Przełom późnego lata i wczesnej jesieni jest czasem wytężonej pracy w ogrodzie. To właśnie o tej porze roku można posadzić nowe drzewa, krzewy i byliny. Umiarkowane temperatury i częste opady deszczu sprzyjają prawidłowemu ukorzenianiu się roślin.

Termin od końca sierpnia do końca listopada jest także najlepszym czasem sadzenia cebul roślin kwitnących wczesną wiosną. W rozgrzanej jesiennym słońcem wilgotnej ziemi cebulki szybko wypuszczą nowe korzenie i niewielkie zielone kiełki, przygotowując się do wiosennego kwitnienia. Jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła i długa, kiełki cebul przebiją się na powierzchnię ziemi i w takiej postaci będą oczekiwać wiosennych roztopów. Tylko najbardziej wrażliwe cebule będą jednak wymagały zabezpieczenia przed mrozem. Rozłożenie warstwy ściółki z kory sosnowej lub przykrycie ziemi gałązkami roślin iglastych w zupełności wystarczy, aby nawet tęgie mrozy nie uszkodziły posadzonych jesienią cebul.

Jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią?

Przygotowanie ziemi. Wysadzanie cebul kwitnących wiosną roślin najlepiej przeprowadzić w suchy i słoneczny dzień. Rośliny cebulowe zazwyczaj nie są wymagające w stosunku do rodzaju gleby, chociaż lepiej rosną w przepuszczalnej, zasobnej w składniki pokarmowe ziemi. Słabą, piaszczystą ziemię przed wysadzeniem cebul dobrze jest nawieźć ogrodowym kompostem lub przekompostowanym obornikiem (może to być także obornik granulowany), który należy dobrze wymieszać w dołku przed sadzeniem. Gliniastą, ciężką i zbitą ziemię można rozluźnić dodając do niej ziemi liściowej, żwirku lub piasku.

Głębokość sadzenia cebul. Cebule sadzimy na głębokość, która zależy od wielkości cebuli. Im większa cebulka, tym głębiej pod ziemią powinna się znaleźć. Warto zapamiętać prostą zasadę: każdą cebulkę sadzimy na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli. A więc na przykład małe cebulki krokusów o wysokości około 1 cm sadzimy na głębokość 3 cm pod ziemię, a duże cebule czosnków ozdobnych o wysokości około 5-7 cm sadzimy na głębokość 15-20 cm itd. Z dużych cebul przeważnie wyrastają wysokie kwiaty, dlatego im głębiej je posadzimy, tym stabilniej będą zakotwiczone w ziemi i tym mniejsza szansa, że w trakcie kwitnienia wyłamią się lub przechylą pod wpływem wiatru.

Technika sadzenia cebul. Sadzenie cebul wiosennych kwiatów nie jest skomplikowane. Do wykopania głębszych dołków przyda się szpadel, a mniejszych – poręczna łopatka. Najmniejsze cebulki można posadzić wykorzystując też sadzak (pikownik). Sadzenie z pewnością ułatwi także specjalna sadzarka do cebul. Po wykonaniu otworu z ziemi umieszczamy w nim wybraną cebulę (zaostrzonym końcem skierowanym ku górze) i zasypujemy ziemią. Cebule zawsze warto sadzić grupowo, ponieważ grupa kwiatów stworzy mocniejszy i bardziej wyrazisty akcent kolorystyczny w ogrodzie. Cebule posadzone w jednej grupie powinny mieć wystarczające miejsce do wzrostu – sadzimy je w rozstawie równym trzykrotnej średnicy cebuli. Dla ochrony cebulek przed nornicami można je posadzić w dedykowanych koszyczkach ochronnych.

Wykopywanie cebulek

Po wiosennym kwitnieniu cebulki wchodzą w okres spoczynku trwający przez całe lato. Można je wówczas wykopać, podzielić, oczyścić i wysuszyć. Jesienią powinny ponownie trafić do ziemi. Unikamy sadzenia cebulek w tym samym miejscu, szczególnie jeśli kwiaty chorowały. Coroczne wykopywanie nie jest konieczne, jeśli ziemia jest żyzna, a rośliny wspaniale kwitły. Co kilka lat należy je tylko rozsadzić, aby dać im więcej miejsca do wzrostu.

Przechowywanie cebulek

Latem wykopane cebulki przechowujemy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, np. w ogrodowej szopie, w piwnicy lub garażu. Co jakiś czas sprawdzamy stan cebulek, szukając oznak gnicia, pleśnienia lub innych niepokojących zmian. Chore cebulki natychmiast oddzielamy i wyrzucamy.

Kwiaty cebulowe, które sadzimy jesienią to m.in.:

cebulica, czosnek ozdobny, hiacynt, irys żyłkowany, krokus, narcyz, śnieżnik, śnieżyca, przebiśnieg, puszkinia, szachownica, szafirek, tulipan