Kiedy za oknem mamy piękną pogodę, z miłą chęcią wychodzi na zewnątrz, siadamy wygodnie na hamaku czy krześle w ogrodzie i korzystamy z uroków lata. Świeże powietrze to jest to, co organizm lubi najbardziej. A jak tak naprawdę zieleń wpływ na nasze funkcjonowanie? O tym będzie dzisiejszy artykuł. Przede wszystkim zakładanie trawnika sprawi, że nasze zdrowie psychiczne zostanie podbudowane. Każdy potrzebuje odrobinę odpoczynku, odstresowania, a kolor zielony zdecydowanie temu sprzyja. Niezależnie od tego, czy będziemy wylegiwać się w parku, lesie czy pod domem. Nie może być inaczej, skoro drzewo to największy producent tlenu, produkujący fitoncyndy, odpowiedzialne na zabijanie bakterii oraz neutralizowanie zanieczyszczeń z powietrza.

Nie można również pominąć leczniczego działania krzewów czy drzewek owocowych, które wydzielają specjalne aerozole. Ponadto, korzystnie działają takie drzewa liściaste jak brzoza, lipa, topola czy wierzba.

Specjaliści z Exeter przeprowadzili nawet stosowne badania, które wykazały, że osoby, które mieszkają niedaleko miejsc zielonych, są dużo szczęśliwsi, zadowoleni z życia, niezależnie od tego, czy mają dobrze płatną pracę, czy mają rodziny, jaki jest ich statut społeczny.

Jeśli mieszkamy w centrum miasto, codziennie rano wita nas hałas, tłumy ludzi i zanieczyszczone powietrze, wtedy jesteśmy podenerwowani, odporność naszego organizmu się zmniejsza. Trudniej zachować dobrą kondycję psychiczną i zdrowotną. Właśnie dlatego coraz więcej osób ucieka z centrum miasta, przenosząc się na przedmieścia. Jednak tendencja w dużych miastach idzie ku dobremu, gdyż następuje stopniowy powrót do zagospodarowania przestrzeni miejskiej zielenią. Zieleń = spokój.