Iglaki mogą zdobić nasz ogród przez całą zimę. Ważne jednak by zapewnić im właściwą ochronę. Polega ona nie tylko na zabezpieczeniu ich przed niskimi temperaturami, ale przede wszystkim na ochronie przed wysychaniem.

Igły, podobnie jak liście roślin zimozielonych, przez cały rok oddychają i przeprowadzają wymianę gazową. Niekorzystna dla nich sytuacja ma miejsce, kiedy w mroźne i słoneczne dni, powierzchnia igieł nagrzewa się, dochodzi wówczas do utraty wody poprzez parowanie. Zamarznięty grunt uniemożliwia roślinie uzupełnienie wody. Zjawisko to, dotykające najczęściej cisy, cyprysiki, jodłę kaukaską oraz miniaturowe świerki, określane jest jako susza fizjologiczna. Jej efektem najczęściej jest brązowienie igieł, a w konsekwencji ich obumieranie.

Jak uchronić nasze iglaki przed suszą fizjologiczną? Drzewka rosnące na słonecznych stanowiskach warto osłonić od strony południowej, używając siatki cieniującej bądź agrowłókniną. Należy je obficie podlać jesienią, aby podczas odwilży mogły szybko uzupełnić utraconą wodę.

Zimowe zabezpieczenie iglaków to również ich ochrona przed śniegiem. Warstwa mokrego śniegu może prowadzić do łamania i odginania gałęzi oraz deformacji drzewek. Słupowe odmiany drzew iglastych najkorzystniej obwiązać od dołu do góry sznurkiem, nie ściskając zbyt mocno gałęzi. Odmiany o okrągłych kształtach należy otoczyć szeroką opaską z cieniówki.

Właściwe zadbanie o iglaki przed nadejściem mroźnych i śnieżnych dni, pozwoli nam cieszyć się ich ładnym, zdrowym wyglądem wraz z nadejściem wiosny. O innych zimowych zagrożeniach dla kondycji drzew i krzewów napiszemy wkrótce.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl