Krety to znienawidzone zwierzątka przez wielu ogrodników. Czym się charakteryzują? Jak wyglądają? Po co i jak robią swoje kopce?

Kret – co warto o nim wiedzieć?

Krety to ssaki owadożerne. Ważą około 100 gramów i mają 18 cm długości. Posiadają też niewielkie ogony o długości około czterech centymetrów. Mają bardzo małą głowę, szyja nie wyróżnia się od reszty ciała. Oczy są praktycznie niewidoczne, mają ok. 1 mm. Są posiadaczami pięknego, aksamitnego futerka w kolorze czarnym na grzbiecie, a szarym od spodu. Mają bardzo duże, przednie łapy w kształcie łopaty, dzięki czemu są idealnie dopasowane do drążenia kanałów.

Czym żywią się krety?

Znajdują pokarm dzięki czułym na drgania włosom czuciowym, znajdującym się na pysku i ogonie. Mają też bardzo czuły, dobrze rozwinięty słuch. W ich jadłospisie można znaleźć:
  • dżdżownice,
  • pędraki,
  • drutowce,
  • ślimaki,
  • żaby.

Czy kret zapada w zimowy sen?

Krety nie zapadają w zimowy sen. Tworzą sobie korytarze w glebie na głębokości 50-60 cm, czyli poniżej poziomu zamarzania. Dodatkowo swoje gniazdo budują z mchu i trawy, któremu często towarzyszy pionowy tunel sięgający wód gruntowych. Niedaleko od tego miejsca mają swoją spiżarnię, w której zgromadzone są żywe dżdżownice, unieruchomione poprzez podcięte zwoje nerwowe. W takiej spiżarni może znaleźć się nawet kilkaset dżdżownic, stanowi to całkowicie wystarczający zapas na zimę.

Cykl życia kreta

Krety żyją 3 lata. W ciągu doby mają trzy ośmiogodzinne cykle. Najbardziej aktywne są rano, pracują przez cztery godzinę i tyle samo później śpią. Ich cykl kończy się głębokim snem. Wiosną tworzą także komorę lęgową, do której prowadzą podziemne korytarze. Samice rodzą raz do roku, a ciąża trwa 28 dni, mogą urodzić od 2 do 7 nagich młodych.

Tunele i kopce – specjalność wszystkich kretów.

Na powierzchni ziemi krety pojawiają się bardzo rzadko, większość swojego życia spędzają pod ziemią. Drążą korytarze, które spełniają role pułapek dla jego pożywienia. W ciągu godziny może wykopać 12-13 m nowego tunelu. Co jakiś czas swoją głową i ryjkiem wypycha ziemię na zewnątrz, robiąc tzw. kretowina. Za jednym razem wypychają nawet do dwóch kilogramów ziemi. Lubią ziemie wilgotne, próchnicze, gdzie znajdą więcej pożywienia.

 

Czy wiesz, że...

Największe kopce pojawiają się na glebach bagiennych i dochodzą nawet do 90 cm.

 

Czy kret znajduje się pod ochroną?

Kret znajduje się częściowo pod ochroną. Przepisy nie dotyczą prywatnych ogrodów, upraw, szkółek, lotnisk i ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.