Królowa wszystkich kwiatów – róża

Róża to symbol miłości, wiosny, wdzięku i radości. Pojawia się w różnych mitach już od starożytności. Chińczycy także ją podziwiają od ponad trzech tysięcy lat, a co ciekawe, większość gatunków róż pochodzi z Azji. Naukowcy odkryli, że róże na Ziemi pojawiły się już 40 milionów lat temu. Róża ma także właściwości lecznicze i posiada walory kulinarne. Z całą pewnością można powiedzieć, że królowa wszystkich kwiatów jest znana i kochana niezależnie od epoki przez miliony osób na całym świecie.

Czerwona Róża Klasyczna

Wymagania królowej kwiatów

Uprawa róż wydaje się być dość skomplikowana. Powszechnie wiadomo, że róże są bardzo delikatne, nie znoszą dobrze zmian temperatur oraz dość często chorują. Jednak pielęgnacja róż nie jest tak trudna jak się wydaje. Ważne jest, aby podłoże było żyzne najlepiej gliniaste, a stanowisko średnio nasłonecznione. Oczywiście jest wiele odmian róż, więc warto przy zakupie zapoznać się z upodobaniem danej odmiany.

Podlewanie i nawożenie

Róże nie lubią zbyt wilgotnych miejsc, dlatego częste podlewanie nie jest wskazane. Należy też zwrócić uwagę, aby nie moczyć liści, ponieważ na nich często rozwijają się choroby. Najlepiej podlewać róże od dołu.

Nie można zapomnieć o odpowiednim nawożeniu róż. Wartościowym nawozem jest oczywiście obornik, jednak nie ten świeży, tylko ten rozkładający się przez okres sześciu miesięcy. Warto rozważyć użycie gotowego nawozu mineralnego. Najlepiej użyć preparatów przeznaczonych do róż, mają odpowiednio dobrane składniki, dzięki czemu rośliny szybciej rosną i mamy większą pewność, że dostarczamy im dokładnie to, czego potrzebują. Pierwsze nawożenie możemy wykonać jeszcze przed cięciem róż, a ostatnie nawożenie do końca lipca. Jeżeli przedłużymy okres nawożenia, może ono źle wpłynąć na mrozoodporność rośliny.
 

Najważniejsze – nie szkodzić

Każdy miłośnik róż chce, aby jego kwiaty wyglądały obłędnie. Oczywiście może tak być. Jednak należy pamiętać, że nadmiar pielęgnacji również może zaszkodzić, dlatego warto zachować umiar. Nie warto ich nadmiernie podlewać w upały, gdyż można poparzyć liście. Nie najlepszym pomysłem jest też okrywanie ich przed pierwszymi przymrozkami. Przez to mogą się zagotować i nie będą pięknie pączkować.


Piękny Ogród Różany
 
Jednak róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które mogą zdobić nasze ogrody, balkony czy tarasy, więc warto się nad nimi pochylić i otoczyć je opieką. Ich piękne kształty i kolory wynagrodzą te starania.