Trawa na suchy teren — jaka mieszanka będzie najlepsza?

Zakładanie ogrodu nie zawsze ma sens. Na glebach suchych i piaszczystych warzywa nigdy nie osiągną pożądanych rozmiarów, a wielkość plonów będzie znacznie mniejsza, niż w przypadku dobrej jakości ziemi. Dlatego tego typu tereny przeznaczane są najczęściej na trawniki. Warto jednak pamiętać, że tak trudne warunki są równie nieprzyjazne dla trawników, jak były dla innych roślin. Oznacza to, że nie każda mieszanka traw sprawdzi się na takiej glebie. Na szczęście producenci opracowali także specjalne mieszanki dla takich miejsc, które zapewniają wzrost nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jaka trawa na tereny piaszczyste?

Na pierwszy rzut oka trawnik może wydawać się jednolitym, zielonym dywanem. Jednak każde nasiona w sklepach stanowią mieszankę różnych odmian roślin, które dobrze ze sobą współpracują, tworząc piękny i trwały trawnik. W zależności od typu gleby, optymalna mieszanka traw będzie miała inny skład. W przypadku ziemi piaszczystej sprawdzają się takie rośliny jak:

  • Kostrzewa trzcinowa.
  • Kostrzewa czerwona.
  • Życica trwała.

Zmieszane w odpowiednich ilościach nasiona tych roślin zapewnią trwały trawnik przy Twoim domu. Trawa na gleby suche składa się bowiem z bardziej wytrzymałych odmian o mniejszych wymaganiach.

Jaka trawa będzie odpowiednia na suchy teren?

Nawet najlepsza trawa na suche tereny wymaga pewnej ilości wody do wzrostu i rozwoju. Jednak zapotrzebowanie to jest znacznie mniejsze w przypadku specjalnych mieszanek przeznaczonych na tego typu gleby. 


Ma to ogromne znaczenie na każdym etapie tworzenia trawnika. Mniej wymagające odmiany nie wymagają wzmożonego nawożenia ani nadsypywania lepszej jakości gleby na piasek. W czasie wschodu i rozwoju zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze, dzięki czemu rośnie szansa na pokrycie się całego terenu piękną zielenią. Jednocześnie jest to znaczne obniżenie kosztów pielęgnacji trawnika.

W końcu bardziej wytrzymałe odmiany traw lepiej poradzą sobie na piaszczystych glebach zimą oraz w czasie suszy. Oznacza to, że stworzony trawnik będzie znacznie trwalszy. Starannie wyselekcjonowane gatunki roślin charakteryzują się mocno rozwiniętym systemem korzeniowym, który sięga często bardzo głęboko. W ten sposób takie trawy potrafią pobierać wystarczającą ilość wody nawet w bardzo nieprzyjaznym dla nich miejscu — jakim są z pewnością suche ziemie. 

Do traw odpornych na suszę należy mieszanka producenta Trawnik Polski “Desert”. W jej składzie znajduje się kostrzewa trzcinowa i czerwona rozłogowa, wykazujące tolerancję na wysokie temperatury. 

Stwórz ozdobny trawnik, wykorzystując mieszankę traw odpornych na suszę GF Grass Garden. Trawa o wyjątkowych walorach estetycznych, świetnie sprawdza się na piaszczystym podłożu. 

Trawa na suszę — rodzaje mieszanek

Zatem odpowiednia mieszanka nasion pozwoli nie tylko na wzrost i rozwój trawnika na suchych glebach, ale również umożliwi przetrwanie najtrudniejszych warunków atmosferycznych. Najlepsza trawa na suszę typu Barenbrug Water Saver czy Greenato Dryland składa się z odmian o znacznie niższym zapotrzebowaniu na wodę. Dzięki temu nawet w upalne lato rośliny te nie wymagają podlewania. Jest to szczególnie ważne na terenach, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony lub w okolicach sezonowych domków, odwiedzanych przez właściciela tylko kilka razy do roku.

Trawa odporna na suszę — jaką wybrać?

Czy trawa do suchej ziemi będzie jednocześnie odporna na suszę? W większości przypadków tak właśnie jest. Wynika to z warunków panujących na glebach piaszczystych — czyli braku wody. Polecane w takim przypadku odmiany tworzą rozbudowane systemy korzeniowe, a także wykazują znacznie niższe zapotrzebowanie na wodę. W ten sposób doskonale sobie radzą w środowisku, gdzie ilość wody jest niewielka.

W naszym sklepie znaleźć można dużą ilość tego typu mieszanek, wykazujących od dużej do bardzo dużej odporności na suszę.

Dbanie o trawę na suchym terenie

Wybór, jaka trawa na suche tereny będzie najlepsza, to dopiero początek walki o piękny i trwały trawnik. Konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja roślin. Na początek warto zdać sobie sprawę z zalet gleby piaszczystej. Luźna nawierzchnia oznacza dobre napowietrzenie, a to sprzyja rozwojowi korzeni. Tego typu ziemia charakteryzuje się również szybkim nagrzewaniem. Jednak sucha gleba oznacza przede wszystkim brak wody i słabsze umocowanie roślin, szczególnie w pierwszej fazie rozwoju.

Dlatego zaleca się poprawić chłonność ziemi poprzez nałożenie na nią warstwy gliny o grubości 5 cm. Przed siewem warto zastosować naturalny nawóz w postaci kompostu. Pomocne bywają także probiotyki glebowe. Jednak najważniejsze przy zakładaniu trawnika jest jego regularne podlewanie w pierwszych dwóch latach. W tym okresie system korzeniowy wciąż się rozbudowuje. Jednak ilość podawanej wody nie może być zbyt duża, aby zmusić trawę do tworzenia długich korzeni, ciągnących się w głębsze warstwy ziemi.

Czy możliwe jest założenie trawnika na suchej glebie?

Trawniki na suchych, piaszczystych glebach to często realizowany pomysł. Jest to najlepszy sposób zagospodarowania ziemi o bardzo niskiej żyzności. Tworzone przez specjalistów i dostępne w naszym sklepie mieszanki traw doskonale radzą sobie w tak trudnych warunkach. Dzięki temu każdy może mieć przy domu piękny, zielony dywan. Nawet jeśli otaczają Cię nieprzyjazne dla roślin warunki glebowe. Wystarczy pamiętać tylko o odpowiednim przygotowaniu podłoża i właściwej pielęgnacji przez pierwsze lata.