Czy mróz i śnieg odbierają urodę naszym ogrodom? Wielu ich elementom – z pewnością tak, ale warto spojrzeć na ogród okiem otwartym na zimowe piękno. Są takie gatunki roślin, których uroda nabiera wyjątkowego charakteru właśnie w zimne miesiące, poprzez zmianę kolorystyki i faktury.

Jedną z ważnych ozdób zimowego ogrodu mogą być drzewa o fantazyjnie powyginanych gałęziach. Gdy brak jest zielonych liści, będą one pięknie wyeksponowane. Gatunki o takich atrakcyjnych konarach to np. leszczyna pospolita, robinia akacjowa lub wierzba babilońska. Wspaniale będą się również prezentowały rośliny o barwnych pędach, np. czerwonych – dereń biały, pomarańczowych – dereń świdwa czy zielono-żółtych – dereń rozłogowy. Są to rośliny odporne na trudniejsze warunki i nie przemarzające.

Istnieją gatunki drzew, których atutem jest kora. Warto wkomponować je do ogrodu, jeśli chcemy cieszyć oko jego zimowym wyglądem. Pięknie będzie prezentowała się brzoza pożyteczna o bielejących pniach, klon pensylwański o pasiastych konarach w oliwkowym odcieniu, cętkowaty pień platanu, a także miedziano-brązowe pędy klonu strzępiastokorego.

Kolejnym urozmaiceniem zimowego krajobrazu w ogrodzie mogą być niskie krzewinki oraz byliny. Wiele gatunków charakteryzuje się fantazyjnymi kształtami, które oszronione i pokryte śniegiem będą stanowiły atrakcyjną dominantę w ogrodzie. Jeśli na rabacie posadzimy ciemiernik bardzo możliwe, że przy łagodnej pogodzie już w lutym lub marcu nasz ogród ozdobią jego kwiaty.

Aby nasz ogród nie sprawiał wrażenie martwego zimą, pomyślmy o zaproszeniu do niego zwierząt. Zapewniając im spiżarnię, a więc sadząc pnącza, krzewy i drzewka owocowe zwabimy ptaki, wiewiórki i jeże. Pamiętajmy również o rajskich jabłoniach, czarnym bzie, berberysach, rokitnikach i cytryńcach, których owoce długo stanowią ozdobę ogrodu. Poza tym można z nich przygotować wspaniałe nalewki, które ogrzeją nas podczas zimowych chłodów.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl