Pędraki. Larwy chrabąszcza majowego. Jedne z najgroźniejszych szkodników, które są zainteresowane naszymi roślinami. Jeśli nie wiecie, kto jest odpowiedzialny za mocne przerzedzenia wschodów, więdniecie i umieranie roślin czy wypadanie rozsad, to chyba winny się odnalazł.

Możemy je znaleźć w glebie na głębokości nawet jednego metra. Te starsze pojawiają się na powierzchni ziemi, kiedy zaczyna być cieplej, czyli w okolicach kwietnia i maja. Od razu zabierają się do konsumowania liści drzew wszelakich, a za cel obierają sobie także drzewka owocowe. Pędraki rozwijają się bardzo długo, ten okres w Polsce dochodzi nawet do pięciu lat. Najgroźniejsze dla naszych roślin są ukryte pędraki, które zamieszkują w glebie i żerują bezkarnie. Potrafią wygryzać korzenie buraków, a także bulwy ziemniaków, a na trawnikach podgryzają trawy sporymi obszarami. Są także niebezpieczne dla drzew ozdobnych, ponieważ doprowadzają do zasychania pojedynczych gałęzi, a nierzadko również do tępienia młodych roślin.

Bardzo ciężko podjąć z nimi równą walkę ze względu na ich ukryty tryb życia. Czasem zabiegi ochronne nie mają już sensu, ponieważ objawy działania szkodników dostrzegane są zbyt późno. Jeśli jednak już to czynimy, to najpierw należy zacząć walkę z dorosłymi szkodnikami. Najlepiej zrobić to rano, ponieważ niższa temperatura w nocy sprawia, że są one nieco odrętwiałe. Jest to doskonały moment, aby zrzucić je z młodych drzewek. Kiedy to nie wystarczy, można wykorzystać do tego celu środki chemiczne, choć lepiej samemu tego nie robić i zlecić zadanie fachowcom. Aby samice nie odnalazły miejsca na złożenie jej, należy pomyśleć o zlikwidowaniu pustych miejsc na powierzchni ogrodu.