Jak chronić się przed kleszczami? Jaki jest najlepszy środek odstraszający kleszcze?

Mimo swojego małego rozmiaru kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Przenoszą poważne choroby , takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak możemy zatem zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed groźnymi skutkami ukąszeń? Poznaj skuteczne sposoby na kleszcze , dowiedz się, kogo nie atakują kleszcze, gdzie najczęściej występują i w jaki sposób ich uniknąć.        

Gdzie występują kleszcze?

Pierwsze miejsce, które prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy, to las. Jedno z głównych siedlisk kleszczy, szczególnie jeśli mowa o lasach o gęstym podszycie, gdzie kleszcze mają wiele miejsc do ukrycia się. Ciepło i wilgoć to idealne warunki do życia kleszczy, a przy tym znajduje się tam wiele zwierząt, które mogą służyć jako źródło pokarmu. Jeśli wybierasz się więc na spacer do lasu, upewnij się, że jesteś odpowiednio zabezpieczony.

Jednak lasy to nie jedyne miejsce, gdzie możesz spotkać kleszcze. Parki miejskie, łąki, pastwiska, ogrody – to kolejne miejsca, w których kleszcze czują się jak w domu. Nawet jeśli nie widzisz zwierząt, które mogłyby służyć jako żywiciele, nie oznacza to, że kleszczy tam nie ma. Możesz je znaleźć na wysokich trawach, krzewach, a nawet na liściach drzew.

Co ważne, kleszcze nie znikają zimą. Chociaż zwykle są mniej aktywne w chłodniejszych miesiącach, nie oznacza to, że znikają całkowicie. W ciepłe dni zimy mogą nadal być aktywne, zwłaszcza w miejscach, które są chronione przed mrozem, takie jak podściółka liści.

Co przyciąga kleszcze?

Kleszcze nieprzypadkowo wybierają ludzi i zwierzęta, do jakich się przytwierdzą. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym zapach, barwy lub nieodpowiedni strój. Co dokładnie wabi kleszcze?

  • Ciepło i dwutlenek węgla

Kleszcze wykrywają dwutlenek węgla, który wydzielamy podczas oddychania. Kiedy spacerujemy po lesie lub innym obszarze, w którym żyją kleszcze, nasze ciepłe ciała i oddech są jak jasne neonowe znaki prowadzące je prosto do nas. To pierwszy etap, który przyciąga kleszcze do potencjalnej ofiary.

  • Wilgoć

Kleszcze są również bardzo wrażliwe na wilgoć. Preferują środowisko o wysokiej wilgotności, ponieważ sucha atmosfera może prowadzić do ich odwodnienia i śmierci. Dlatego często znajdują się w gęstych trawach, krzewach czy podłożu leśnym, gdzie panuje odpowiednia wilgotność. Jeżeli przemieszczasz się przez takie obszary, zwłaszcza w ciepłe i wilgotne dni, zwiększasz swoje szanse na spotkanie z kleszczem.

  •   Wibracje i cienie

Dodatkowo kleszcze mają zdolność wykrywania wibracji i zmian światła. Gdy przechodzimy obok nich, nasze kroki powodują wibracje, a nasze ciała rzucają cienie, które kleszcze potrafią zarejestrować. To sprawia, że stajemy się dla nich jeszcze bardziej atrakcyjni.

  •   Barwy

Choć kleszcze nie są w stanie zobaczyć kolorów tak jak my, badania sugerują, że mogą one odróżniać jasne i ciemne barwy. Jasne ubrania sprawią, że będziesz mniej widoczny dla kleszczy. Dodatkowo, jeśli jakikolwiek kleszcz przytwierdzi się do jasnej odzieży, szybko go zauważysz.

  • Twoje zwierzęta domowe

Jeżeli posiadasz zwierzęta domowe, które lubią spędzać dłuższy czas na zewnątrz, mogą one niestety przyciągać kleszcze. Włosy zwierząt są dla kleszczy jak raj – dają im schronienie i łatwy dostęp do krwi.

Czego nie lubią kleszcze? Skuteczne odstraszanie kleszczy.

Co zabija kleszcze lub skutecznie je odstrasza? 

  • Słońce i ciepło

Kleszcze preferują wilgotne, zacienione miejsca . Zdecydowanie unikają bezpośredniego światła słonecznego i wysokich temperatur, które mogą przyspieszyć ich odwodnienie.

  • Odzież w jasnych kolorach

Jasna odzież nie tylko utrudnia kleszczom dostęp do skóry, ale także ułatwia nam dostrzeżenie ich na sobie. Ponadto, noszenie długich spodni i rękawów, a także butów z wysoką cholewą i kapelusza, może skutecznie zabezpieczyć nas przed ugryzieniami.

  • Specyficzne zapachy

Kleszcze mają silnie rozwinięte zmysły, które wykorzystują do lokalizacji gospodarza. Niektóre zapachy skutecznie odstraszają kleszcze, są dla nich odpychające, a to możemy wykorzystać na swoją korzyść. Jakich zapachów nie lubią kleszcze? Należy do nich woń olejku z drzewa herbacianego , olejku miętowego lub eukaliptusowego .

  • Składniki używane w środkach na kleszcze

Produkty odstraszające kleszcze zawierają składniki, które są dla nich nieprzyjemne lub wręcz szkodliwe. Często spotykanymi są DEET, Picaridin, czy olejek z cytryny i eukaliptusa . Stosuje się również niektóre naturalne substancje, jak olejek z drzewa herbacianego , cedru , lawendy czy geranium .

Jak skutecznie ochronić się przed kleszczem? Najlepsze środki na kleszcze!

Najlepszy sposoby na ochronę przed kleszczami to skuteczne preparaty do walki z kleszczami - płyny, spraye do ciała i oprysk na kleszcze. Swoim pupilom załóż natomiast obroże przeciwkleszczowe, które doskonale odstraszają kleszcze. Wypróbuj środki przeciw kleszczom i obroże oferowane przez Gardenflora.pl :

Płyn na kleszcze i komary BROS  – bardzo skuteczny preparat przeciw kleszczom, zapewnia długotrwałą ochronę zarówno przed kleszczami (do 5 godzin), jak i komarami (do 8 godzin). W składzie zawiera zwiększoną dawkę DEET, która wynosi aż 25,77%. Płyn BROS to skuteczna ochrona przed kleszczami dla dzieci i dorosłych.

Spray na kleszcze i komary BROS  środek przeciw kleszczom w bardzo wygodnej formir . Posiada podobny czas działania, jak w przypadku produktu w płynie. Chroni przed ukąszeniami oraz chorobami przenoszonymi przez kleszcze – np. borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu.

Shot do zwalczania komarów i kleszczy SUMIN   – środek odstraszający kleszcze, do zwalczania owadów na zewnątrz budynków. Zastosuj go na liściach, źdźbłach i końcówkach traw, skutecznie oprysk na kleszcze w ogrodzie.

Płyn na komary i kleszcze 50% Deet BROS   – wyjątkowo silny środek na kleszcze, zabezpiecza przed komarami pospolitymi i tropikalnymi oraz kleszczami. Preparat działa dłużej dzięki wysokiemu stężeniu substancji odstraszającej owady gryzące.

Obroże przeciw pchłom i kleszczom dla małych i dużych psów   – niezwykle skuteczna ochrona przeciwko kleszczom, zawiera substancję aktywną, która zabija insekty i chroni przed ich ponownym działaniem aż do 6 miesięcy. Nie zakłóca zmysłu powonienia u psów.  


Pamiętaj, że środek odstraszający kleszcze to nie wszystko. Po powrocie z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze, dokładnie sprawdź swoje ciało. Pamiętaj, że kleszcze lubią ukrywać się w takich miejscach jak pachwiny, pachy, za uszami, na szyi czy w linii włosów. Gdy zauważysz kleszcza na swoim ciele, należy usunąć go za pomocą specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy, a następnie zastosować preparaty na ukąszenia.

Szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - najlepsza ochrona przeciwko kleszczom!

Do wirusowego zapalenia mózgu dochodzi po ukąszeniu przez kleszcza zakażonego tym właśnie wirusem. Chociaż u większości osób, które zostaną ukąszone, nie rozwinie się choroba, w przypadku niektórych może dojść do poważnej infekcji.

Skutki KZM to między innymi: problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, ból głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, a czasem także problemy z równowagą i koordynacją ruchów. Możliwe są również problemy z układem nerwowym, w tym niedowład kończyn.

Jedynym zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie. Ochroń się przed groźnymi skutkami choroby, udając się do jednego z punktów szczepień, a przed pójściem do lasu zastosuj silny środek na kleszcze. 

Latające kleszcze? Co to takiego?

Czasami w lasach i na łąkach, możemy spotkać owady nieco podobne do kleszczy, jednak ze skrzydłami. Czy to latające kleszcze? Nie! To strzyżaki sarnie (Lipoptena cervi) - nie mają one zbyt wiele wspólnego z normalnymi kleszczami.

Co to za owady?

Strzyżaki sarnie to stworzenia o długości od 2 do 4 mm. Ich ciało jest spłaszczone, mają charakterystyczne hakowate pazurki, które pozwalają im skutecznie przyczepić się do sierści zwierząt. Pasożytuje na zwierzętach leśnych, żywiąc się ich krwią. 

Czy strzyżaki sarnie mogą ukąsić człowieka? Czy są groźne?

"Latające kleszcze" atakują całymi chmarami, ich ukąszenia są dość bolesne, rumień i opuchlizna może utrzymywać się nawet do kilku tygodni! Na szczęście, badania nie wykazały, aby sktrzyżaki mogły przenosić jakiekolwiek choroby na człowieka. Jednak warto się przed nimi zabezpieczać! Co na "kleszcze latające"? Skutecznie zadziałają na nie wszelkie preparaty przeciw kleszczom, repelenty deet (preparaty zawierające deet).

Zaopatrz się więc w skuteczny środek na kleszcze i idź na podbój lasu!