wiosenne nawożenie trawnika czy warzyw najlepiej wykonać z pomocą kompostu. Można go wytworzyć samemu z wykorzystaniem bioodpadów lub zakupić w sklepie. Zaletą tego nawozu jest fakt, że nie można nim uszkodzić roślin. Warto do kompostowania użyć kompostera.

Drugą grupą nawozów są preparaty mineralne. Opierają się one na podstawowych pierwiastkach, które są niezbędne w rozwoju roślin. Przykładem mogą być nawozy azotowe (saletra amonowa), fosforowe czy wieloskładnikowe. Preparaty mineralne to mieszanki ustalane przez producenta, dzięki czemu są one lepiej dopasowane do danych roślin. W sklepach znaleźć można nawozy do iglaków, trawników czy kwiatów.

nawóz wiosennt

Co nawozić wiosną?

Nawozy, szczególnie naturalne, kojarzą się głównie z dużymi polami uprawnymi czy ogrodami warzywnymi. Jednak wiosenne nawożenie w ogrodzie powinno obejmować znacznie więcej roślin. Oprócz kwiatów, także tych doniczkowych, składniki odżywcze powinno się dostarczyć także trawnikom, odzyskującym swoje walory po mroźnej zimie. Równie ważne jest wiosenne nawożenie drzew owocowych, wykonywane również na przełomie marca i kwietnia. Szczególnie ważne w tym przypadku jest uzupełnianie azotu w glebie, aby drzewa i krzewy mogły się dalej prawidłowo rozwijać.

Czym nawozić warzywa wiosną?

W przypadku ogrodów warzywnych najlepiej sprawdzają się nawozy naturalne, posiadające podstawowe składniki odżywcze. Warto jednak sprawdzać co kilka lat skład ziemi, ponieważ ciągłe jej użytkowanie może doprowadzić do wyjałowienia. W takim przypadku konieczne będzie nawożenie mineralne, inaczej rośliny będą przynosić coraz gorsze plony. Alternatywą może być stosowanie płodozmianu. Oznacza to zamianę sianych warzyw miejscami. Różne rośliny pobierają składniki odżywcze w innych ilościach, więc odpowiednia zmiana zasiewu miejscami pozwoli utrzymać glebę w dobrym stanie przez znacznie dłuższy czas. Natomiast wiosenne nawożenie w ogrodzie stanowi raczej wsparcie bieżącej uprawy w fazie wschodu i wzrostu, niż unormowanie składu ziemi.

Czym nawozić trawę wiosną?

Zapotrzebowanie trawy na składniki odżywcze jest zupełnie odmienne niż u warzyw. Dlatego najczęściej stosuje się w tym przypadku nawóz mineralny. Mieszanka stworzona z myślą o trawach zapewni im nie tylko doskonały wzrost, ale również piękny, zielony kolor. To, jaki nawóz wiosną na trawnik będzie najlepszy, zależy również od tego, ile lat ma już rosnąca w nim trawa. Pierwsze dwa lata wymagają bowiem większej ilości składników odżywczych, aby rośliny mogły się odpowiednio ukorzenić.

Dlaczego nawożenie wiosną jest takie ważne?

Czy nawożenie na wiosnę jest tak ważne dla roślin? Pora wschodu jest kluczowym okresem — nasiona, które będą miały odpowiednie warunki, wykiełkują. Niedobór składników mineralnych może z kolei spowodować, że duża część roślin obumrze już na tym etapie. Także okres wzrostu ma duże znaczenie. Zbyt mała podaż mikro i makroelementów w tym czasie będzie nie do nadrobienia.

Odpowiednie nawożenie w marcu i kwietniu umożliwi dynamiczny i zdrowy rozwój roślin, dzięki czemu będą mogły one dać znacznie więcej plonów. Natomiast każdy popełniony błąd skutkować będzie mniejszymi zbiorami na jesień.

To, że efekty wiosennego nawożenia widoczne są dopiero po dłuższym okresie czasie, powoduje, że dobór nawozów jest dość trudny i wymaga pewnego doświadczenia. Tym bardziej docenić należy zalety kompostu, którego nie da się przedawkować.

Konieczne jest jednak okresowe badanie ziemi pod kątem brakujących składników. Brak jednego z minerałów może bowiem powodować znaczne osłabienie roślin, a nawet doprowadzać do ich całkowitego zamierania. Z tego względu nawożenie wiosenne obejmuje również kwiaty rosnące już w ogrodzie, czy wieloletnie drzewa owocowe. One też potrzebują ciągłego uzupełniania podaży mikroelementów w glebie, by rosnące owoce były smaczne i duże.