Siewnik, pikowniki i flancowniki to narzędzia znacznie ułatwiające nam pracę w ogrodzie. Jeśli robisz wysiew nasion trawy, czy też nawozisz trawnik na dużym obszarze polecamy użycia siewnika, który z pewnością przyspieszy cały proces. Pikownika użyj przy sadzeniu nasion, cebulek i delikatnych małych sadzonek. Jeśli sadzisz duże cebulki lub większe sadzonki użyj flancownika.

Teraz bardziej szczegółowo.

Siewniki

Tak jak pisaliśmy wyżej siewniki znacznie przyspieszają i ułatwiają na przykład wysiew traw, użycie nawozów czy też rozsypywanie soli drogowej lub piasku w okresie zimowym. Tak że widzimy że siewnika użyjemy nie tylko w okresie wiosennym czy letnim ale również zimą. Najczęściej możemy spotkać siewniki ogrodowe rzutniki i rzędowe.
  • Siewnik rzutnik

Rozsiewacz rzutnik charakteryzuje się tym iż najczęściej posiada obrotowy talerz, który rozrzuca nasiona lub nawóz. Siewniki takie są mniej dokładne dlatego też polecane są miedzy innymi do rozsypywania nawozu czy soli. Siewniki te są najczęściej zasilane ręcznie poprzez korbkę lecz występują również siewniki zasilane bateriami lub akumulatorem.
  • Siewnik rzędowy

Rozsiewacze rzędowe najczęściej występują pchane na kółkach, w siewnikach tych dużą zaletą jest równomierność rozsiewanego materiału dlatego też polecane są głównie do wysiewu nasion trawy.
Możemy spotkać również siewniki rzędowe przystosowane jedynie do wysiewu nasion warzyw i owoców z kilkustopniową gradacją nasion.

Pikowniki

Pikownik to tak naprawdę bardzo proste narzędzie służące do przygotowania otworów w ziemi pod małe nasionka lub cebulki. Najczęściej pikowniki posiadają podziałkę do określania głębokości otworu. Narzędzie to możemy również wykorzystać do rozluźniania gleby. Nadaje się do użytku w ogrodzie oraz na balkonie i tarasie do roślin doniczkowych.

Flancowniki

Często również nazywane sadzarką do roślin, służy do sadzenia i przesadzania większych już roślin czy cebulek. Zasada działania flancownika jest niezwykle prosta, najczęściej polega ona na wciśnięcie narzędzia w ziemię trzymając wciśnięty przycisk i następnie wyciągnąć flancownik z ziemią. W taki sposób mamy przygotowany równy otwór gotowy do sadzenia roślin. Podobnie jak przy pikownikach narzędziarze to najczęściej również posiada podziałkę do dokładnego określania głębokości otworu.


Sprawdź w sklepie

Siewniki

Siewnik

Pikowniki


Pikownik

Flancowniki - sadzarki


Flancownik