Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? Siatka na krety to idealne rozwiązanie! Każdy z nas zna czeską bajkę o Kreciku – miłym zwierzątku, które każdemu chętnie pomaga. W życiu jest podobnie, krety są równie pożyteczne - to wspaniali pogromcy szkodników! Polują na groźne dla upraw wszystkożerne pędraki i drutowce, zjadają również poczwarki owadów i ślimaki. I to w ilościach hurtowych! Te stworzenia dziennie zjadają tyle pokarmu, ile same ważą. Dodatkowo kopiąc podziemne tunele skutecznie spulchniają glebę.

Czy jednak z uśmiechem na twarzy zapraszamy je do ogrodów? Chyba niekoniecznie…

Nic tak nie psuje humoru jak widok kopczyka ziemi na świeżo skoszonym, wypielęgnowanym trawniku. Co więc zrobić, aby kret nie zawitał w naszym ogrodzie?
Krety są w Polsce objęte częściową ochroną gatunkową, przez co w walce z nimi możemy stosować tylko nieinwazyjne, bezpieczne metody.
Oczywiście możemy spróbować odstraszaczy akustycznych czy zapachowych, pułapek (z których złapane zwierzę musimy niezwłocznie wypuścić! ). Jednak najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż siatki na krety, wykonanej z odpowiedniego tworzywa. Układa się ją pod warstwą darni, wówczas uniemożliwia ona kretom dostaniesię do trawnika, pozwala zabezpieczyć rabaty przed rozkopaniem oraz chronić całą powierzchnię ogrodu przed pojawieniem się kopców.

JAKA SIATKA?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje siatek – metalowe i z tworzywa sztucznego. My w swojej ofercie posiadamy te drugie, wytworzone z trwałego, wzmocnionego tworzywa o wysokiej gramaturze i ogromnej wytrzymałości. Taka siatka może bez szwanku chronić nasz trawnik nawet przez kilkadziesiąt lat! Trwałość metalowych siatek jest podobna, jednak bywa, że latwo ulegają korozji przez co niszczeją. Pozatym cena jest nieporównywalnie wyższa. Dlatego z czystym sumieniem polecamy te z tworzywa – są lekkie, łatwiejsze i wygodniejsze w montażu (można je w prosty sposób docinać dopasowując do powierzchni), bardzo wytrzymałe, nie korodują w ziemi, są odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne, a ich cena jest zdecydowanie bardziej korzystna.
Niektórzy ogrodnicy proponują też użycie siatki cieniującej.

OCZKA

Zaraz po wyborze tworzywa, przy wyborze siatki należy skupić się na oczkach, konkretnie na ich rozmiarze. Zbyt duże oczka sprawią, że mniejsze osobniki prześlizną się przez nie, zbyt małe utrudnią rozrost korzeni roślin rosnących nad siatką. Optymalna wielkość oczek to ok. 15-20 mm. U nas kupicie siatki z oczkami 16x18mm, według nas jest to rozmiar idealny!
GRAMATURA


Następnym ważnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę przy zakupie siatki jest gramatura. Z reguły wartość ta oscyluje od 20 g/m2 do 45 g/m2. Im wyższa gramatura, tym większa wytrzymałość połączeń, co minimalizuje ryzyko przegryzienia przez szkodniki. Trzeba jednak pamiętać, że przy nierównym terenie warto użyć siatki o mniejszej gramaturze -  przy grubszych siatkach możemy mieć kłopot z jej formowaniem, dopasowaniem do podłoża, jest bowiem dość sztywna i twarda.

ILE METRÓW?

Przy zakupie siatki pamiętajmy, aby zamówić jej nieco więcej – potrzebne będzie ok 10-15% zapasu na zakładki i docięcia.

JAKA GŁĘBOKOŚĆ?

Siatkę pod trawnikiem zakładamy na głębokości ok. 10 cm. Gdy zamontujemy ją głębiej, umożliwi to kretom drążenie korytarzy nad nią, jeśli z kolei ułożymy ją zbyt płytko narażamy ją na zniszczenie podczas tak podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jak aeracja czy wertykulacja.

MONTAŻ KROK PO KROKU
Montaż siatki z tworzywa sztucznego nie jest trudny, jest jednak nieco czasochłonny. Pamiętajmy, że o siatce najlepiej pomyśleć przed zakładaniem trawnika. Poniżej opisujemy jak to zrobić:

- Na początku przygotowujemy teren - wyrównujemy go i wałujemy walcem.

- Następnie zdejmujemy wierzchnią warstwę ziemi, robimy to na wspomnianej wcześniej głębokości 10 cm.

- Równomiernie rozkładamy siatkę zostawiając z boków ok. 10-15 cm zakładkę.

- Następnym, bardzo istotnym, a często pomijanym krokiem jest przymocowanie siatki do podłoża. Nie można o tym zapominać – jeżeli jej nie przymocujemy skutkuje to przypadkowym wyrwaniem jej podczas zabiegów pielęgnacyjnych, czy przesunięciem na nierównym, pochyłym terenie. W zależności od rodzaju terenu wyróżniamy dwa rodzaje mocowań:

- metalowe szpilki - w przypadku twardego, zbitego gruntu;


- plastikowe kołki - gdy grunt jest miękki, dobrze spulchniony.


- Po starannym zamontowaniu siatki zasypujemy ją warstwą ziemi. Można do tego wykorzystać wcześniej wykopaną ziemię, lub zakupić nową.

- Później wysiewamy już tylko nasiona traw albo rozkładamy darń z rolki.

WAŻNE!
Jeśli planujemy system automatycznego nawadniania, powinien zostać on zamontowany pod siatką, przed jej położeniem.
 
A CO JEŚLI MAMY JUŻ PIĘKNY TRAWNIK?

Możemy działać w ten sam sposób, jest to jednak bardziej pracochłonne, musimy bowiem ręcznie zdjąć darń z całego terenu (kawałek po kawałku). Następnie postępujemy tak jak w instrukcji wyżej - zakładamy siatkę na odsłoniętej powierzchni, przysypujemy ziemią i układamy darń z powrotem.
Można jednak zastosować jeszcze inny sposób.PIONOWY/POPRZECZNY MONTAŻ SIATKI

Jeżeli nie chcemy ingerować w istniejący już trawnik, możemy zamontować siatkę pionowo:

- Siatkę poprzeczną montujemy wokół ogrodu – wykopujemy przy ogrodzeniu dołek o głębokości 70 cm.

- Umieszczamy w nim siatkę w pozycji pionowej tak, aby wystawała 20 cm ponad powierzchnię ziemi - daje to gwarancję na to, że kret nie przedostanie się do ogrodu ponad nią.

- Następnie przysypujemy siatkę ziemią.

Taka zapora jest jeszcze łatwiejsza do zamontowania i mniej pracochłonna.


W obu przypadkach warto wykonywać czynności starannie i dokładnie - to gwarantuje pelną skuteczność i satysfakcję z posiadania idealnego, nieuszkodzonego trawnika bez kopczyków! :)