Odśnieżanie podwórka — czym najszybciej odśnieżyć ogród?

Zima to piękny, ale czasami trudny okres dla właścicieli posesji. Śnieg i lód mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Jednym z ważniejszych zadań, jakie należy wykonać podczas zimy, jest odśnieżanie podwórka. Odpowiednie usunięcie śniegu z chodników, dróg i miejsc postojowych jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę. W artykule omówimy różne sposoby odśnieżania podwórka, w tym korzystanie z odśnieżarek, narzędzi ręcznych. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy odśnieżać chodnik odśnieżarką, a kiedy narzędziami!

Czym odśnieżyć podwórko?

Jednym z najprostszych sposobów jest użycie ręcznej łopaty. Jest to dobre rozwiązanie dla małych powierzchni lub gdy ilość śniegu jest niewielka. Ręczna łopata pozwala na precyzyjne usunięcie śniegu z wybranego obszaru, jednak wymaga to dużo wysiłku fizycznego. Aby maksymalnie ułatwić sobie to zadanie, warto wybrać rodzaj łopaty dobrany do ilości śniegu i wielkości działki. 

łopata do śniegu

Czym odśnieżać podwórko, by usprawnić swoją pracę? Innym popularnym sposobem jest użycie odśnieżarki ręcznej. Jest to maszyna, która składa się z noża rotacyjnego i rączki, którymi można nią poruszać. Odśnieżarka ręczna jest wydajniejsza niż ręczna łopata i ułatwia pracę, jednak wymaga to również dużo wysiłku fizycznego.

odśnieżarka ręczna

Gdy posiadasz większą powierzchnię do odśnieżania lub ilość śniegu jest duża, lepszym rozwiązaniem jest użycie odśnieżarki samojezdnej. Jest to maszyna, która posiada silnik i jest zdolna do przemieszczania się po terenie. Odśnieżarka samojezdna jest wydajniejsza i mniej męcząca niż ręczne metody, jednak jest droższa i wymaga odpowiedniej obsługi.Odśnieżanie przed posesją zaje jedynie kilka chwil. 
odśnieżarka samojezdna

Jak odśnieżyć posesję narzędziami ręcznymi?

Jeśli nie masz dostępu do odśnieżarki, skorzystaj z innych sprawdzonych metod: narzędzi ręcznych. W GardenFlora dostępnych jest kilka rodzajów łopat, które dobierzesz do własnych preferencji. 

Łopaty do śniegu gardenflora.pl

Lżejsze łopaty wykonane są z połączenia aluminium oraz drewna. Łopaty z elementami metalowymi przeznaczone zostały dla osób, którym nie sprawia trudności większy ciężar narzędzia. Dostępnych jest kilka wielkości szufli — węższe oraz szersze. Wzmocniona, aluminiowa krawędź pozwala na kruszenie warstwy lodu na śniegu. 

Jak odśnieżyć podwórko odśnieżarką?

Odśnieżanie łopatą jest dla Ciebie zbyt męczące i monotonne? To żmudna praca, której wykonanie może zająć sporo czasu, którego większość z osób ma zdecydowanie za mało. Właściciele działek o dużej powierzchni powinni rozważyć zakup nowoczesnych odśnieżarek. 


Odśnieżanie działki za pomocą odśnieżarki jest szybkim i skutecznym sposobem na usunięcie śniegu z Twojej posesji. Odśnieżanie podwórka odśnieżarką rozpocznij od zabezpieczenia swoich nóg i rąk, aby uniknąć urazów. Możesz użyć specjalnych rękawic i butów ochronnych. Uruchom odśnieżarkę i przesuwaj odśnieżarkę powoli i równomiernie po całej trasie, którą wcześniej zaplanowałeś. Pamiętaj, aby nie przesuwać odśnieżarki zbyt szybko, ponieważ może to spowodować rozpryskanie śniegu, co jedynie wydłuży czas Twojej pracy. 


Odśnieżarki radzą sobie z dużymi warstwami śniegu, których usunięcie za pomocą łopaty byłoby zbyt trudne. Mimo że odśnieżarka w dużym stopniu ułatwia odśnieżenie przydomowego terenu, wciąż należy włożyć sporo siły podczas jej użytkowania. Wybieraj zatem modele możliwie najlżejsze. 


Jaką odśnieżarkę wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli odśnieżarek, jednak nie każda sprawdzi się w Twoim przypadku. Sprawdź, jaką odśnieżarką odśnieżać podwórko i na co w szczególności zwrócić uwagę przy jej zakupie. 


Najważniejsze parametry, które bierze się pod uwagę przy zakupie odśnieżarki do podwórka to: 

 • Moc silnika — im większą moc ma silnik, tym lepiej poradzi sobie z odśnieżaniem.
   
 • Szerokość i wysokość robocza — określają jak szeroki pas śniegu i jak wysoka warstwa śniegu zostaną usunięte 
  • Waga — najprostsze odśnieżarki ważą mniej niż 60 kg. Z kolei waga najbardziej zaawansowanych modeli osiąga 120 kg. 
  • Oświetlenie — planujesz odśnieżać podwórko po pracy? W zimowe popołudnia może panować już zmrok. Światło zamontowane przy odśnieżarce świetnie oświetli odśnieżany teren. 
  • Rodzaj kół — opony zimowe w odśnieżarce chronią przed nadmiernym ślizganiem się sprzętu po nawierzchni. Z kolei szukając modelu przeznaczonego do podwórka z kostki brukowej, rozważ ten z gumowanymi oponami. Dzięki nim odśnieżana nawierzchnia nie porysuje się. 
  • Dodatkowe atuty: np. podgrzewane rączki.