Jakie warzywa siać wczesną wiosną?

Tak, to już ten czas! Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc  ogrodnicze przygotowania powinny już ruszyć pełną parą!

Kiedy siać warzywa na wiosnę?

Najlepiej zacząć już w lutym, kontynuacja w następnych miesiącach - w marcu i kwietniu.


Jakie warzywa siać jako pierwsze?

Warto zabrać się za rozsady - zaczynamy w lutym od kapusty - białej, czerwonej i pekińskiej, to również idealny czas na karczochy. Nastepnie, na przełomie lutego i marca, zabieramy się za kolejne warzywa: brokuł, cebla, kalafior, sałata masłowa, kalarepa, fenkuł (czyli koper włoski), a także seler - zarówno ten naciowy, jaki i korzeniowy. Siewki będzie można wysadzić do gruntu na przełomie kwietnia i maja.

rozsady warzyw


Jeśli zastanawiasz się jak właściwie przygotować rozsady, już spieszymy z pomocą! Oto pięć najwazniejszych rzeczy:

1. NASIONA -
pierwsza i najistotniejsza kwestia - bez nich nie przygotujemy rozsady! Wybierajmy takie ze sprawdzonych źródeł, pochodzące od najlepszych producentów. Można je kupić nawet w dyskontach i supermarketach, my polecamy jednak zakup w sklepach i hurtowniach ogrodniczych - tutaj mamy gwarancje jakości i świeżości nasion.

2. POJEMNIKI - tutaj mamy pełną dowolność - miniszklarnie, doniczki plastikowe, papierowe i torfowe, kubeczki po jogurtach, wytłaczanki po jajkach, a nawet puste rolki po papierze toaletowym czy skorupki jaj (my szczególnie polecamy kilka ostatnich opcji - w duchu zero-waste warto dać tym przedmiotom drugie życie)! Najważniejsze, aby każdy pojemnik miał na dnie dziurki - otwory odpływowe, aby nadmiar wony mógł swobodnie odpływać. I podstawkę - żeby woda nie zalała parapetu! :)

3. PODŁOŻE - idelna będzie mieszanina torfu z piaskiem, lub gotowe, sterylne, wolne od zanieczyszczeń podłoże przeznaczone specjalnie do rozsad.

4. ŚWIATŁO - najlepiej naturalne, dobrym wyborem będzie ustawienie rozsady na parapecie przy południowym, lub południowo zachodnim oknie - potrzebuje ona bowiem przynajmniej 6 godzin światła w ciągu doby.

5. TEMPERATURA - powinna być stała, bez wahań, dla większości roślin odpowiednia będzie na poziomie od 18 do 25 stopni Celsjusza.

siewki rozsady

Jak siać warzywa wiosną?

1. Wypełniamy pojemniki ziemią -  należy ją delikatnie ugnieść, powinna być lekko zwilżona ciepłą wodą.

2. Wysiewamy nasiona - przede wszystkim nie za gęsto! W innym przypadku nie wszystkie nasiona wykiełkuja, niektóre mogą spleśnieć. Siejemy na głębokości od 0,4 do 2 cm, w zależności od rośliny. Ogólna zasada jest taka - umieszczamy nasiono na głębokości równej jego 3-krotnej średnicy (jeżeli ma ono ok 3mm, wysiewamy je na głebokości ok. 0,9-1cm).

3. Przykrywamy nasiona ziemią - warstwa musi być cienka, lekka, przy mniejszych nasionach wystarczy delikatnie przemieszać je z podłożem.

siew warzyw

Jak pielęgować rozsady?

1. Podlewanie - 
są dwie opcje - do podstawek, albo zraszamy lekko z góry. Podłoże musi być cały czas wilgotne (umiarkowanie, byle nie za bardzo!) - warto przykryć pojemniki przezroczystą folią lub plastikową pokrywką - to zapobiegnie zbytniemu parowaniu.

2. Wentylacja - przynajmniej raz dziennie zdejmujemy folię/pokrywkę - siewki muszą oddychać! Zmniejszy to ryzyko pojawienia się pleśni.

3. Pikowanie - ok. 2-3 tygodnie po wschodach przesadzamy zbyt gęsto rosnące rośliny do nowych pojemników.

4. Hartowanie - rozsady musimy przygotować do trudnych warunków panujących na zewnątrz - robimy to na 10-14 dni przed zasadzeniem jej w stałym miejscu. Najpierw stopniowo ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę poprzez przeniesienie do chłodniejszego miejsca lub wietrzenie. Po 7 dniach wystawiamy rośliny na zewnątrz - zaczynając od kilka godzin w ciągu dnia, stopniowo wydłużając czas. Przed przesadzeniem do gruntu rozsadę obficie podlewamy. Przy wysadzaniu siewek w ogrodzie przydatnym sprzęte będzie pikownik - robimy nim w glebie otwór odpowiedniej głębokości i szerokości i umieszczamy w nim roślinę. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze niż przy użyciu łopatki czy po prostu dłoni.


Pikownik Cellfast ERGO

Na zdjęciu Pikownik ERGO Cellfast 


To by było na tyle, na pewno wszystko się uda, jeśli będziecie pamiętać o wszystkich kwestiach, które opisaliśmy. A poniżej znajdziecie tabelkę pokazującą co w jakim miesiącu siejemy.

Powodzenia! :)

Co siejemy w lutym