Agrowłóknina ochronna to nowoczesny i przyjazny środowisku materiał przeznaczony do czasowego - w okresach niekorzystnych klimatycznie - osłaniania roślin uprawnych oraz gleby. Swoją popularność zawdzięcza bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie wzdłużne i poprzeczne, jak również wysokiej żywotności, zapewnianej poprzez stabilizację UV, umożliwiającej nawet kilkunastoletnią ochronę roślin. Wszystkie agrowłókniny ochronne dostępne są w kolorze białym, częściowo przepuszczającym światło, co zapobiega wybieganiu roślin. W zależności od rodzaju stosowane są w okresach zimowych oraz wiosennych i jesiennych.

Jesienią, kiedy temperatury już nieuchronnie zbliżają się w kierunku 0°C oraz wiosną, gdy jeszcze zdarzają się przymrozki, najlepiej skorzystać z agrowłóknin o gramaturach między 17 a 23 g/m2. Stosujemy je bezpośrednio na rośliny zimujące w gruncie i w nieogrzewanych tunelach. Agrowłóknina okryciowa wykorzystywana jest dla celów ochrony przed wahaniami temperatur, opadami atmosferycznymi (gwałtowne ulewy, gradobicia) oraz poparzeniami słonecznymi. Równie dobrze sprawdza się jako środek chroniący roślinność przed gryzoniami, owadami i ptakami.

Inne zastosowanie znajdują agrowłókniny o gramaturze od 30 do 50 g/m2. Ten rodzaj włóknin wybieramy zimą, gdy zamierzamy osłonić rośliny zimujące w gruncie, takie jak: rododendrony, winorośle, róże, iglaki, warzywa (por, pietruszka itp.). Ze względu na grubość i ciężar nie należy stosować tej agrowłókniny do okrywania roślin w czasie wegetacji. Jest za to szczególnie przydatna w bezśnieżne zimy, gdy brakuje ochronnej warstwy śniegu – wówczas chroni rośliny przed niskimi temperaturami, utratą wilgoci, a także przed ujemnym działaniem wiatru.

Agrowłóknina ochronna zawdzięcza swe właściwości odpowiedniej strukturze. Tworzy ją materiał przepuszczający powietrze, co chroni rośliny przed rozwojem chorób grzybowych oraz wzmacnia korę i końcówki pędów. Jednocześnie zimą, osadzająca się w szczelinach włókniny woda zamarza, tworząc szczelną powłokę i potęgując tym samym ochronne działanie włókniny. Dzięki niewielkiemu ciężarowi agrowłóknina umożliwia roślinom swobodny wzrost w okresie okrycia, a poprzez podwyższenie temperatury powietrza i gleby wewnątrz okrycia zapewnia im lepsze warunki wzrostu, a przez to również wcześniejsze i wyższe plony.

Pozdrawiamy