Podczas działalności człowieka gleba zużywa się, traci swoje wartości mineralne i sadzenie czegokolwiek może stać się trudnym zadaniem. Gleba może być przesuszona czy zasolona, wymaga ona specjalnego traktowania i wzbogacenia. Ratunkiem dla utraty wartości użytkowej jest rekultywacja, która jest szeregiem zabiegów, mających na celu przywrócenie glebie zdegradowanej jej dawnych wartości przyrodniczych.

W procesie rekultywacji ważne jest aby poświęcić glebie jak najwięcej uwagi. W tym celu wykorzystywane są różnorodne zabiegi techniczne, w skład, których wchodzi kształtowanie terenu, neutralizacja szkodliwych środków czy dekoncentracja. Jeżeli mowa o kształtowaniu to polega ono na zasypywaniu wszelkiego rodzaju dziur czy wyrównywaniu powierzchni. Podczas takich zabiegów ważne jest aby doprowadzić glebę do stanu, w którym możliwe będzie zasianie powierzchni roślinami. W tym wypadku chodzi o to, aby ilość wody i powietrza w glebie były wystarczające do tego, aby rośliny się przyjmowały. W przypadku, gdy ziemia jest w stanie, w którym niemożliwy jest jej zasiew, w tym wypadku potrzebny będzie nawóz lub pokrycie powierzchni glebą żyzną. Neutralizacja gleb potrzebna jest w momencie, gdy szkodliwe środki były wykorzystywane na terenie przez nas rekultywowanym. Kolejnym zabiegiem jest wspomniana wcześniej dekoncentracja, która polega na przemieszaniu gleby skażonej z glebą zdrową, co ma na celu neutralizację szkodliwych środków.

Obok zabiegów technicznych niezbędne są również zabiegi biologiczne, które są niczym innych niż prostymi zabiegami rolniczymi. W tym wypadku chodzi głównie o nawożenie organiczne, mineralne, wykorzystanie nawozów zielonych czy zabiegi agrotechniczne. Kolejnym ważnym krokiem jest wprowadzenie roślinności, która jest odporna na złe warunki, co ma na celu przygotowanie gleby pod roślinność, która wymaga większej opieki.

Rekultywacja nie jest skierowana jedynie dla terenów pokopalnianych czy skażonych. Przed zakładaniem przydomowego ogródka również warto zrekultywować ziemię. W przypadku świeżo wybudowanego domu zabieg ten będzie niezwykle ważny aby nasz ogródek wyglądał zdrowo.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl