Tworząc nasz wymarzony ogród myślimy o bujnej roślinności, która w nim zagości. Musimy jednak pamiętać, że istnieje jeszcze praktyczna strona aranżacji, która wymaga odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Tutaj z pomocą przychodzą elementy małej architektury, które w sprytny sposób pomogą uporządkować naszą wizję. Obrzeża i palisady należą właśnie do tej grupy elementów.Bardzo popularnym zabiegiem w ogrodach czy na działkach jest łączenie trawnika z pasami innej roślinności. Obok zielonego dywanu pojawiają się grządki warzywne, rabaty z kwiatami czy rozmaite gatunki iglaków i innych roślin podsypane korą. Zadaniem palisady i obrzeża jest wyraźne oddzielenie trawnika poprzez stworzenie estetycznych linii. Ten zabieg może poprawić walory estetyczne ogrodu, stworzyć niepowtarzalny kształt roślinnych pasów, a dodatkowo jest niezwykle praktyczny - ułatwia podkaszanie trawnika, plewienie chwastów i zachowanie organizacji różnych sektorów ogrodu.

Obrzeża trawnika

Na rynku dostępne są różne rodzaje obrzeży ogrodowych, które można przyrównać do niewysokich płotków skutecznie oddzielających trawnik od innych części ogrodu, np. tej ozdobnej lub grządek. Najbardziej popularne są obrzeża trawnika wykonane z plastiku lub PVC ze względu na to, że są niesłychanie łatwe w montażu, odporne na warunki atmosferyczne i można je kupić za przystępną cenę.

Najczęściej wybierane plastikowe obrzeża zazwyczaj występują w różnych rozmiarach w formie prostej, zielonej lub brązowej taśmy lub w wersji falowanej. Nietypowym rodzajem obrzeży są obrzeża bord, które zapewniają doskonałe oddzielenie trawnika od ścieżek żwirowych, grysowych oraz kostki brukowej. Jest bardzo elastyczne, co pozwala na układanie obrzeża trawnikowego w dowolny sposób. Pod obrzeżem można ułożyć agrowłókninę do ochrony przed chwastami, a dzięki specjalnemu wyżłobieniu istnieje możliwość zamontowania w obrzeżu linii kroplującej lub węża. Samo obrzeże jest całkowicie niewidoczne.

Montaż obrzeży plastikowych wymaga odrobiny wysiłku, ale sam mechanizm jest bardzo prosty. Obrzeża trawnikowe w formie płotków wkopuje się w ziemię (UWAGA! warto to zrobić przed posianiem trawy, aby jej nie uszkodzić). Obrzeża bord po wyłożeniu w miejscu granicznym mocowane są do podłoża za pomocą specjalnych kotew.
Plastikowe palisady ogrodowe

Oprócz tego, że palisady ogrodowe doskonale oddzielają trawnik od innych sektorów to dla wielu pełnią również funkcję dekoracyjną. Imitują zazwyczaj niskie słupki wykonane z innego surowca niż plastik. Do tych najbardziej popularnych należą te przypominające drewno lub ceramikę. Tak samo jak obrzeża są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale zdecydowanie łatwiej jest je wymienić, co sprawia, że są świetnym wyborem dla tych, którzy lubią częste zmiany w ogrodzie.

Palisady trawnikowe nie muszą być wkopane głęboko w ziemię, a montaż polega na wbicie w ziemię ostro zakończonych końcówek. Od rozmiaru palisady zależy, jaka jej część będzie znajdowała się nad ziemią.
Produkty, które mogą Ci się przydać: