Jeśli nie jesteś miłośnikiem ogrodnictwa lub zajmujesz się nim tylko z przymusu, to pewnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, jak wiele jest gatunków traw. Niektóre rosną bardzo szybko, inne dość wolno. Jedne są bardziej odporne na częste koszenie i warunki zewnętrzne, pozostałe mniej. Najczęściej stosowane są mieszanki różnych nasion traw: kostrzewy czerwonej, mietlicy pospolitej, wiechliny łąkowej, kostrzewy owczej, życicy trwałej.

Kostrzewa czerwona charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi, stosunkowo wolnym tempem wzrostu oraz dużą odpornością na intensywne użytkowanie. Dobrze znosi mróz i suszę oraz częste koszenie lub deptanie, dzięki czemu stanowi bazowy składnik mieszanek uniwersalnych, dekoracyjnych i sportowych. Powinna być mieszana z szybko rosnącymi gatunkami.

Wiechlina łąkowa to gatunek długowieczny i wolno rosnący. Również jest składnikiem wszystkich typów mieszanek uniwersalnych, dekoracyjnych i sportowych. Niezbędne dla jej rozwoju są promienie słoneczne. Należy unikać wapiennych i podmokłych gleb przy jej sadzeniu. Jest odporna na deptanie, codzienne użytkowanie czy niskie koszenie.

Najpopularniejszym gatunkiem, który wchodzi w skład mieszanek traw jest życica trwała. Rośnie szybko i jest bardzo odporna na deptanie, intensywne użytkowanie i częste koszenie. Najwdzięczniej wzrasta na terenach nasłonecznionych. Blaszki jej liści są umiarkowanej szerokości. Tworzą niskie i luźne kępki.

Powyżej zostały opisane tylko wybrane gatunki traw wykorzystywane w mieszankach. Przed wyborem należy zastanowić się czy dany gatunek będzie odpowiedni dla warunków, w których mamy zamiar wysiać trawnik.