Lipiec za pasem. To chyba najgorętszy okres w roku, w którym czasem brakuje nam motywacji, aby podjąć się pracy w ogrodzie. Można powoli już czerpać przyjemność z całorocznej i ciężkiej pracy, jednak nie można zapomnieć o istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak pielenie, zasilanie nawozami czy podlewanie. Jeżeli odpowiednio nie zrobimy odpowiednich porządków, wtedy nasz ogród nie będzie prezentował się tak okazale, jak sobie to założyliśmy.

Przede wszystkim należy zająć się na poważnie grządkami po ukończonych zbiorach truskawek, którymi zajadami się od kilku tygodni. Ponadto, konieczne jest wyeliminowanie wszelkich chwastów oraz spulchnianie gleby. Podczas przycinania liści truskawek, należy zachować ostrożność, ponieważ w innym wypadku możemy uszkodzić centralny element rośliny, z którego mogą później wyrosnąć nowe liście.

Jeśli w lipcu będzie bardzo gorąco, wtedy należy walczyć z suszą, często podlewając warzywa i rabaty z kwiatami, które dodatkowo należy systematycznie odchwaszczać. Kiedy już to zrobimy, wtedy w oczyszczonym miejscu polecamy rozłożyć pięciocentymetrową warstwę ściółki, np. w postaci trocin czy suszonej trawy), dzięki czemu chwasty będą miały utrudnione działanie, a dodatkowo parowanie z gleby zdecydowanie się zmniejszy.

Poza tym, należy również usunąć wszystkie przekwitłe kwiaty, co pozwoli na wytwarzanie nowych pąków. Dajemy im w ten sposób jasny sygnał pąkom, że mają więcej miejsca. Jeśli w ogrodzie posiadamy staw lub oczko wodne, w takiej sytuacji należy sprawdzić, czy nie zalegają tam zbędne glony, które można usunąć za pomocą długiego kija czy czerpaka. Lipiec to także doskonały moment, aby wykopać cebulę uprawianą z dymki. Należy to zrobić, kiedy szczypiorem zupełnie zeschnął. Wykopujemy także bulwy i cebule narcyzów, zimowitów, szafirków czy tulipanów.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl