Tak, to już ten czas! Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc  ogrodnicze przygotowania powinny już ruszyć pełną parą!

Warto zabrać się za rozsady - zaczynamy w lutym od kapusty - białej, czerwonej i pekińskiej, to również idealny czas na karczochy. Nastepnie, na przełomie lutego i marca, zabieramy się za kolejne warzywa: brokuł, cebla, kalafior, sałata masłowa, kalarepa, fenkuł (czyli koper włoski), a także seler - zarówno ten naciowy, jaki i korzeniowy. Siewki będzie można wysadzić do gruntu na przełomie kwietnia i maja.

rozsady warzyw


Jeśli zastanawiasz się jak właściwie przygotować rozsady, już spieszymy z pomocą! Oto pięć najwazniejszych rzeczy:

1. NASIONA -
pierwsza i najistotniejsza kwestia - bez nich nie przygotujemy rozsady! Wybierajmy takie ze sprawdzonych źródeł, pochodzące od najlepszych producentów. Można je kupić nawet w dyskontach i supermarketach, my polecamy jednak zakup w sklepach i hurtowniach ogrodniczych - tutaj mamy gwarancje jakości i świeżości nasion.

2. POJEMNIKI - tutaj mamy pełną dowolność - miniszklarnie, doniczki plastikowe, papierowe i torfowe, kubeczki po jogurtach, wytłaczanki po jajkach, a nawet puste rolki po papierze toaletowym czy skorupki jaj (my szczególnie polecamy kilka ostatnich opcji - w duchu zero-waste warto dać tym przedmiotom drugie życie)! Najważniejsze, aby każdy pojemnik miał na dnie dziurki - otwory odpływowe, aby nadmiar wony mógł swobodnie odpływać. I podstawkę - żeby woda nie zalała parapetu! :)

3. PODŁOŻE - idelna będzie mieszanina torfu z piaskiem, lub gotowe, sterylne, wolne od zanieczyszczeń podłoże przeznaczone specjalnie do rozsad.

4. ŚWIATŁO - najlepiej naturalne, dobrym wyborem będzie ustawienie rozsady na parapecie przy południowym, lub południowo zachodnim oknie - potrzebuje ona bowiem przynajmniej 6 godzin światła w ciągu doby.

5. TEMPERATURA - powinna być stała, bez wahań, dla większości roślin odpowiednia będzie na poziomie od 18 do 25 stopni Celsjusza.

siewki rozsady

Jak siać?

1. Wypełniamy pojemniki ziemią -  należy ją delikatnie ugnieść, powinna być lekko zwilżona ciepłą wodą.

2. Wysiewamy nasiona - przede wszystkim nie za gęsto! W innym przypadku nie wszystkie nasiona wykiełkuja, niektóre mogą spleśnieć. Siejemy na głębokości od 0,4 do 2 cm, w zależności od rośliny. Ogólna zasada jest taka - umieszczamy nasiono na głębokości równej jego 3-krotnej średnicy (jeżeli ma ono ok 3mm, wysiewamy je na głebokości ok. 0,9-1cm).

3. Przykrywamy nasiona ziemią - warstwa musi być cienka, lekka, przy mniejszych nasionach wystarczy delikatnie przemieszać je z podłożem.

siew warzyw

Jak pielęgować?

1. Podlewanie - 
są dwie opcje - do podstawek, albo zraszamy lekko z góry. Podłoże musi być cały czas wilgotne (umiarkowanie, byle nie za bardzo!) - warto przykryć pojemniki przezroczystą folią lub plastikową pokrywką - to zapobiegnie zbytniemu parowaniu.

2. Wentylacja - przynajmniej raz dziennie zdejmujemy folię/pokrywkę - siewki muszą oddychać! Zmniejszy to ryzyko pojawienia się pleśni.

3. Pikowanie - ok. 2-3 tygodnie po wschodach przesadzamy zbyt gęsto rosnące rośliny do nowych pojemników.

4. Hartowanie - rozsady musimy przygotować do trudnych warunków panujących na zewnątrz - robimy to na 10-14 dni przed zasadzeniem jej w stałym miejscu. Najpierw stopniowo ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę poprzez przeniesienie do chłodniejszego miejsca lub wietrzenie. Po 7 dniach wystawiamy rośliny na zewnątrz - zaczynając od kilka godzin w ciągu dnia, stopniowo wydłużając czas. Przed przesadzeniem do gruntu rozsadę obficie podlewamy. Przy wysadzaniu siewek w ogrodzie przydatnym sprzęte będzie pikownik - robimy nim w glebie otwór odpowiedniej głębokości i szerokości i umieszczamy w nim roślinę. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze niż przy użyciu łopatki czy po prostu dłoni.


Pikownik Cellfast ERGO

Na zdjęciu Pikownik ERGO Cellfast 


To by było na tyle, na pewno wszystko się uda, jeśli będziecie pamiętać o wszystkich kwestiach, które opisaliśmy. A poniżej znajdziecie tabelkę pokazującą co w jakim miesiącu siejemy.

Powodzenia! :)

Wysiew warzyw w lutym