Piękny, zielony trawnik to marzenie każdego ogrodnika, niezależnie od stopnia zaangażowania i umiejętności. Może być wizytówką, której będą zazdrościć nam wszyscy znajomi. Potrzeba jednak cierpliwości, wytrwałości, systematyczności i… odpowiedniego sprzętu. Lipiec to okres, w którym nie porzucamy dotychczasowych czynności, więc pielęgnacja trawnika musi odbywać się bez przerw.

Zaczynamy od koszenia, które powinno odbywać się cyklicznie, najlepiej co tydzień, czasem rzadziej. Warto zapamiętać kluczową zasadę. Jeśli mamy upalne lato, nie polecamy trawy kosić zbyt nisko, gdyż wtedy gleba ulega zbyt mocnemu wysuszeniu. Jest to ważne zwłaszcza w okresie urlopowym. Wyjeżdżamy na dwa tygodnie pozostawiając trawnik bez opieki. Po powrocie należy jedynie delikatnie podciąć do wysokości 4-5 centymetrów, ale nie gwałtownie. Polecamy poświęcić trawie więcej czasu i kosić co kilka dni. Etapowe koszenie przyniesie więcej korzyści niż radykalne.

Jeśli chodzi o podlewanie, to już wspominaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w zraszacze lub zamontowanie specjalnej podziemnej instalacji nawadniającej, która składa się ze zraszaczy i właściwie poprowadzonych przewodów. A kiedy podlewać? Najlepiej robić to wcześnie rano, chyba że praca nam na to nie pozwala, wtedy podlewajmy wieczorem, ale dopiero po zachodzie słońca. Nie zalecamy podlewać zbyt często. Rzadsze, ale obfitsze podlewanie przyniesie o wiele lepsze skutki. Inaczej wygląda to w okresie suszy, gdyż wtedy należy podlewać nawet codziennie.

Poza umiejętnościami i dużym zaangażowaniem, potrzebny będzie odpowiedni sprzęt, o którym, już pokrótce zdążyliśmy wspomnieć. Jeśli mamy mniejszy ogród, wtedy zamiast dużej kosiarki, można zakupić podkaszarkę, która spełnia także rolę uzupełniającą, jeśli mamy do czynienia z większą powierzchnią, gdzie występuje wiele trudno dostępnych miejsc. Do równomiernego rozsypywania nawozu warto zakupić wysokiej klasy siewnik, który stosuje się również do wysiewania nasion. Do kolekcji narzędzi można dorzucić też wertykulator, który pozwala wodzie i powietrzu uzyskać dostęp do podłoża, dzięki ostrym nożom. Natomiast, jeśli mamy problemy z brzegami trawnika, wtedy warto zakupić specjalne akumulatorowe nożyce.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl