Jeśli szukacie podstawowego nawozu, który może nam pomóc np. w pielęgnacji trawnika, polecamy szczególnie kompost, którego skład jest bardzo zróżnicowany. Najważniejszą jego zaletą jest fakt, że… jest przydatny roślinom, którym jest w stanie dostarczyć potrzebny składników odżywczych. Kompost jest w pełni naturalny i zupełnie bezpieczny w stosowaniu, a jego produkcję możemy przeprowadzić domowymi sposobami, kiedy mamy zbędna odpadki ogrodowe czy kuchenne. Jego właściwości również pozytywnie oddziałują na glebę. Żaden projekt ogrodu nie może pominąć kompostownika.

Wracając do składu chemicznego kompostu, należy zwrócić uwagę, że w głównej mierze jest on uzależniony od kompostowanego materiału, ale także od wykorzystanych dodatków. W procesie produkcji, natkniemy się na dość złożone reakcje chemiczne, które nie mogą odbyć się bez udziału różnego rodzaju grzybów, bakterii, a nawet dżdżownic. Bardzo istotny dla kompostowania jest dostęp tlenu do pryzmy kompostowej, a jeśli będą z tym problemy, wtedy może dojść do beztlenowych procesów gnilnych.

Nie ma sensu zwlekać, zaczynamy kompostowanie. Na początku musimy zająć się mineralizacją, której działanie jest możliwe dzięki pracy drobnoustrojów, które czerpią wiele z tlenu i odpadków, które traktują jako składniki odżywcze dla własnego rozwoju. Faza ta obejmuje również rozkład materiału. Należy również dodać, że temperatura w kompostowniku może dojść nawet do 70°C.

Druga faza nazywana jest humifikacją, a dotyczy przede wszystkim połączeń próchniczych, mających pozytywny wpływ na całość zabiegu. Znowu w tym przypadku należy wspomnieć o niezbędnych dżdżownicach i drobnoustrojach, których zadaniem jest właściwe wymieszanie składników i wytworzenie ostatecznego kształtu kompostu. W tej fazie temperatura waha się od 20 do 30°C.

Dobrnęliśmy do ostatniej fazy. Nasz kompost zaczyna dojrzewać, a kluczowe jest tutaj zrównywanie się temperatury pryzmy z temperaturą otoczenia. Dżdżownice już nie biorą już czynnego udziału, opuszczając kompostownik, wykonując świetną pracę.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl