Środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin są ważną częścią pielęgnacji upraw, zarówno dla profesjonalistów i hobbystów. Likwidacja szkodników w sposób bezpieczny i skuteczny to podstawa, o którą warto zadbać. Dzięki temu uzyskami piękny wygląd roślin oraz obfite plony. Dodatkowo środki ochrony roślin regulują wzrost oraz wspomagają rozwój roślin. Środki ochrony roślin stosuje się w różnych działach rolnictwa, ogrodnictwie, sadownictwie, szkółkarstwie i leśnictwie.

Oznaczenia

Przy wielu środkach ochrony roślin znaleźć można oznaczenia przy nazwach. Symbol oznacza formę użytkową danego środka, inaczej formulację.

Przykłady:

Miedzian 50 WP firmy Agrecol oznacza, że w preparacie jest 50 % substancji czynnej czyli miedź w postaci tlenochlorku miedziowego. Natomiast symbol WP oznacza, że jest to proszek do sporządzenia zawiesiny.

Amistar 250 SC firmy Agrecol oznacza, iż w preparacie jest 250 g/l substancji czynnej: azoksystrobina (związek z grupy strobiluryn). Symbol SC oznacza że jest to koncentrat stężonej zawiesiny do stosowania po rozcieńczeniu z wodą.

 

Dwie cyfry przy symbolu oznaczają procenty, a trzy gramy (g/l lub g/kg).
 
Poniżej przedstawiamy tabelę, która przedstawia najczęściej spotykane symbole.


Warto pamiętać o bezpieczeństwie przy przygotowywaniu preparatu. Wszystkie czynności należy wykonywać zgodnie z instrukcją obsługi. W czasie pracy ze środkiem ściśle przestrzegać zalecanych środków ostrożności, uwag i przeciwwskazań.