Chociaż rok dopiero się zaczął to i tak można zacząć przygotowania do nowego sezonu. Pierwsze wysiewy nasion w styczniu zapewnią pojawienie się pięknych kwiatów, nawet przed tym, gdy cały ogród rozkwitnie na dobre. Przygotowanie rozsady w styczniu nie jest skomplikowane i możliwe nawet bez ogromnego ogrodu z dużą szklarnią. Czas poznać kwiaty gotowe na styczniowe wysiewanie!Czy styczeń to dobra pora na sianie kwiatów?

Dla wielu osób może wydawać się to dziwne, ale istnieją rośliny, które nie mają nic przeciwko styczniowemu wysiewaniu. Chociaż rozsady większości kwiatów ozdobnych przygotowuje się w marcu lub kwietniu to odmiany, o których mowa, nie tylko nadają się do siania w styczniu, ale wręcz zdecydowanie im to służy. Dzięki tak wczesnemu przygotowaniu kwitnięciem będzie można się cieszyć już w maju. Kwiaty, o których mowa popularnie nazywane są "szklarniową piątką", ale do puli warto dodać jeszcze trzy odmiany, które również poradzą sobie z tym nietypowym terminem siania.

Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?

W styczniu można wysiewać nasiona roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji. W tym miesiącu dni są na tyle krótkie, że część odmian musi mieć doświetlane siewki. Szklarniowa 5-tka nie daje się jednak i podobne naświetlania nie są jej potrzebne. Zatem, które rośliny siać w styczniu?


  • begonia kwitnąca, petunia ogrodowa, lobelia przylądkowa - ich nasiona wysiewa się do skrzynek z wcześniej przygotowanym podłożem, które zostało równomiernie rozłożone. Koniecznie trzeba pamiętać, aby nie przysypywać ich kompletnie ziemią, a raczej delikatnie zagłębić w podłożu. Warto jednak przysypać je lekko piaskiem, ponieważ to zapewni zachowanie odpowiedniej wilgotności. Z tego samego powodu należy je przykryć szkłem lub folią, uprzednio lekko zwilżając podłoże. Rośliny nadają się zarówno do przydomowych szklarni jak i miniszklarni domowych, a nawet na parapety. Te gatunki potrzebują określonych temperatur do wschodów - około 20-25 °C. Pierwszych kiełków można spodziewać się po ok. 20 dniach. Kiedy pojawią się pierwsze 2-3 listki roślina powinna zostać przepikowana. Zapewni to lepsze doświetlenie, nawodnienie oraz dostawę potrzebnych składników odżywczych, dzięki czemu roślina będzie krępa, a jej korzenie mocne i silne. Gdy w kolejnych miesiącach siewki zaczną nachodzić na siebie muszą być ponownie przepikowane. Czynność należy powtarzać do momentu, gdy rozsady kwiatów będą gotowe na wysadzenie w docelowym miejscu.


  • szałwia błyszcząca i żeniszek meksykański - te rośliny po umieszczeniu w podłożu pokrywa się cienką warstwą gleby. Chociaż przygotowanie rozsady kwiatów obu gatunków jest pozornie takie same to istnieje jedna, istotna różnica. Szałwia błyszcząca lubuje się w temperaturze 16-20 °C, natomiast żeniszek do rozwoju potrzebuje 12-15 °C - to sprawia, że ta jednoroczna roślina świetnie zaaklimatyzuje się w szklarni, miniszklarni balkonowej lub w tunelu.

 

Chociaż "szklarniowa 5-tka" to najbardziej popularne rośliny, których rozsady kwiatów przygotowywane są w styczniu to warto do ich listy dorzucić pelargonię, heliotropa peruwiańskiego oraz werbenę ogrodową.

  • pelargonia - nasiona kwiatów do wysiewu w styczniu należy namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej, dobę przed wysiewaniem - do momentu aż napęcznieją. Po wsunięciu ich we wcześniej przygotowane podłoże muszą zostać posypane piaskiem, natomiast skrzynkę przykrywa się folią dla zachowania odpowiedniej temperatury i wilgotności. Temperatura powinna zostać utrzymana pomiędzy 20 a 25 °C. W takich warunkach pierwsze siewki pojawią się po 7-12 dniach, a kiedy wysuną się pierwsze 2-3 listki należy rozpocząć proces pikowania.

  • heliotrop peruwiański - w przeciwieństwie do pelargonii, nasiona tej rośliny powinny zostać przechłodzone w temperaturze nie większej niż 5 °C oraz nie mniejszej niż 1 °C. W tych warunkach należy je przetrzymać aż tydzień, a następnie przenieść na podłoże. Po równomiernym rozłożeniu warto je jedynie lekko wcisnąć. Po lekkim zwilżeniu skrzynkę należy przykryć folią. Pierwszych wschodów można spodziewać się po ok. 30 dniach.

  • werbena ogrodowa - zanim nasiona werbeny zostaną wysiane należy je odpowiednio przygotować. W tym celu umieszcza się je w podłożu o niskiej temperaturze i ustawia np. w piwnicy zapewniając im temperaturę na poziomie od -4 °C do 4 °C. Jeżeli użycie piwnicy nie wchodzi w grę to można przechować je w lodówce. Ten proces powinien potrwać około 4 tygodni. Do wysiewu werbeny świetnie sprawdzają się krążki torfowe, a miniszklarnie zapewnią im idealne do wzrostu warunki, który może potrwać około miesiąca. Do odpowiedniego rozwoju roślina potrzebuje 18-20 °C. Po pojawieniu się pierwszych 2-3 liści, podobnie jak u innych roślin jednorocznych, zaczyna się proces pikowania. Po osiągnięciu odpowiednego wzrostu werbenę warto przesadzić do doniczek torfowch wypełnionych ziemią, przeznaczoną do wysiewu lub torfem.
Gdzie siać, kiedy wysadzić do gruntu?

Produkty, które mogą przydać się do wysiewania kwiatów: