Mniszek Substral na chwasty - kiedy stosować?

Czy Twój piękny, zielony trawnik "przyozdobiły" te żółte kwiatki? Jeśli tak, to najwyższy czas, abyś odkrył unikalną formułę środka chwastobójczego, która pomaga w walce z nieustępliwymi chwastami. Przedstawiamy Mniszek, produkt na chwasty, który swoją nazwę zawdzięcza znanej i łatwo rozpoznawalnej roślinie polnych łąk. Ale jak dokładnie Mniszek zwalcza inne nieproszone chwasty? Sprawdź czym jest Mniszek, jak stosować i kiedy, gdzie go kupić i czy jest bezpieczny dla zwierząt.

Mniszek - jak działa na chwasty?

Mniszek to wysoce skuteczny środek chwastobójczy, który zwalcza szeroki zakres chwastów – od rocznych, do wieloletnich chwastów dwuliściennych. Jednocześnie nie wpływa negatywnie na zdrowe znajdujących się wokół roślin. Swoją skuteczność zawdzięcza nie tylko swojemu silnemu działaniu chwastobójczemu, ale również unikalnej formule.

Mniszek na chwasty na trawniku stosujemy dolistnie, skąd przeniknie do ich systemu korzeniowego. Zablokuje zdolność do przeprowadzania fotosyntezy - procesu, który jest niezbędny do wzrostu i przetrwania roślin. Bez zdolności do wytwarzania energii, chwasty stopniowo zamierają, co pozwala na odsłonięcie i przetrwanie pozostałych roślin.

Pierwsze efekty po zastosowaniu widoczne są najwcześniej po 3 dniach. Niekiedy na pierwsze rezultaty należy odczekać 7 dni. Zwalcza: koniczynę białą, babkę, krwawnik pospolity, mniszek lekarski.

W skład Mniszka wchodzi między innymi MCPA w formie soli potasowej. MCPA to herbicyd, który działa na szerokie spektrum chwastów, szczególnie na te dwuliścienne. Jego solna forma potasowa jest jeszcze bardziej skuteczna dzięki lepszej rozpuszczalności w wodzie i zdolności do przenikania przez skórki roślin. Działa szybko, powodując zahamowanie wzrostu chwastów poprzez zaburzanie procesu podziału komórek. Efekty są widoczne w ciągu kilku dni po zastosowaniu.

Kolejny warty uwagi składnik to fluroksypyr w formie estru 1-metyloheptylowego. Jest szczególnie skuteczny w połączeniu z innymi herbicydami, tworząc mieszankę, która zapewnia jeszcze skuteczniejsze działanie. Jego formuła staje się łatwo przyswajalna przez rośliny i szybko działa na poziomie komórkowym

Kiedy i jak stosować mniszek na chwasty w trawniku?

Mniszek – kiedy stosować?

Idealnym momentem na użycie Mniszka jest wczesna wiosna, kiedy chwasty zaczynają się dopiero pojawiać. Taki czas zastosowania zapewnia, że substancje aktywne środka zaczynają działać na chwasty, zanim zdążą one się rozprzestrzenić i zagrozić innym roślinom. Jeżeli jednak przegapiliście ten moment, możecie stosować go przez całe lato, aż do jesieni - chwast ten bowiem potrafi naprzykrzać się przez większą część roku!

Środek chwastobójczy występuje w formie koncentratu, z którego należy wykonać roztwór. Uzyskaną substancję należy nakładać punktowo na miejsca zachwaszczone.

Roztwór możesz wykonać na jeden z trzech sposobów, w zależności od wielkości terenu, jaki planujesz pokryć środkiem chwastobójczym:

  •       4 ml rozpuścić w 1 l wody – wystarczy na 20 m² trawnika,
  •       20 ml rozpuścić w 5 l wody - wystarczy na 100 m² trawnika
  •       100 ml rozpuścić w 25 l wody – wystarczy na 500 m² trawnika

Jak zastosować Mniszek?
Dawkowanie to 1 litr środka na 20m2 – to maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania.

Oprysk wykonujemy w suchy dzień, bez opadów, które mogłyby szybko zmyć roztwór z powierzchni chwastów. Pracę rozpocznij wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest niższa, niż w pozostałej części dnia.

Pamiętaj, że herbicydy są ostateczną bronią w walce z uporczywymi chwastami. Jeśli chwasty nie zajmują większej części ogrodu lub rozrastają się wolno, zdecyduj się na usuwanie ręczne.

 

Mniszek na chwasty a zwierzęta – czy jest bezpieczny?

Tak jak w przypadku większości chemicznych środków chwastobójczych, istnieją pewne obawy dotyczące potencjalnego wpływu Mniszka na zwierzęta. Dla właścicieli zwierząt domowych, taka informacja jest szczególnie niepokojąca. Mniszek na chwasty, a zwierzęta - czy jest bezpieczny dla czworonogów?

Wielu ekspertów zaleca ostrożność przy stosowaniu dowolnego środka chwastobójczego w obszarach, do których zwierzęta mają swobodny dostęp. Herbicydy są środkami trującymi dla ludzi i zwierząt, zwłaszcza te posiadające w składzie np. arsenin sodu, trójtlenek arsenu lub chloran sodu. Najniższą toksyczność wykazują nowoczesne herbicydy organiczne – jeśli jesteś właścicielem zwierząt zwracaj uwagę na tego typu produkty.

Jak ochronić zwierzęta przed zatruciem? Przede wszystkim zadbaj, aby zwierzęta nie miały styczności z trawnikiem lub roślinami natychmiast po użyciu środka. Po aplikacji Mniszka, powierzchnia powinna być odpowiednio wysuszona przed wpuszczeniem zwierząt na całym obszarze działania środka. To zapobiega przypadkowemu spożyciu produktu przez zwierzęta, co mogłoby prowadzić do problemów zdrowotnych.

Producenci Mniszka podkreślają, że podjęli wszelkie możliwe kroki, aby zminimalizować wpływ produktu na zwierzęta. To obejmuje rozwój formuły, która jest mniej szkodliwa dla zwierząt, ale nadal skuteczna przeciwko chwastom. Nie mniej jednak, bezpieczeństwo zwierząt powinno zawsze być naszym priorytetem.

Mniszek na chwasty - gdzie kupić?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na zakup Mniszka na chwasty jest sklep internetowy Gardenflora.pl. Oferujemy środek chwastobójczy Mniszek w formie koncentratu i płynu aplikowanego ze spryskiwacza.

  •   Mniszek Hobby Zwalcza Chwasty i Korzenie 750ml Substral – gotowy środek w formie płynu ze spryskiwaczem. Selektywny herbicyd usuwa roczne i dwuliścienne chwasty. Służy do skutecznego usuwania chwastów na trawnikach, boiskach i polach golfowych. Zwalcza chwasty wraz z ich korzeniami, dzięki czemu nie są w stanie odrosnąć. Preparat należy zastosować co najmniej 4 godziny przed deszczem – jeśli wystąpią opady, należy ponownie wykonać zabieg. Kiedy sprawdzi się najlepiej? Wybierz ten produkt, jeśli chcesz zwalczać chwasty na mniejszych powierzchniach – produkt do stosowania punktowego.

 

  •   Mniszek Ultra Zwalcza Chwasty i Korzenie Substral – dostępny w dwóch pojemnościach 500 ml i 250 ml. Największe opakowanie 500ml zapewnia wystarczającą ilość produktu do zwalczania chwastów nawet na dużych powierzchniach. Bezpieczny dla innych roślin - nie ma ryzyka uszkodzenia trawnika  podczas zwalczania chwastów. To jest szczególnie istotne dla miłośników ogrodów, którzy chcieliby utrzymać swój ogród w jak najlepszym stanie.