Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie mogą wyrządzić wiele szkód. Jedzą nie tylko liście, ale także korzenie roślin. Niszcząc rośliny, zostawiają charakterystyczne ślady ze śluzu. Ślimaki zadamawiają się w naszych ogrodach w ciemnych i wilgotnych miejscach. Najbardziej aktywne są wieczorem, po deszczu oraz rano kiedy pojawia się rosa.
Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki nagie: pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum) i ślinik luzytański (Arion lusitanicus). Najmniej groźne są ślimaki oskorupione.

Ślimaki w ogrodzie

Jednak należy pamiętać, że ślimaki są ważnym elementem ekosystemu. Żywią się gnijącymi i martwymi częściami roślin. Zjadają także nasiona chwastów. Stanowią też pożywienie dla myszy, nornic czy jeży, a także dla jaszczurek i ptaków. Dlatego przed rozpoczęciem walki ze ślimakami warto ocenić jakie wyrządzają szkody czy jest ich dużo, aby dobrać odpowiedni sposób zwalczania. Możliwe, że jeżeli nie przeprowadzają zmasowanego ataku wystarczy profilaktyka.

Co jedzą ślimaki?

Ślimaki są wszystkożerne. Jednak są rośliny, które są dla nich trujące lub odrzucają je swoim zapachem. Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem cieszą się aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie i funkie. Spośród roślin sadowniczych najchętniej wybierają maliny, truskawki oraz poziomki, a z warzyw kapustę głowiastą i pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe oraz marchew.
Jakie sposoby na ślimaki warto wypróbować?
Mamy o wyboru domowe sposoby lub gotowe preparaty do zwalczania ślimaków. Naturalne sposoby na ślimaki sprawdzają się jeśli jest ich mniej i nie niszczą naszego ogrodu w ekspresowym tempie.

Skuteczne sposoby na ślimaki

1. Preparaty na ślimaki w ogrodzie.

Najskuteczniejszym sposobem na walkę ze szkodliwymi ślimakami są gotowe preparaty. Zazwyczaj są to środki w formie proszku lub granulatu. Wystarczy rozsypać je równomiernie na podłożu. Można także je sypać wzdłuż ścieżek lub w miejsca, w których często widujemy ślimaki. Preparaty mają zazwyczaj działanie żołądkowe, zawierają substancje aktywne, które wabią i skutecznie likwidują.

Wśród produktów można znaleźć:

# 1 Pożegnanie ze Ślimakiem firmy Zielony Dom – ekologiczny produkt, który tworzy naturalną barierę dla ślimaków. Należy go rozsypać wokół rabat, należy je ponownie użyć po opadach deszczu, gdyż woda neutralizuje ich działanie.# 2 Snacol firmy Bros – środek chemiczny moluskocyd w formie granulowanej przynęty do zwalczania ślimaków w roślinach ozdobnych w uprawie polowej i pod osłonami. Wabi ślimaki i jest chętnie przez nie zjadany. Działa żołądkowo i kontaktowo. Zawiera gorzką substancję zapobiegającą przypadkowemu spożyciu. Środek przeznaczony do stosowania ręcznie.# 3 Ślimakol firmy Substral — jest środkiem w formie granul do bezpośredniego stosowania. Chroni rośliny ozdobne i rośliny warzywne oraz truskawkę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ślimaki. Działa kontaktowo i żołądkowo. Jedna aplikacja wystarcza nawet do 2 tygodni. Specjalna formulacja powoduje, iż środek ten jest odporny na wilgoć i deszcz nawet do 14 dni. Po spożyciu przez ślimaki następuje ich odrętwienie, a następnie śmierć w wyniku odwodnienia organizmu.

Ślimakol

2. Pułapki na ślimaki

Pułapki na ślimaki w ogrodzie jest bardzo skutecznym sposobem. Można samemu skonstruować taką pułapkę lub kupić gotową, do której wystarczy włożyć przynętę np. firmy Agrecol. Ślimaki niezbyt dobrze radzą sobie w poruszaniu się po sypkim podłożu, dlatego też warto rozsypać piasek zmieszany z popiołem, żwir czy trociny. Te proste sposoby szybko powinny odstraszyć szkodniki. Popularnym sposobem są też piwne pułapki. Wystarczy wkopać pojemnik lub butelkę z piwem w ziemię, tak aby ślimaki z łatwością wpadły zwabione zapachem. Dobrym i sprawdzonym pomysłem jest też wabienie do gotowych pułapek za pomocą przynęt:
 • piwo,

 • miód,

 • mleko zmieszane z wodą,

 • drożdże zmieszane z wodą,

 • miód i drożdże zmieszane z wodą,

 • olej do smażenia z wodą,

 • zapach rumowy do ciast zmieszany z wodą,

 • pokrojone ziemniaki, marchewkę, liście sałaty.

Jest to ekologiczna ochrona ogrodu, łatwa w użyciu, którą można wykorzystywać wielokrotnie.


3. Kawa, sól i soda oczyszczona – odstraszacze ślimaków.

Warto wykorzystać rzeczy, które mamy pod ręką. Zapach fusów od kawy, soli, cynamonu i sody oczyszczonej działa na ślimaki odstręczająco. Dodatkowo fusy od kawy są dla nich toksyczne. Ślimaki nie lubią także miedzi. Warto wypróbować tych metod szczególnie jeśli nie ma ich dużo. Rozsypując te produkty, nie szkodzimy naszym roślinom, a mogą zadziałać one także prewencyjnie.

Fusy, marchewka, mleko

4. Tworzenie naturalnej bariery z roślin

Nie tylko produkty spożywcze, których używamy, odstraszają ślimaki. Niektóre rośliny w ogrodzie mogą skutecznie zniechęcić do żerowania. Jeżeli zasadzimy je wśród innych odmian i gatunków, to ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją. Posadź więc:
 • mydlnicę lekarską,

 • macierzankę,

 • majeranek,

 • bylicę piołun,

 • orlicę pospolitą,

 • rumianek,

 • ciemierniki,

 • cząber ogrodowy,

 • gorczycę,

 • cebulę,

 • czosnek,

 • szałwię,

 • hyzop,

 • tymianek,

 • nachyłek.

5. Włączenie ślimaków do ekosystemu ogrodowego.

Często dbamy o różne zwierzęta, które goszczą w naszych ogrodach. Dokarmiamy ptaki, w oczkach wodnych mamy żaby, rybki, przychodzą też jaszczurki. Mile widziane są również jeżyki. Ślimaki, pod warunkiem, że nie ma ich dużo, też mogą być stałymi bywalcami w naszym ogrodzie. Można przygotować im kącik w naszym ogrodzie z dala od naszych grządek. Takie miejsce powinno być zacienione o dużej wilgotności, można także posadzić łubin, którym ślimaki się żywią. Jeśli nasz ogród będzie przyjazny dla różnych zwierząt, to jest duża szansa, że będzie on funkcjonował jako zrównoważony ekosystem.

Podsumowanie

Ślimaki w ogrodach są dużym problemem. Często środki ekologiczne niestety nie dają pożądanych efektów i trzeba użyć preparatów chemicznych, które są bardzo skuteczne. Niezależnie od tego, jakiego preparatu używamy, należy zachować ostrożność.